"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
День пам’яті Чорнобильської аварії
25 Квітня 2018р.

26 квітня 1986 року міф про те, що атомні електростанції абсолютно безпечні був зруйнований. Сталася страшна трагедія, після якої весь світ дізнався про українське місто Чорнобиль. Чорнобильська аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих та постраждалих від її наслідків людей, так і за економічними збитками. Найбільша в історії людства аварія забрала життя сотень людей. Ліквідатори, які брали участь у гасінні пожежі на покрівлі будівлі і в машинному залі, загинули від сильного радіаційного зараження в перші три місяці після трагедії. Променева хвороба забрала життя великої кількості людей і багатьох залишила інвалідами. Загальна площа радіаційного забруднення склала понад 160 тис. кв. км. Майже півмільйона осіб були переселені із забруднених територій, а 30-ти кілометрова зона навколо атомної станції була оголошена "зоною відчуження".

Існують різні версії пояснення причини чорнобильської аварії. Спочатку провину за катастрофу покладали виключно на персонал. Проте, в подальші роки причини аварії були переглянуті, у тому числі і в МАГАТЕ. Консультативний комітет з питань ядерної безпеки (INSAG) в 1993 році опублікував новий звіт, що приділяв більше уваги серйозним проблемам в конструкції реактора. У цьому звіті багато висновків, зроблених в 1986 році, було визнано помилковими. У сучасному викладі, причини аварії такі: реактор був неправильно спроектований і небезпечний; персонал не був проінформований про небезпеки; персонал допустив ряд помилок і ненавмисно порушив існуючі інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеку реактора; його дії або не вплинули на розвиток аварії, або не суперечили нормативним документам.

Після аварії на четвертому енергоблоці робота станції була припинена через небезпечну радіаційну обстановку. Проте вже в жовтні 1986 року, після масштабних робіт з дезактивації території і спорудження «Саркофага», перший та другий енергоблоки були знову введені в дію, а у грудні 1987 року відновлена робота третього. Після найбільшої в світі ядерної катастрофи атомна станція продовжувала працювати. У 1991 році на другому енергоблоці спалахнула пожежа, і в жовтні того ж року реактор був повністю виведений з експлуатації. У грудні 1995 року був підписаний меморандум про взаєморозуміння між Урядом України, Урядами країн «Великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, згідно з яким почалася розробка програми повного закриттястанції до 2000 року. 15 грудня 2000 року був назавжди зупинений реактор останнього, третього, енергоблоку. Але досить швидко виявилося, що навіть "Саркофаг", побудований із сотень тисяч тонн бетонної суміші і металоконструкцій, не витримав пекельного подиху зруйнованого реактора і вкрився тріщинами. Виникла потреба проектування і будівництва нового саркофагу для ЧАЕС. Було заплановано збудувати так звану «Арку», яка мала накрити об'єкт «Укриття». Будувати його почали у 2012 році, а у листопаді 2016 року четвертий реактор, а разом із ним величезна кількість залишків ядерного палива, тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів та радіоактивного пилу були поховані щонайменше на 100 років.

До цього часу так звана "зона відчуження" була закрита для вільного доступу, бо зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами. Але наразі розробляються та втілюються в життя різноманітні проектидля корисного використання цієї території. Так, на даний час Чорнобильська АЕС підійшла до фінального етапу введення в експлуатацію заводу з переробки рідких радіоактивних відходів(РАВ) і незабаром завод почне виконувати свої проектні завдання.Також у 2017 році в "зоні відчуження" розпочато створення Поліського біосферного заповідника, в якому на даний момент нараховується близько 400 видів тварин, птахів та риб. 60 з них - занесені до Червоної книги України. З 1200 видів рослин, що ростуть на території зони, 20 - рідкісні. Науковці радіють відновленню популяції унікальних для наших територій бурих ведмедів, а такожл осів, вовків, рисей, оленів і коней Пржевальського. Тут почали з'являтись рідкісні чорні лелеки та нетипові для цих країв єнотовидні собаки. Також нещодавно Чорнобиль відкрив свої двері для туристів. Тепер кожен охочий зможе побачити, як сьогодні працює ЧАЕС, відбувається процес зняття з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

То ж життя триває. Проходять роки і десятиліття після аварії, відходить у минуле жах пережитого, народжуються і зростають нові покоління. Але ми отримали страшний урок від використання атомної енергетики, заплатили життями і зруйнованими людськими долями. Ще довго наслідки чорнобильської трагедії будуть нагадувати про себе.

У 2003році глави країн СНД, а потім і Генеральна Асамблея ООН прийняли рішення увічнити пам'ять людей, які загинули під час трагедії в місті Чорнобиль і 26 квітня стало Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф.Останні новини
17-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 16.01.2019 >>
15-01-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 15.01.2019 >>
12-01-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
10-01-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 10.01.2019р. >>
08-01-2019 Диференційна діагностика та лікування грипу >>
02-01-2019 Знову ботулізм! >>
26-12-2018 Підтверджено діагноз «ботулізм» >>
22-12-2018 Обережно ботулізм! >>
20-12-2018 Санепідситуація в області за 11 місяців 2018 року >>
03-12-2018 Санепідситуація в області за 10 місяців 2018 року >>

Санепідситуація

За 11 місяців 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 165 тис. осіб, що на 0,4% більше, ніж за аналогічний період минулого...

| 20-12-2018 |  детальніше >>