"гаряча лінія": (095)0010340
Проблеми організації боротьби з педикульозом в сучасних умовах
21 Лютого 2019р.

Воші людини - це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров'ю. Вони є переносниками збудників висипного та поворотного тифу, волинської гарячки.

Педикульоз людини - загально-соціальна і медична проблема. Воші відомі людству вже понад 10 тисяч років. За даними офіційної статистики, проблема «завошивленості» є актуальною проблемою для різних країн світу.

Зокрема, в Сполучених Штатах Америки, кожна дитина від 3 до 11 років щороку потерпає від вошей. Що ж говорити про країни, що розвиваються, з низьким сукупним доходом на душу населення?

Україна - не виняток, розповсюдженість вошей пов'язана зі скупченням населення, поганими соціально-гігієнічними умовами.

Найбільша ураженість педикульозом в нашій області відмічається серед дитячих та підліткових колективів, діти до 18 років становлять більше 60% від усієї кількості уражених педикульозом.

Актуальність цієї хвороби, викликаної вошима, пояснюється тим, що інфікуватися може кожний, незалежно від соціального становища. Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, при користуванні спільними речами, одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся, тощо.

При значній завошивленості людини вони можуть переповзати по підлозі та різним предметам, на яких вони зберігають життєдіяльність впродовж 2-х діб.

Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, магазині, басейні, за місцем навчання та роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та невиконання правил особистої гігієни.

Тривалість життя воші складає 20-45 днів. В своєму розвитку воші проходять три стадії - «гнида», личинка та статтєвозріла воша. На добу в середньому самка відкладає 10 яєць (гнид), а за життя близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму, жовтувато-білого кольору приклеєне щільно клейкою речовиною до волосся, білизни та іншого одягу.

Яйця розвиваються при температурі 380С впродовж 5 днів. Личинка пересувається за допомогою 3 пар лапок з кігтиками, що дозволяє їй міцно триматися на волоссі або тканині.

Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші.
На тілі людини паразитують три види вошей - головні, лобкові та платяні.
Зараження людини відбувається при втиранні виділень заражених вошей в шкіру та слизові оболонки. Водночас воші викликають свербіж, який приводить до подряпин та виникнення екзем, фурункульозу та інших гнійних захворювань шкіри.

Появу вошей слід попереджувати. Для цього необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. До заходів, які запобігають появі вошей, відносяться належне дотримання санітарних норм і правил в гуртожитках, готелях, перукарнях, школах, дитячих садочках.

Першочергове завдання у боротьбі з педикульозом є максимальне виявлення осіб уражених вошима. Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.
Необхідно проводити профілактичні огляди на педикульоз в дитячих садочках, школах, школах-інтернатах, осіб при поліклінічному прийомі, госпіталізації в стаціонари для лікування, оформлення в будинки для пристарілих, інтернати, тощо.

Якщо не дивлячись на заходи особистої гігієни воші та гниди все-таки з'явились, необхідно провести санітарну обробку не тільки уражених осіб, а й контактних.

Водночас, обов'язково необхідно знищити вошей на особистих та постільних речах, предметах особистого користування, ліжку та інших предметах приміщення. При необхідності повторну обробку роблять через 7-14 днів. Для цього використовують різні методи: механічний, фізичний та хімічний.

Механічним методом проводиться вичісування вошей густим гребінцем, підстригання або гоління волосся, видалення гнид, чищення та витрушування речей.

Фізичним методом проводиться обробка високою температурою, білизну кип'ятять у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин, прасують, звертаючи увагу на шви та складки, для обробки матраців, подушок, ковдр та верхнього одягу застосовують камерний метод дезінсекції.

Хімічний метод з застосуванням протипедикульозних препаратів, які згубно діють на всі стадії вошей. В аптеках є достатній вибір цих препаратів - «Нітіфор», «Авіцин», «Бензил Бензоат», «Делацет» та інші. Спосіб застосування цих препаратів зазначені в інструкціях. Обробка вважається ефективною, коли волосся повністю звільнене від гнид, у тому числі і від сухих.Останні новини
30-11-2021 Стан захворюваності та протиепідемічної роботи по COVID-19 в Чернігівській області з 07.04.2020 року по 18:00 год 29.11.2021 року >>
22-11-2021 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
19-11-2021 Щодо профілактики поліомієліту >>
19-11-2021 Про виконання Постанови ГДСЛУ від 07.10.2021 №15 >>
17-11-2021 Cанепідситуація в області за 10 місяців 2021 року >>
15-11-2021 Попередній запис на ПЛР-тестування >>
11-11-2021 Дослідження електромагнітних полів та інших фізичних факторів >>
04-11-2021 Кількість дітей хворих на COVID-19 по Чернігівській області станом на 03.11 21 >>
03-11-2021 Зміни до нової редакції Прейскуранту цін (тарифів) >>
28-10-2021 Щодо вакцинації від COVID-19 >>

Санепідситуація

В області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 152,8 тис. осіб, що на 44,2 % більше аналогічного періоду мину...

| 17-11-2021 |  детальніше >>