"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Профілактика туберкульозу
04 Квітня 2019р.

Туберкульоз - інфекційне захворювання, що спричинюється мікобактеріями туберкульозу (паличкою Коха). На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності чи соціального становища. Проте переважно на нього хворіють алкоголіки, наркомани, безпритульні або найбідніші люди. Туберкульоз уражає всі органи й системи людського організму, та найчастіше він виявляється в легенях.

Зараження відбувається повітряно-пиловим (через вдихання зараженого пилу), повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чхав хворий). Взагалі захворіти можна алементарним шляхом - через їжу, посуд, побутові речі. Можливі й інші шляхи зараження (статевий, контактний через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки, переливання зараженої туберкульозом крові, внутрішньоутробний тощо). Однак, найчастіше туберкульозом заражаються від хворих (членів родини, сусідів, спіпрацівників) які кашляють, спльовують мокротиння, зокрема.

Захворювання у інфікованих осіб розвивається, коли у людини знижений імунітет унаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, алкоголізму, наркоманії та інших захворювань, недостатнього харчування, виснажливої праці.

Найчастіші симптоми туберкульозу: стійкий кашель із виділенням мокротиння, тривале підвищення температури тіла, швидка втома, втрата апетиту та безпричинне схуднення, потовиділення, особливо вночі, задишка, кровохаркання. В частині випадків, особливо на початку хвороби, туберкульоз може розвиватися безсимптомно або виявляється лише один із симптомів.

Профілактика туберкульозу посідає важливе місце в комплексі заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу (без розпаду легеневої тканини та виділення паличок Коха). Якщо людина контактує із захворілими на туберкульоз, обов'язковою умовою для неї є щорічне проходження флюорографічного дослідження(туберкулінової проби для дітей), для якомога раннього виявлення у випадку зараження, проведення дезінфекційної обробки у приміщенні та проведення профілактичного курсу лікування протитуберкульозними хіміопрепаратами протягом 3 місяців. Рання діагностика та своєчасне лікування є запорукою повного одужання.

Профілактика туберкульозу складається із соціальної і санітарної профілактики, специфічної профілактики (вакцинація БЦЖ) і хіміопрофілактики.

Соціальна профілактика спрямована на оздоровлення умов зовнішнього середовища, підвищення матеріального добробуту населення, зміцнення його здоров'я, поліпшення харчування і житлово-побутових умов, розвиток масової фізичної культури і спорту, проведення заходів щодо боротьби з алкоголізмом, наркоманією, тютюнопалінням та іншими шкідливими звичками.

Санітарна профілактика має на меті попередити інфікування МБТ здорових людей, обмежити і зробити безпечним контакт із хворим на туберкульоз в активній формі (особливо з бактеріовиділювачем) оточуючих його здорових людей у побуті й на роботі. Найважливіша складова частина санітарної профілактики - проведення соціальних, протиепідемічних і лікувальних заходів у вогнищі туберкульозної інфекції, тобто в сім'ї і житлі хворого на туберкульоз - бактеріовиділювача.

Критеріями епідемічної небезпеки вогнища туберкульозної інфекції є масивність і сталість виділення хворим МБТ, сімейно-побутові умови проживання хворого, поведінка, загальна культура і санітарна грамотність хворого й оточуючих його осіб.

Методами специфічної профілактики туберкульозу, що використовуються в усіх країнах світу, є вакцинація БЦЖ. Вакцинний штам БЦЖ, який був отриманий у 1919 р. французькими вченими A. L. Ch. Calmette і C. Guerin і названий їх ім'ям (BCG, Bacilles Calmette - Guerin).

Для вакцинації використовується штам БЦЖ, він нешкідливий, йому властиві специфічність, алергенність й імуногенність, зберігає залишкову вірулентність, обмежено розмножується в організмі вакцинованого, перебуваючи у лімфатичних вузлах. Для профілактики застосовують суху вакцину БЦЖ як найбільш стабільну, здатну досить тривало зберігати необхідну кількість живих МБТ.

Ефективність протитуберкульозних щеплень БЦЖ проявляється у тому, що серед вакцинованих і ревакцинованих дітей і підлітків захворюваність на туберкульоз нижча, ніж серед невакцинованих. З уведенням у широку практику вакцини БЦЖ значно зменшилася захворюваність дітей і підлітків на тяжкі форми туберкульозу - міліарний туберкульоз, туберкульозний менінгіт, казеозну пневмонію, що майже зникли у хворих на туберкульоз дітей.

Використовується внутрішньошкірний метод уведення вакцини БЦЖ: уводять у зовнішню поверхню лівого плеча на межі верхньої і середньої третини внутрішньошкірно дозою 0,05 мг, що міститься в 0,1 мл суспензії.

На місці внутрішньошкірного уведення вакцини розвивається специфічна реакція у вигляді інфільтрату діаметром 5-10 мм, потім пустули з невеликим вузликом у центрі, невеликої виразки, кірочки і рубця. Надалі за наявністю рубця роблять висновки про якість вакцинації.

Пам'ятайте просту річ - простіше зробити все для запобігання захворювання, ніж потім лікуватися.Останні новини
25-04-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 24.04.2019р. >>
25-04-2019 Епідеміологічні та епізоотологічні аспекти з лептоспірозу в Чернігівській області >>
23-04-2019 Всесвітній день боротьби з малярією >>
23-04-2019 День імунопрофілактики >>
22-04-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
19-04-2019 Знову ботулізм! >>
18-04-2019 Моніторинг атмосферного повітря у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг забрудненості грунту у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг якості води поверхневих водойм у 2018 році >>
18-04-2019 Моніторинг якості питної води у 2018 році >>

Санепідситуація

За 2 місяці 2019 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося 56,6 тис. осіб, що на 5,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зр...

| 19-03-2019 |  детальніше >>