"гаряча лінія": (0462) 77-47-03
1-7 серпня - Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування
31 Липня 2018р.

Щороку за ініціативи Всесвітньої організації з охорони здоров'я в 170 країнах світу, в тому числі і в Україні, з1по 7 серпня, тобто протягом 40-го тижня року (що співпадає з фізіологічною тривалістю вагітності), відзначають подію.

Мета заходу - інформування та пропаганда здорового способу життя, акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодовування. Ініціатором Всесвітнього тижня виступає міжнародна організація Всесвітній Альянс за грудне вигодовування (WABA).

В Україні тиждень грудного вигодування проводиться з 2001 року. У 1995 році Україна приєдналася до Міжнародного співробітництва з питань підтримки, охорони успішного та тривалого природного вигодовування немовлят. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров'я на відповідність критеріям «Лікарня, доброзичлива до дитини». З 2004 року в закладах системи охорони здоров'я України, де отримують медичну допомогу матері і діти, впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини», що передбачає, окрім питань підтримки грудного вигодовування, впровадження сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах. Наразі в Україні налічується близько 400 закладів, що відповідають згаданим критеріям. Медичних працівників закладів охорони здоров'я з підтримки грудного вигодовування готують за спеціальною навчальною програмою. Для цих цілей на замовлення МОЗ України за підтримки Дитячого Фонду ООН/ЮНІСЕФ в Україні розроблено навчальний посібник «Сучасне ведення лактації та грудного вигодовування».

Грудне вигодовування або природне вигодовування - складна динамічна та адаптивна система відносин між жінкою та ії дитиною, яка складається, коли мати прикладає дитину до грудей, а дитина смокче груди. Причому дитина повинна отримувати молоко матері в кількості не менше 75% добового об'єму їжі.

У «Декларації ВООЗ-ЮНІСЕФ про охорону, сприяння та підтримку грудного вигодовування» сформульовані 10 принципів успішного грудного вигодовування:

1. Суворо дотримуватися встановлених правил грудного вигодовування та регулярно доносити ці правила медичному персоналу та породіллям.

2. Навчати медичний персонал необхідним навичкам для здійснення практики грудного вигодовування.

3. Інформувати вагітних жінок про переваги та техніку грудного вигодовування.

4. Допомагати матерям розпочинати грудне вигодовування упродовж першої півгодини після пологів.

5. Показувати матерям, як годувати груддю та як зберігати лактацію, навіть якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.

6. Не давати новонародженим ніякої іншої їжі або пиття, окрім грудного молока, за виключенням випадків, зумовлених медичними показаннями.

7. Практикувати цілодобове знаходження матері та новонародженого поруч в одній палаті.

8. Сприяти грудному вигодовуванню за вимогою немовляти, а не за розкладом.

9. Не давати новонародженим, які знаходяться на грудному вигодовуванні, заспокійливих засобів або приладів, що імітують материнські груди (соски та ін.).

10. Сприяти організації груп підтримки грудного вигодовування та спрямовувати матерів до цих груп після виписки з пологового будинку або лікарні.

Всесвітня організація охорони здоров'я наголошує, що

Переважна більшість матерів може і мусить годувати грудьми, а переважна більшість малюків може и мусить смоктати груди. Тільки в тих виняткових випадках, коли материнське молоко не підходить дитині, дитина не може смоктати, або ії не можна годувати грудьми, треба розглядати найкращій альтернативний варіант вигодовування: сціжденне грудне молоко рідної матері; грудне молоко здорової годувальниці чи донорське молоко з банку донорського молока; або штучний замінник грудного молока.

Вибір альтернативного засобу годування залежить від особистих обставин. Якщо дитина отримує догодовування замінниками грудного молока, таке вигодовування називається змішаним. Однак навіть невелика кількість материнського молока- це набагато краще, ніж його повна відсутність.

До віку 6 місяців дитині не потрібно нічого, окрім грудного молока (ніякої іншої їжи, води, чаїв, соків тощо). Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого піврічя життя в рідині та поживних речовинах.

З другого півріччя життя дитину починають знайомити з тим, що їдять дорослі: вводять пригодовування, але грудне годування не переривають і прикладають дитину до грудей так часто, як вона попросить. Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ) рекомендовано продовжувати грудне вигодовування до двох років та більше, більшість українок годують дитину грудьми до 1-1,5 років.

Нині світовий ринок дитячого харчування демонструє надзвичайно швидкий ріст, однак жоден штучний аналог материнського молока неможе вважатися повноцінною заміною грудному вигодовуванню.

І наостанок, як всі ми розуміємо, грудне вигодовування - це основа фізичного та емоціонального здоров'я дитини, тому медичним працівникам, органам ЗМІ і взагалі всім небайдужим потрібно всебічно сприяти його популяризації, особливо серед молодих матерів, та пам'ятати, що грудне вигодовування вносить вагомий внесок у найцінніше - здоров'я наступних поколінь.Останні новини
15-02-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 15.02.2019 >>
14-02-2019 Щодо захворюваності на грип та ГРВІ за 14.02.2019 >>
14-02-2019 Щодо захворюваності на кір станом на 13.02.2019р. >>
11-02-2019 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
04-02-2019 Всесвітній день боротьби проти раку >>
01-02-2019 Санепідситуація в області за 12 місяців 2018 року >>
25-01-2019 31 січня-Всесвітній день боротьби з проказою >>
18-01-2019 Нарада в ОДА щодо створення Центру громадського здоров'я на Чернігівщині >>
08-01-2019 Диференційна діагностика та лікування грипу >>
02-01-2019 Знову ботулізм! >>

Санепідситуація

За 12 місяців 2018 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 188,7 тис. осіб, що на 1,6% більше, ніж за аналогічний період минуло...

| 01-02-2019 |  детальніше >>