"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Всесвітній день боротьби з раком – «Ми можемо. Я можу»
02 Лютого 2018р.

4 лютого 2000 року на Всесвітньому саміті проти раку було запропоновано відзначати Всесвітній день боротьби проти раку як складову частину Всесвітньої протиракової кампанії, яку запропонувала Паризька хартія. Міжнародний протираковий союз (UICC) сприяв ініціативі та до 2005 року отримав підтримку від різних партнерів та організацій, а також Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та МАГАТЕ. З 2006 року 4лютого стало офіційним Днем боротьби з раком.

Основна мета цього дня - це нагадати суспільству про існування такої глобальної проблеми, як онкологічні захво-рювання, привернути увагу до неї, нагадати наскільки поширений та небезпечний рак і що треба робити, щоб запобігти цій хворобі.

Кожного року виділяють спеціальну тему для обговорення. Наприклад, у 2010 році темою проведення Міжнародного дня боротьби проти раку стала тема «Раку теж можна запобігти», у 2012 році темою стала профілактика онкологічних захворювань, у 2013 - «Рак - чи знаєте Ви?», яка розвіяла міфи про рак Тема Всесвітнього дня боротьби з раком у 2015 році «Не далеко від нас» щоб підкреслити, що рішення існують і доступні. Девіз трирічної кампанії 2016-2018 рр. - «Ми можемо. Я можу»

Рак - це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, здатних проникати в довколишні частини тіла і поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом. Метастази є основною причиною смерті від раку.

Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

 - фізичні канцерогени, такі як ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання;
 - хімічні канцерогени, такі як азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини (забруднювачі харчових продуктів) і миш'як (забруднювач питної води);
 - біологічні канцерогени, такі як інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами.

Старіння є ще одним основоположним чинником розвитку онкологічних захворювань. Коли накопичується критична кількість несприятливих змін в генах, шкідливих мутацій, запускається одне з найзагадковіших і страшніших захворювань - рак.

За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла, щорічно у світі діагностується близько 14 млш випадків раку і до 2030 року цей показник може вирости до 21 млн.
Рак займає друге місце в структурі смертності та інвалідності після серцевосудинних захворювань - у дорослих та травм і нещасних випадків - у дітей.
У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п'яти видів раку (в порядку убування): раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу.
У всьому світі найбільша кількість жінок помирає від наступних п'яти видів раку (в порядку убування): раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.
В Україні щороку понад 160 тис. мешканців дізнаються, що вони - онкохворі. Ризик розвитку онкологічних захворювань становить 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок. Сумна статистика свідчить, що близько 90 тис. людей, серед них 35% - люди працездатного віку, помирають від раку. Щодня в країні констатується, в середньому, 460 нових випадків захворювання.
Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-річного віку. За розрахунками фахівців, до 2020 року кількість людей, які вперше захворіли на рак, в Україні перевищить 200 тисяч.
Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6-3% на рік.
Разом з тим відомо, що виникнення 43% ракових захворювань і 30% смертності від раку можна було б запобігти за допомогою лише таких норм здорової поведінки, як:
• Обмеження доступу до куріння, боротьба з цим явищем.
• Фізична активність, збалансована, здорова їжа.
• Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки.
• Уникання тривалого перебування на сонці і в соляріях.
Зараз методи лікування раку крім хірургічного втручання включають в себе променеву і хіміотерапію. Найбільш сучасними є генна, нейтронна і імунотерапія. Генна терапія регулює процес ділення клітин. Нейтронна схожа на променеву, але замість звичайного опромінення в ній використовуються нейтрони - вони проникають в тканини пухлини і знищують їх, не завдаючи шкоди здоровим тканинам, на відміну від звичайної променевої терапії. Імунотерапія має на увазі стимуляцію імунної системи, щоб допомогти тій боротися з пухлиною. Також перспективним методом лікування раку вважається хіміоемболізація - перекриття артерії, яка живить пухлину матеріалом, що містить протипухлинний препарат.
Слід відмітити, що останнього часу рак значно помолодшав і з кожним роком все більше дітей стикаються зі страшним діагнозом. Саме тому, профілактиці онкологічних захворювань потрібно приділяти увагу якомога раніше.
Всесвітня організація охорони здоров'я виділяє 10 кроків, що знижують ризик розвитку раку серед дітей:
- годувати дитину груддю як мінімум півроку (материнське молоко покращує дитячий імунітет, захищаючи від багатьох хвороб);
- вакцинувати дітей від вірусу папіломи людини та гепатиту B.
- не палити (особливо - в присутності дитини);
- детально і популярно розповідати дитині про шкоду куріння і вживання інших форм тютюну;
- бути фізично активними і прищеплювати дитині любов до спорту;
- дотримуватися здорової дієти і стежити за вагою дитини;
- обмежити вживання алкоголю і пояснити дитині важливість такого рішення;
- уникати прямих сонячних променів, використовувати дитячі сонцезахисні креми;
- підтримувати чистоту повітря будинку;
- брати участь в скринінгових програмах для профілактики раку.
Варто пам'ятати, що завдяки усуненню або зведенню до мінімуму впливу факторів, які можуть викликати неконтрольований злоякісний ріст клітин можна запобігти захворюванню на рак! Треба лише дотримуватись десяти заповідей з профілактики раку:
1. Не палити! вживання тютюну, в тому числі куріння сигарет і вживання бездимного тютюну є одним з основних факторів ризику розвитку злоякісних пухлин та підвищує ризик розвитку раку легень у 30 разів.
2. Вести активний спосіб життя, займатися фізичною активністю.
Недостатня фізична активність є одним з основних факторів ризику розвитку неінфекційних захворювань, таких, як серцево-судинні захворювання, рак і діабет.
3. Дотримуватися збалансованої дієти, споживати якомога менше тваринних жирів, менше м'яса, вуглеводів, більше овочів, фруктів, вітамінів, не зловживати спиртними напоями і кавою. Підвищений вміст жирів і вуглеводів доведено провокує появу і зростання пухлини, а зловживання алкоголем провокує рак печінки.
4. У промислових центрах і містах з інтенсивним вуличним рухом (особливо в туманні дні) не дозволяти дітям проводити багато часу на відкритому повітрі, поблизу від транспортних магістралей. Ретельно мити фрукти, овочі, зелень.
5. Жінкам після 25 років щорічно проходити гінекологічне обстеження. Дотримуватися гігієни інтимного життя. При вагітності припинити прийом медикаментів. Жінкам після 30 років регулярно проводити самообстеження молочних залоз, в 40 років зробити мамографію та робити її потім кожні 1-2 роки.
6. Після 40 років щорічно перевіряти у лікаря стан своєї гортані, особливо курцям.
7. Після 40 років щорічно проводити обстеження прямої кишки у проктолога та перевіряти кал на наявність прихованої крові. Чоловікам після 55 років щорічно проводити клінічне обстеження простати.
8. Звертатися до лікаря в тих випадках, коли родимки на вашому тілі збільшуються, змінюють колір або починають кровоточити. Пігментно схильним людям (з великою кількістю родимок і пігментних плям) перебування на відкритому сонці вкрай не бажано.
9. Регулярно (один раз на рік) проходити флюорографічне дослідження грудної клітини. При наявності хронічних захворювань легень потрібно регулярно спостерігатися у фахівця. Ретельно лікувати запалення легень, грип та ГРВІ.
10. Своєчасно проходити профілактичні огляди. Повідомляти лікаря про всі вузлики або ущільнення, виявлені на тілі, а також про всі випадки незрозумілої втрати ваги, про стійкі незвичайні симптоми (порушення з боку органів травлення, кашель, стійке підвищення температури тіла тощо).
Ставтесь турботливо до свого здоров'я та здоров'я тих кого Ви любите!!!Останні новини
15-02-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 15.02.2019 >>
14-02-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 14.02.2019 >>
14-02-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 13.02.2019р. >>
11-02-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
04-02-2019 Всесвітній день боротьби проти раку >>
01-02-2019 Санепідситуація в області за 12 місяців 2018 року >>
25-01-2019 31 січня-Всесвітній день боротьби з проказою >>
18-01-2019 Нарада в ОДА щодо створення Центру громадського здоров'я на Чернігівщині >>
08-01-2019 Диференційна діагностика та лікування грипу >>
02-01-2019 Знову ботулізм! >>

Санепідситуація

За 12 місяців 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 188,7 тис. осіб, що на 1,6% більше, ніж за аналогічний період минуло...

| 01-02-2019 |  детальніше >>