"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Всесвітній день боротьби з гепатитом
24 Липня 2017р.

Щорічно 28 липня проходить Всесвітній день боротьби з гепатитом. Така дата обрана не випадково, адже саме в цей день народився відомий вчений і лікар, який відкрив вірус гепатиту B, і був лауреатом Нобелівської премії-Баруха Самюель Блумберг. Завдяки ініціативі Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом Всесвітній день боротьби з гепатитом став офіційним, після того, як Всесвітня організація охорони здоров'я внесла його в свій календар. Сам гепатит - це одна з найнебезпечніших хвороб людства, хворіє нею майже кожен третій житель планети. У деяких країнах заражені гепатитом більше половини населення.

Темою цього року стала цілком здійсненна з точки зору сучасних наукових досягнень мета елімінації гепатитів. У травні минулого року на 69-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я 194 країни прийняли Глобальну стратегію ВООЗ з вірусного гепатиту, яка включає цілі ліквідації гепатиту В і С протягом наступних 13 років. Таким чином у світі започатковано унікальну в своєму роді Глобальну ініціативу NOhep поетапного викорінення вірусного гепатиту до 2030 року. До 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи як розширення програм вакцинації проти гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін'єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди для уживачів ін'єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С. Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в світі. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

За інформацією Європейського центру з контролю і профілактики захворювань, починаючи з лютого 2017 року в країнах Європейського регіону спостерігається епідемічний підйом захворюваності на гепатит А. Загальне число постраждалих становить понад 330 осіб. Випадки зареєстровані в 13 країнах: Австрії, Бельгії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Італії, Ірландії, Голандії, Португалії, Іспанії, Швеції, Великобританії. Проводиться комплекс заходів з локалізації та ліквідації вогнищ захворювань, в тому числі вакцинація груп ризику, лабораторні дослідження, широка освітня робота.

Гепатит А - типова хвороба брудних рук. Хвора людина виділяє з кишечнику збудник гепатиту А, який може зберігатися в зовнішньому середовищі місяцями. Захворювання виникає при попаданні збудника в кишечник здорової людини. Відбувається це при забрудненні фекаліями хворого питної води, місць плавання, харчових продуктів, рук, іграшок, жувальної гумки, олівців, посуду, білизни. Можливе перенесення вірусу мухами. Хвороба починається через 2-3 тижні після зараження (інкубаційний чи прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту. Потім може приєднатися нудота, блювота, дискомфорт чи біль в правій верхній ділянці живота, пронос чи запор. Наприкінці тижня від початку захворювання сеча набуває кольору пива, а кал - білої глини, жовтіють склери очей, а потім шкіра, може спостерігатися свербіння шкіри. У зв'язку з особливостями хвороби та зниженням імунітету типовими є безсимптомні форми хвороби без проявів жовтяниці, які залишаються нерозпізнаними, частіше призводять до ускладнень і можуть бути небезпечними для оточуючих. Заразним хворий стає за 1-2 тижні до початку захворювання і перестає бути небезпечним через 3 дні після появи жовтяниці. Тому з появою перших ознак захворювання необхідно одразу звернутися до лікаря для своєчасної ізоляції чи госпіталізації і лікування, суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук не менш ніж дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування, дотримання інших вимог особистої гігієни.

Гепатити В та С є типовими кров'яними інфекціями, які характеризуються прогресуючим ураженням печінки і можуть перебігати у різних клінічних формах ( від вірусоносійства до цирозу печінки та гепатоцелюлярної карциноми).Передача збудника відбувається парентеральним шляхом (природним і штучним), де головним чинником передачі виступає кров або інша біологічна рідина, контамінована збудником. До природних шляхів передачі належать: статеві контакти, передача від матері до дитини, прямі та непрямі побутові контакти: безпосередній контакт з раною або через забруднені кров'ю прилади для гоління, зубні щітки, мочалки, рушники, носові хусточки тощо. Відіграють роль у поширенні інфекції побутові випадкові мікротравми, подряпини, ледь помітні садна. До штучних шляхів передачі відносяться різні медичні та немедичні парентеральні втручання, при яких порушується цілісність шкіри і слизових оболонок, в т.ч. проколювання мочок вух, татуювання, здійснення ритуальних насічок, обрізання, гоління, манікюр та інші косметичні процедури з використанням нестерильних інструментів.

Тривалість інкубаційного періоду для гепатиту В від 30 до 180 діб, у середньому 60-120 діб; для гепатиту С - від 20 до 150 діб, у середньому 4-50 діб.

В області діагностуються і офіційно реєструються гострі вірусні гепатити А, В, С та випадки хронічних гепатитів В, С, реєстрація яких офіційно введена в 2010 році. В 2016 році загальна сума захворювань на вірусні гепатити (ВГ) збільшилась на 50,7% в порівнянні з 2015 роком. За 2016 рік зареєстровано 101 випадок хронічних гепатитів, в т.ч. - 26 ХВГВ, 75 - ХВГС. За 6 місяців 2017року- зареєстровано 70 випадків, в т.ч. вірусний гепатит А - 24 вип., вірусний гепатит В -8вип., вірусний гепатит С -3 вип., ХВГВ -6 вип., ХВГС- 29 вип.

Важливо те, що реальна захворюваність є суттєво вищою, оскільки реєструються переважно маніфестні форми з жовтяницею, особи з без -жовтяничними та безсимптомними формами захворювання у більшості випадків не реєструються. Реальна кількість захворювань за оцінками різних експертів мінімум у 5-10 разів перевищує дані офіційної статистики.

Високоефективним засобом захисту населення від гепатиту В є створення несприйнятливості за допомогою вакцинації. У відповідності до діючого календаря щеплень в Україні імунізація проти гепатиту В проводиться новонародженим в перші години після народження. Щеплення за станом здоров'я є обов'язковими особам при хронічних ураженнях печінки, трансплантації органів та тканин; дітям, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів та які потребують етапних оперативних втручань. Щепленню проти гепатиту В за епідемічними показниками підлягають медичні працівники, які професійно мають контакт з кров'ю та її препаратами.Рекомендовані щеплення проти гепатиту В військовослужбовцям, співробітникам МВС України, пожежникам, персоналу служб соціального призначення та іншим.

На жаль, специфічна профілактика гепатиту С на сьогодні не розроблена.

До груп ризику щодо захворювання на гепатит С належать насамперед споживачі внутрішньовенних наркотиків; реципієнти крові та її препаратів; медичні працівники, які мають професійний контакт з кров'ю та іншими біологічними рідинами; хворі лікувально-профілактичних закладів, яким проводиться велика кількість оперативних та інших парентеральних втручань; особи, які мають невпорядковані статеві стосунки з багатьма партнерами.

Більшість хворих на хронічні гепатити В і С, а в світі їх мільйони, не знають, що вони залишаються носіями вірусу, можуть несвідомо передавати вірус іншим людям Після інфікування не виникає жодних симптомів, а наслідки проявляються через багато років. Щорічно близько мільйона осіб в світі помирають з причин, пов'язаних з вірусним гепатитом, частіше всього від цирозу та раку печінки. Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Санітарно-гігієнічні заходи: індивідуалізація усіх предметів особистої гігієни, уникнення випадкових статевих зв'язків та використання механічних контрацептивів, дотримання в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.

Піклуйтесь про себе, своїх ближніх та будьте здорові!Останні новини
18-06-2018 Щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції за 24 тиждень >>
13-06-2018 Всесвітній день донора крові >>
11-06-2018 Щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції за 23 тиждень >>
08-06-2018 Щодо захворюваності на кір станом на 08.06.2018р. >>
06-06-2018 Радіаційний фон на території м. Чернігів >>
06-06-2018 Про виявлення збудника кліщового бореліозу >>
04-06-2018 Санепідситуація в області за 4 місяці 2018 року >>
01-06-2018 5 червня -Всесвітній день охорони навколишнього середовища >>
30-05-2018 1 червня – Міжнародний день захисту дітей >>
18-05-2018 Моніторинг дитячих оздоровчих закладів (підготовка до відкриття) >>

Надзвичайна ситуація

Державна установа «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» повідомляє щодо спалаху сальмонельозу серед учнів Борзнянської загальноосвіт...

| 16-03-2018 |  детальніше >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 94 тис. осіб, що на 14,6% більше, ніж за аналогічний період минулого р...

| 04-06-2018 |  детальніше >>