"гаряча лінія": (095)0010340
День імунопрофілактики
23 Квітня 2019р.

Сьогодні людство може сміливо та переконливо стверджувати, що завдяки геніальному відкриттю доктора Едварда Дженнера в медицині був розпочатий новий етап в профілактиці інфекційних хвороб. Е. Дженнер щепив 8-річного хлопчика проти натуральної віспи.. Повна ліквідація натуральної віспи зафіксована ВООЗ у 1979 р.

Після профілактичних щеплень,формуеться міцний штучний активний імунітет, тривалість його може бути різна в залежності від виду збудника. Щеплнння проводяться відповідно до календаря щеплень затвердженого наказом МОЗ України 16.09.11. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні».

У 1988 р. ВООЗ прийняла програму по ліквідаці поліомієліту.. Останній випадок виділення «дикого» поліовірусу в нашій країні зареєстровано 1993 р. У 2002 р. Україна в складі Європейського регіону ВООЗ була сертифікована як територія вільна від циркуляції «дикого» штаму поліовірусу.

З початку введення вакцинації проти кору минуло вже більше 50 років, за цей час відбулися значні зрушення. Захворюваність на кір зменшилась більше, ніж у 100 разів. Але на сьогодні в Україні існує високий ризик захворювання на кір не тільки серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли і не є вакцинованими, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато складніший перебіг. Інформацію про те, що варто знати про кір та як уберегти себе від захворювання розміщено на сайтах МОЗ України та ДУ "Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України".

Вакцинація проти кору зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики цієї хвороби. Вакцина проти кору безпечна та ефективна. Щеплення роблять вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи). В Україні для цього застосовують вакцини «ГІріорикс»/Ргіогіх (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р II»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках Національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) - найавторитетнішою інституцією світу у сфері охорони здоров'я.

З 1969 року, відколи з'явилась вакцина проти краснухи, завдяки її широкому використанню, вроджені дефекти, спричинені краснухою, стали рідкістю.

Це стало можливим за умови створення достатнього імунного прошарку населення (95%), тобто міцного колективного імунітету.

На теперішній час в Україні ці умови порушені з різних причин. Охоплення щепленнями становить від 50% до 80%,. Руйнація системи імунізації та відсутність контролю з боку державних органів за її проведенням становить загрозу національній безпеці країни.

Щеплення проводяться імунобіологічними препаратами (вакциною) призначеними для створення специфічного імунітету до інфекційного захворювання. Вакцини виробляють із ослаблених або інактивованих мікроорганізмів, продуктів їх життєдіяльності або з їх антигенів, одержаних генно-інженерним або хімічним методом.

Сучасні вакцини поділяють на групи:

а) вакцини, які виготовляють із живих збудників з ослабленоювірулентністю (проти віспи, туберкульозу, кору, полімієліту, чуми, сибірки, сказу, та ін.);

б) вакцини з убитих патогенних мікробів (холерна, черевнотифозна, проти кашлюка, лептоспірозна, поліомієлітна тощо);

в) анатоксини (виготовляються з екзотоксинів відповідних збудників обробкою їх 0,3-0,4 %-м розчином формаліну і витримуванням притемпературі 38-40 °С протягом 3-4 тижнів). Добуті у такий спосіб дифтерійний, правцевий, стафілококовий, холерний та інші анатоксини знайшли широке застосування в практиці;

г) хімічні вакцини (їх виготовляють не з цілих бактеріальних клітин, а із хімічних комплексів, добутих шляхом обробки суспензії клітинспеціальними методами; наприклад, для профілактики черевного тифу і правця застосовують хімічну сорбовану вакцину з О- і Vi- антигенів черевнотифозних бактерій і очищеного концентрованого правцевого анатоксину).

д) генно-інженерні (проти вірусного гепатиту В, грипу).

Згідно Національного календаря профілактичних щеплень всі планові профілактичні щеплення поділяються на:

обов'язкові профілактичні щеплення за віком - щеплення, яке проводяться громадянам України у відповідності до Національного календаря профілактичних щеплень;

профілактичні щеплення за професійною діяльністю - щеплення з метою профілактики інфекційних хвороб, що не увійшли до обов'язкових щеплень Національного календаря профілактичних щеплень, але пов'язані з професійною діяльністю громадян, яка може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб;

профілактичні щеплення за епідемічними показаннями - щеплення з метою профілактики інфекційних хвороб, яке проводиться у разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах.

Імунізація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних серед заходів медичного втручання в епідемічний процес, які існують на теперішній час.

ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення дітей не менше 95% (100% охоплення не може бути через протипоказання з різних причин) - це попереджає розповсюдження захворювань.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) кожен рік в світі використовують понад 550 млн. доз вакцин для дитячого населення, що забезпечує попередження виникнення інфекційних захворювань та смертей від них. Ризик тяжкого перебігу інфекційних захворювань та виникнення ускладнень серед не щеплених дітей у десятки разів вищий, ніж серед щеплених. Таким чином, користь від застосування вакцин полягає у захисті від інфекційних захворювань та їх ускладнень, покращення якості життя не лише щеплених осіб, а й населення в цілому.

Вчасно проведена імунїзація дитячого та дорослого населення - запорука тривалого та повноцінного життя.Останні новини
07-07-2020 Захворюваність на COVID-19 станом на 07.07.2020 >>
06-07-2020 І знову «ботулізм» >>
03-07-2020 Знову ботулізм! >>
30-06-2020 Актуальні питання дослідження ЕМВ від радіотехнічних об’єктів у м. Чернігові. >>
30-06-2020 Моніторингові дослідження якості води >>
28-06-2020 Сучасний погляд на невизначеність вимірювань >>
03-06-2020 До уваги суб’єктів господарювання >>
03-06-2020 Щодо прейскуранту цін (тарифів) на роботи і послуги , що виконуються і надаються за плату >>
28-05-2020 Система соціально-гігієнічного моніторингу >>
27-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 69,6 тис. осіб, що на 19,6% менше, ніж за аналогічний період минулого ...

| 15-05-2020 |  детальніше >>