"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
Всесвітній день боротьби з малярією
23 Квітня 2018р.

Всесвітній день боротьби з малярією заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я в 2007 році та відзначається щорічно 25 квітня.

За даними ВООЗ, у світі щорічно хворіють малярією близько 200-250 млн. чоловік, 500 тис. хворих, а це переважно діти до 5 років, щороку вмирають від малярії. 85-90% випадків захворювань й смертності від неї реєструються в південних районах Африки, на території Європи випадки малярії в основному завізні. Передача цього захворювання продовжується в 91 країні. В Чернігівській області за останні 5 років зареєстровано 4 випадки завізної малярії.

Малярія, відома також під назвою «болотяна лихоманка», «переміжна лихоманка» - гостре інфекційне захворювання, яке передається людині через укуси комарів роду Anopheles та викликається декількома видами найпростіших роду Plasmodium. Симптоми малярії такі як лихоманка, головний біль, блювота проявляються через 10-15 діб після укусу комара.

Для людини патогенними є 4 види плазмодіїв. Поширені вони нерівномірно і викликають різні за важкістю форми малярії. Найбільш важка - тропічна малярія - відзначається переважно в жарких країнах.

Виявлено 3 шляхи зараження малярією: головний-трансмісивний (через укуси комарів), парентеральний (через інфікований медичний інструментарій) і трансплацентарний.

Перші симптоми захворювання- слабкість, ломота в усьому тілі, біль у попереку, головний біль - можуть бути слабо вираженими, що ускладнює виявлення малярії. Іноді хвороба починається як респіраторно-вірусна інфекція. Через 2-5 днів виникають так звані малярійні напади, які при триденній малярії повторюються через день, при чотириденній - через 2 доби, а при тропічній малярії висока температура може бути щоденно. Приступи тропічної малярії нерегулярні, характеризуються високою температурою тіла, ознобом, сильним потовиділення, іноді блювотою.

Якщо малярію не лікувати, вона може призвести до смерті хворого або перейти в мляво протікаючу хронічну форму. При своєчасно початому лікуванні настає повне одужання.

Хвора на малярію людина є джерелом розповсюдження цього захворювання: комарі переносять збудників від хворої до здорової людини. Крім хворих, джерелом малярії в нашій області можуть бути і здорові паразитоносії серед приїжджих іноземних громадян, нелегальних іммігрантів, або серед наших громадян, які перебували в тропічних країнах.

Переносники хвороби - малярійні комарі виплоджуються у неглибоких, стоячих чи слабо проточних водоймах, багатих на рослинність. В усіх районах і містах нашої області є такі водойми, і влітку там розмножується велика кількість малярійних комарів. Вони стають небезпечними, коли нап'ються крові зараженої людини (хворої чи носія).

Громадянам, які від'їжджають у неблагополучні з малярії (тропічні) країни, необхідно відвідати інфекціоніста, щоб він призначив протималярійні препарати для профілактики. Рекомендований лікарями профілактичний прийом протималярійних таблеток попередить захворювання на тяжку тропічну малярію або полегшить перебіг її у випадку захворювання.

Протималярійні препарати потрібно починати приймати профілактично за тиждень до в'їзду в малярійні місцевості, продовжувати прийом слід протягом усього періоду перебування в ній і ще протягом місяця після виїзду з неї. Дотримання цього правила гарантує захист від малярії в тропіках і попереджає завезення захворювання в нашу країну.

В усіх туристичних фірмах, агенствах є перелік країн, небезпечних щодо малярії, керівники цих установ повинні попереджати усіх від'їжджаючих в ці країни про необхідність профілактики захворювання та видавати пам'ятки з профілактики малярії.

Від'їжджаючі в тропічні країни громадяни повинні також знати і виконувати заходи щодо попередження укусів комарів. Два види боротьби з переносниками є ефективними в різних умовах-оброблені інсектицидом антимоскітні сітки та розпилення інсектицидів в приміщенні.

При підвищенні температури тіла людина, яка прибула в тропіки (або повернулась з тропіків), повинна звернутися до лікаря. Лікар призначить мікроскопічне дослідження крові на наявність малярійних паразитів. При своєчасному початку лікування людина одужує протягом декількох днів.Останні новини
17-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 16.01.2019 >>
15-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 15.01.2019 >>
12-01-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
10-01-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 10.01.2019р. >>
08-01-2019 Диференційна діагностика та лікування грипу >>
02-01-2019 Знову ботулізм! >>
26-12-2018 Підтверджено діагноз «ботулізм» >>
22-12-2018 Обережно ботулізм! >>
20-12-2018 Санепідситуація в області за 11 місяців 2018 року >>
03-12-2018 Санепідситуація в області за 10 місяців 2018 року >>

Санепідситуація

За 11 місяців 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 165 тис. осіб, що на 0,4% більше, ніж за аналогічний період минулого...

| 20-12-2018 |  детальніше >>