"гаряча лінія": (095)0010340
Геморагічна лихоманка Ебола. Історичні відомості. Актуальність проблеми в наш час.
25 Лютого 2019р.

Хвороба, яку спричиняє вірус Ебола (гарячка Ебола, геморагічна гарячка Ебола) - гостра вірусна висококонтагіозна природно-осередкова хвороба, яка характеризується тяжким перебігом, високою летальністю, вираженою інтоксикацією, зневодненням, ураженням кровоносних судин багатьох органів з розвитком тяжкого геморагічного синдрому.

Вона входить до переліку хвороб, які здатні серйозно впливати на здоров'я населення і можуть швидко поширюватися в міжнародних масштабах. Крім того, хвороба, яку спричинює вірус Ебола, увійшла до переліку подій, які можуть являти надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я, та які регулюються сучасними Міжнародними медико-санітарними правилами 2005 року.

Збудники гарячки Ебола - РНК-вмісні віруси, що належать до роду Ebolavirus, родини Filoviridae. Природний осередок вірусу Ебола, найвірогідніше, розташований у вологих лісах африканського континенту і районах Західної частини Тихого океану. Джерелами інфекції є фруктоїдні кажани і, можливо, дрібні наземні гризуни.

Вірус Ебола передається при прямому контакті з кров'ю, виділеннями, або іншими рідинами організму інфікованої людини, тобто відбувається контактний механізм передачі інфекції, який має різні шляхи реалізації. Має значення також парентеральний (через забруднений кров'ю хворого медичний інструментарій) та ставий шляхи передачі. На сьогодні ВООЗ заперечує можливість повітряно-крапельної передачі захворювання, не поширюється воно також через їжу, воду та трансмісивно (тобто, через укус комах). Враховуючи високий індекс контагіозності Еболи (до 95 %), відсутність специфічного лікування та імунопрофілактики смертність від неї достатньо висока.

Вперше спалахи хвороби Ебола було зареєстровано у 1976 р. у сільських місцевостях на півдні Судану та півночі Заїру. За назвою річки Ебола в Заїрі хворобу стали називати гарячкою Ебола.

Випадки захворювання в цих районах, а також в зоні тропічних лісів Африки (Габон, Кот-д'Івуар, Ліберія, Демократична республіка Конго) реєстрували і в наступні роки.

У 2014-2016 роках зафіксована найтяжча за весь період спостережень за цією хворобою епідемія в Західній Африці (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал, Малі), яка поширилась за межі цього регіону до США, Іспанії, Великої Британії. Загалом у 10 країнах (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал, Малі, США, Іспанія, Велика Британія, Італія), було зареєстровано 28 647 випадків хвороби, 11 324 особи померло.

Найбільша кількість спалахів гарячки Ебола, починаючи з минулого століття, зафіксована у ДР Конго. Останній, десятий спалах, що почався у цій країні в травні 2018 року, триває і донині - вже більше 6 місяців.

Відмічено високий рівень захворюваності серед дітей раннього віку та вагітних жінок. Всього за період спалаху захворіло 609 осіб, 370 людей померло.

Епідемія 2014-2016 років під час якої хвороба розповсюдилась за межі Африканського континенту до країн Європи та США, показала,що і Україна, як і інші держави світу, знаходиться в зоні ризику потрапляння вірусу Еболи на свою територію. У зв'язку з небезкою завезення хвороби в країну, у 2014 році, розпочалися масштабні навчання, в тому числі і в нашій області. Вони були проведені на базі існуючої ще тоді Держсанепідслужби області, із залученням фахівців лікувальної мережі, управління з надзвичайних ситуацій та представників Чернігівського прикордонного загону. В процесі навчань, було відпрацьовано алгоритм дій та практичні навички, які необхідно застосовувати у разі виявлення хворого з симптомами, підозрілими на гарячку Ебола на державному кордоні України. Робота по недопущенню завезення хвороби Ебола та інших хвороб, що мають міжнародне значення на територію України, яка проводилась Держсанепідслужбою області, здійснюється і зараз фахівцями ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України.»

На сьогоднішній день матеріально-технічна та лабораторна бази ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ Укрїни» та лікувально-профілактичних закладів області повністю укомплектовані та готові протистояти цій загрозі у разі її виникнення.

Щороку у світі реєструється багато нових, ще невідомих інфекційних захворювань. І людство повинно бути готове вчасно та адекватно реагувати на будь - яку, навіть, на перший погляд, незначну небезпеку, щоб мінімізувати наслідки подібних хвороб та не допустити їх глобального розповсюдження.Останні новини
30-11-2021 Стан захворюваності та протиепідемічної роботи по COVID-19 в Чернігівській області з 07.04.2020 року по 18:00 год 29.11.2021 року >>
22-11-2021 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
19-11-2021 Щодо профілактики поліомієліту >>
19-11-2021 Про виконання Постанови ГДСЛУ від 07.10.2021 №15 >>
17-11-2021 Cанепідситуація в області за 10 місяців 2021 року >>
15-11-2021 Попередній запис на ПЛР-тестування >>
11-11-2021 Дослідження електромагнітних полів та інших фізичних факторів >>
04-11-2021 Кількість дітей хворих на COVID-19 по Чернігівській області станом на 03.11 21 >>
03-11-2021 Зміни до нової редакції Прейскуранту цін (тарифів) >>
28-10-2021 Щодо вакцинації від COVID-19 >>

Санепідситуація

В області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 152,8 тис. осіб, що на 44,2 % більше аналогічного періоду мину...

| 17-11-2021 |  детальніше >>