"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
1-7 серпня - Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування
31 Липня 2017р.

Цього року, вже всьоме поспіль, відбудеться загальнонаціональна акція «Тиждень грудного вигодовування в Україні». Щороку за ініціативи Всесвітньої організації з охорони здоров'я в 170 країнах світу з 1 по 7 серпня, тобто протягом 40-го тижня року (що співпадає з фізіологічною тривалістю вагітності), відзначають подію, мета якої - привернути увагу до проблеми грудного вигодовування, для пожвавлення та відновлення втраченої традиції - годування дітей грудьми.

Гасло минулого року - «Грудне вигодовування - ключовий фактор сталого розвитку».

Акція проходить під егідою WABA - Міжнародного Союзу, що об'єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини груддю і право дитини харчуватися материнським молоком. Міжнародний союз присвячує свою роботу захисту, просвітництву і підтриманню цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Грудне вигодовування або природне вигодовування - складна динамічна та адаптивна система відносин між жінкою та ії дитиною, яка складається, коли мати прикладає дитину до грудей, а дитина смокче груди. Причому дитина повинна отримувати молоко матері в кількості не менше 75% добового об'єму їжі.

У «Декларації ВООЗ-ЮНІСЕФ про охорону, сприяння та підтримку грудного вигодовування» сформульовані 10 принципів успішного грудного вигодовування:
Міжнародний символ грудного вигодовування
1. Суворо дотримуватися встановлених правил грудного вигодовування та регулярно доносити ці правила медичному персоналу та породіллям.
2. Навчати медичний персонал необхідним навичкам для здійснення практики грудного вигодовування.
3. Інформувати вагітних жінок про переваги та техніку грудного вигодовування.
4. Допомагати матерям розпочинати грудне вигодовування упродовж першої півгодини після пологів.
5. Показувати матерям, як годувати груддю та як зберігати лактацію, навіть якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.
6. Не давати новонародженим ніякої іншої їжі або пиття, окрім грудного молока, за виключенням випадків, зумовлених медичними показаннями.
7. Практикувати цілодобове знаходження матері та новонародженого поруч в одній палаті.
8. Сприяти грудному вигодовуванню за вимогою немовляти, а не за розкладом.
9. Не давати новонародженим, які знаходяться на грудному вигодовуванні, заспокійливих засобів або приладів, що імітують материнські груди (соски та ін.).
10. Сприяти організації груп підтримки грудного вигодовування та спрямовувати матерів до цих груп після виписки з пологового будинку або лікарні.

У 1995 році Україна приєдналася до Міжнародного співробітництва з питань підтримки, охорони успішного та тривалого природного вигодовування немовлят.

Всесвітня організація охорони здоров'я наголошує, що переважна більшість матерів може і мусить годувати грудьми, а переважна більшість малюків може и мусить смоктати груди. Тільки в тих виняткових випадках, коли материнське молоко не підходить дитині, дитина не може смоктати, або ії не можна годувати грудьми, треба розглядати найкращій альтернативний варіант вигодовування: сціжденне грудне молоко рідної матері; грудне молоко здорової годувальниці чи донорське молоко з банку донорського молока; або штучний замінник грудного молока.

Вибір альтернативного засобу годування залежить від особистих обставин. Якщо дитина отримує догодовування замінниками грудного молока, таке вигодовування називається змішаним. Однак навіть невелика кількість материнського молока - це набагато краще, ніж його повна відсутність.

До віку 6 місяців дитині не потрібно нічого, окрім грудного молока (ніякої іншої їжи, води, чаїв, соків тощо). Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого піврічя життя в рідині та поживних речовинах.

З другого півріччя життя дитину починають знайомити з тим, що їдять дорослі: вводять пригодовування, але грудне годування не переривають і прикладають дитину до грудей так часто, як вона попросить. Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ) рекомендовано продовжувати грудне вигодовування до двох років та більше, більшість українок годують дитину грудьми до 1-1,5 років.

Можна виділити наступні переваги природного вигодовування перед штучним:
- Збалансованість жіночого молока за якісним та кількісним складом, оптимальне співвідношення білків, жирів, вуглеводів та мінеральних речовин. Білок грудного молока забезпечує дитину достатньою кількістю незамінних амінокислот. Жир жіночого молока знаходиться в мелкоемульгірованном стані і містить фермент, що сприяє його переварюванню. З вуглеводів в жіночому молоці міститься переважно бета-лактоза, яка пригнічує ріст кишкової палички, сприяє зростанню біфідобактерій і синтезу мікробами кишечника вітамінів групи В.
- Біологічна цінність жіночого молока. Наявність факторів протиінфекційного захисту, гормонів, біологічно активних речовин. Грудне вигодовування сприяє гармонійному зростанню та розвитку, підвищує опірність інфекцій і інших несприятливих впливів зовнішнього середовища, сприяє заселенню кишечника новонародженої дитини мікроорганізмами, необхідними для правильного травлення.
- Психофізіологічні переваги. Емоційно-тактильний контакт матері і дитини під час годування дає відчуття безпеки дитині та формує почуття материнства у жінки, створює ряд позитивних фізіологічних ефектів для матері та дитини.
- Технологічні і економічні переваги. Жіноче молоко стерильне, завжди готове до вживання, має оптимальну температуру, затрати енергії дитиною на отримання молока є регулятором, який практично виключає можливість переїдання, грудне вигодовування є найдешевшим.

Нині світовий ринок дитячого харчування демонструє надзвичайно швидкий ріст, однак жоден штучний аналог материнського молока не може вважатися повноцінною заміною грудному вигодовуванню.
І наостанок, як всі ми розуміємо, грудне вигодовування - це основа фізичного та емоціонального здоров'я дитини, тому медичним працівникам, органам ЗМІ і взагалі всім небайдужим потрібно всебічно сприяти його популяризації, особливо серед молодих матерів, та пам'ятати, що грудне вигодовування вносить вагомий внесок у найцінніше - здоров'я наступних поколінь.Останні новини
18-06-2018 Щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції за 24 тиждень >>
13-06-2018 Всесвітній день донора крові >>
11-06-2018 Щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції за 23 тиждень >>
08-06-2018 Щодо захворюваності на кір станом на 08.06.2018р. >>
06-06-2018 Радіаційний фон на території м. Чернігів >>
06-06-2018 Про виявлення збудника кліщового бореліозу >>
04-06-2018 Санепідситуація в області за 4 місяці 2018 року >>
01-06-2018 5 червня -Всесвітній день охорони навколишнього середовища >>
30-05-2018 1 червня – Міжнародний день захисту дітей >>
18-05-2018 Моніторинг дитячих оздоровчих закладів (підготовка до відкриття) >>

Надзвичайна ситуація

Державна установа «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» повідомляє щодо спалаху сальмонельозу серед учнів Борзнянської загальноосвіт...

| 16-03-2018 |  детальніше >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 94 тис. осіб, що на 14,6% більше, ніж за аналогічний період минулого р...

| 04-06-2018 |  детальніше >>