"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Європейський тиждень імунізації
17 Квітня 2018р.

Щорічно, починаючи з 2005р. в Україні з ініціативи Європейського регіонального бюро ВООЗ проводиться Європейський тиждень імунізації, в цьому році з 23 по 29 квітня. Мета - інформування людей і усунення перешкод для вакцинації, нагадування батькам про необхідність зробити щеплення своїм дітям, а всім дорослим людям - про важливість власної безпеки від інфекційних хвороб шляхом імунізації впродовж всього життя.

Імунопрофілактика інфекційних хвороб - науково обґрунтована система заходів, що проводяться з метою попередження, обмеження розповсюдження і ліквідації інфекційних хвороб шляхом проведення профілактичних щеплень. Профілактичні щеплення - введення до організму людини медичних імунобіологічних препаратів для створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб. Медичні імунобіологічні препарати представлені вакцинами, анатоксинами, імуноглобулінами та іншими лікарськими засобами, що призначені для створення специфічної несприятливості до інфекційних хвороб і містять специфічні антигени або антитіла. Основною метоювакцинації є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій.

Щеплення, з моменту їх винайдення, стали найбільш ефективним та надійним методом захисту від інфекційних хвороб. Ще на початку минулого століття, багато з тих інфекційних хвороб про які ми зараз лише згадуємо, ставали причиною великих епідемій, інвалідності та смертності багатьох людей. Сьогодні, завдяки розробленим вакцинам, існує реальна можливість захистити, в першу чергу, дітей від важких і часом смертельних інфекційних хвороб. Інфекційні хвороби зустрічаються найчастіше серед дитячого населення. У дорослих, так звані «дитячі» інфекційні захворювання протікають частіше у тяжкій формі, приводять до ускладнень та інвалідності. Щорічно в світі гине біля 9 мільйонів дітей від інфекційних хвороб, з них майже 3 мільйони від інфекцій, проти яких існують вакцини. Завдяки профілактичним щепленням у світі щорічно попереджається як мінімум 3 млн. дитячих смертей, 750 тисяч дітей не стають інвалідами. В Україні щороку від інфекцій, які можна попередити вакцинацією, помирає в середньому 350 дітей.

Вакцинація є однією з форм медичного втручання, тому необхідно дотримуватись законів України, що регламентують відповідальність осіб за збереження здоров'я населення. Такими документами є Конституція України, Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб». На підставі цих законів розробляється і затверджується Наказом МОЗ України національний календар профілактичних щеплень.

Календар включає обов'язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз, краснуху, епідемічний паротит, вірусний гепатит В, гемофільну інфекцію; рекомендовані щеплення : для профілактики вітряної віспи, гепатитів А та В, грипу, пневмококової, менінгококової, рота -вірусної та папіломавірусної інфекцій.

Показники охоплення щепленнями населення дозволяють орієнтовно оцінити можливий стан популяційного імунітету. Згідно рекомендацій ВООЗ нормативними показниками охоплення профілактичними щепленнями слід вважати 95% серед дітей. На жаль, рівень вакцинації дітей в Україні за даними 2017року далекий від 95%. Україна має найнижчі показники охоплення щепленнями серед усіх європейських країн та одні з найнижчих у світі, про що свідчить офіційна статистика. За даними електронно-статистичної форми «Укрвак» по області в 2017 році охоплено щепленнями дітей до 1-го року: поліомієліт - 53,9%, туберкульоз -75,7%, гемофільна інфекція -21,4%, кір, паротит, краснуха - 97,8%, гепатит В - 82,3%, кашлюк, дифтерія, правець -58,8%, туберкульоз- 75,7%.

Низьке охоплення вакцинацією в Україні призводить до високих ризиків поширення інфекційних захворювань та створює критичну загрозу для загального стану здоров'я населення країни.

Завдяки вакцинації людство подолало страшну хворобу багатьох століть - віспу. На більшості територій країни не реєструються захворювання на дифтерію та правець. Після впровадження щеплень проти гемофільної інфекції знизились показники смертності дітей від гнійних менінгітів в 2 рази, від пневмонії в 1,5 рази.

Дифтерія, епідемії якої забирали життя цілих поселень, в наш час виникає лише в поодиноких випадках. Дифтерія відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно діти та дорослі, які не отримали щеплень. У осіб, що перенесли дифтерію, лишаються тяжкі ураження серця.

Без вакцинації хвороби, від яких ми захищаємо своїх дітей, можуть повернутися. А ті інфекції, які ще й досі не подолані і вважаються безпечними дитячими хворобами, насправді дуже небезпечні своїми ускладненнями. Своєчасно не зроблене щеплення від краснухи у дівчаток, може призвести до захворювання на цю хворобу під час вагітності, що майже в 100% випадків веде до важких вроджених вад плода. Усі клінічні прояви вродженої краснухи об'єднують у поняття - синдром вродженої краснухи, який характеризується розвитком у новонароджених вад сердця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим на зниження захворюванності є вакцинопрофілактика. Краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Епідемічний паротит - широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхиту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.

Туберкульоз останнім часом набув широкого розповсюдження. Щорічно приблизно 1 млрд. людей в світі інфікується туберкульозом і до 3 млн. людей вмирає. Найбільш ефективним засобом захисту від туберкульозу є щеплення. Щеплення проти туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання: туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз легень.

Гепатит В - це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки.

Кашлюк - інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюку 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт (запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку.

Правець - гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в ґрунті. Правець дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчитися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації може попередити захворювання на правець. Враховуючи високу небезпеку захворюваності дифтерією та правцем щеплення проти цих інфекцій проводяться дорослим протягом всього життя через кожні 10 років.

Поліомієліт - гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали і 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.

Збудником гемофільної інфекції типу b (ХІБ) є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років. Значну роль ХІБ - інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ-інфекцій ускладнюються стійкістю збудника до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов приоритетним заходом боротьби з ХІБ - інфекцією є вакцинопрофілактика.

Кір - вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасна вакцинація. В Чернігівській області в 2014-2016 роках захворюваність на кір не реєструвалася. В 2017 року зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок захворювання на кір у дорослого (чоловік, 31рік). За поточний період 2018року зареєстровано 12 випадків кору, в т.ч. у 4 дорослих.

Звичайно, ризик ускладнень після вакцинації існує, як і після вживання будь яких інших фармакологічних препаратів, але ризик ускладнень під час або після перенесеної інфекційної хвороби часом набагато більший і страшніший. Недовіра до щеплень невиправдана.

Необхідність проведення імунізації визнає весь цивілізований світ. Тільки завдяки вакцинації світова медицина змогла покласти край масовим епідеміям, альтернативи профілактичним щепленням не має.

Піклуйтесь про себе, своїх дітей та будьте здорові!Останні новини
17-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 16.01.2019 >>
15-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 15.01.2019 >>
12-01-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
10-01-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 10.01.2019р. >>
08-01-2019 Диференційна діагностика та лікування грипу >>
02-01-2019 Знову ботулізм! >>
26-12-2018 Підтверджено діагноз «ботулізм» >>
22-12-2018 Обережно ботулізм! >>
20-12-2018 Санепідситуація в області за 11 місяців 2018 року >>
03-12-2018 Санепідситуація в області за 10 місяців 2018 року >>

Санепідситуація

За 11 місяців 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 165 тис. осіб, що на 0,4% більше, ніж за аналогічний період минулого...

| 20-12-2018 |  детальніше >>