"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Профілактика захворювань метгемоглобінемією у немовлят
26 Березня 2019р.

Метгемоглобінемія (грецькою, haima - кров) - це підвищений рівень метгемоглобіну в крові (більше 1% від загального вмісту гемоглобіну). Метгемоглобін представляє собою одну з форм окисленого гемоглобіну, який на відміну від оксигемоглобіну містить трьохвалентне залізо, міцно зв'язується з киснем у легенях і не віддає його тканинам, що приводить до розвитку в них гіпоксії.

Виділяють вроджені та набуті метгемоглобінемії.

Вроджені форми метгемоглобінемії визвані аномаліями будови молекули гемоглобіну або різким зниженням деяких ферментів в еритроцитах.

Серед набутих метгемоглобінемій можуть бути токсичні метгемоглобінемії екзогенного походження, які виникають при контакті з хімічними речовинами (окислювачі, деякі похідні бензолу, аніліну, окиси азоту, нітрати колодязної води та ін.) на виробництві або у побуті, при отруєнні лікарськими засобами (фенацетином, вікасолом, деякими сульфаніламідними і противомалярійними засобами) та токсичні метгемоглобінемії ендогенного походження, які виникають внаслідок порушень функції всмоктування при ентероколітах.

Серед немовлят найчастіше причиною метгемоглобінемії є вживання дитячих сумішей приготовлених на воді, забрудненій нітратами. Хвороба починається проносом та блювання, до яких додається цианоз сіро-блакитного відтінку спочатку на губах, кінчиках пальців, який потім поширюється по всій шкірі та слизових оболонках, тахікардія, судоми. Слід зазначити, що несвоєчасне звернення за медичною допомогою нерідко закінчується смертю немовляти.

В Чернігівській області значна частина сільського населення використовує воду з джерел децентралізованого водопостачання. При цьому її якість залишається незадовільною: в середньому по області 34,7 відсотки досліджених проб води не відповідають вимогам діючих нормативів по вмісту нітратів. В деяких колодязях вміст нітратів перевищує норму в 20-30 разів.

З метою профілактики захворювань метгемоглобінемією немовлят ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводить моніторинг води децентралізованого водопостачання, в першу чергу, з джерел які використовуються для приготування дитячих сумішей. Результати лабораторних досліджень в обов'язковому порядку доводяться до відома майбутніх мам. У разі перевищення вмісту нітратів у дослідженій воді надаються рекомендації щодо використання для приготування дитячих сумішей води з інших джерел або ж з бутильованої води. В свою чергу лікувальні установи на вимогу ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України» виписують породіль тільки при наявності результатів досліджень води. Такі заходи значно зменшили кількість випадків метгемоглобінемії серед немовлят.

Але, на жаль, поодинокі випадки захворювань все ж таки реєструються. За 5 років (2014-2018 роки) в області метгемоглобінемією захворіло 10 немовлят, двоє з них померло (Ніжинський, Борзнянський райони). Як з'ясувалося при розслідуванні після народження дітей батьки змінили місце проживання і не звернулися до територіальних відділів ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України» з проханням дослідити воду. Результати досліджень води, проведені при розслідуванні, показали, що в Борзнянському районі вміст нітратів у воді перевищив норму в 1,5 рази, в Ніжинському - в 26 разів.

Враховуючи наявність факторів ризику захворювання немовлят метгемоглобінемією постійний контроль якості води з джерел децентралізованого водопостачання є пріорітетним завданням ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України».Останні новини
25-04-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 24.04.2019р. >>
25-04-2019 Епідеміологічні та епізоотологічні аспекти з лептоспірозу в Чернігівській області >>
23-04-2019 Всесвітній день боротьби з малярією >>
23-04-2019 День імунопрофілактики >>
22-04-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
19-04-2019 Знову ботулізм! >>
18-04-2019 Моніторинг атмосферного повітря у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг забрудненості грунту у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг якості води поверхневих водойм у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг якості питної води у 2018 році >>

Санепідситуація

За 2 місяці 2019 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося 56,6 тис. осіб, що на 5,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зр...

| 19-03-2019 |  детальніше >>