"гаряча лінія": (095)0010340
До міжнародного дня лікаря
04 Жовтня 2019р.

В світі існує багато професійних свят. Якщо ми перелічимо тільки медичні, то це буде День медика, якій традиційно відмічають у 3-ю неділю червня в Україні, Білорусі, Росії, Казахстані та Арменії. В Бразилії 18 жовтня святкують день народження Святого Луки, євангеліста та лікаря. В Ірані День лікаря засновано на честь Авіценни і відмічається в серпні. В США дата National Doctor Day відмічається 30 березня - в день, коли вперше було застосовано наркоз. Дев'ятого серпня відмічають день Святого Пантелеймона, покровителя всіх лікарів. Крім цього в світі відмічають день травматолога, день акушерки, день медсестри, день стоматолога тощо. Свої свята є у пульмонологів, геронтологів, неврологів, тобто у кожній категорії вузьких фахівців.

Але є свято, яке об'єднує лікарів всього світу, це Міжнародний день лікаря (International Doctor's Day). Його святкують кожний перший понеділок жовтня. Медицина попереджувальна є ефективною складовою галузі охорони здоров'я, тому фахівці нашої установи також мають відношення до цього свята. У статті, яка була присвячена цьому святу та розміщена на сайті ДУ «Чернігівський ОЛЦ МОЗ України» рік тому, автором було запропоновано до уваги читачів історію заснування міжнародного свята та деякі моменти з історії санітарно-епідеміологічній служби Чернігівщини. Нагадаємо деякі моменти.

Про розвиток гігієни ще з прадавніх часів свідчать багато літературних джерел. Наприклад, античному світі належить трактат Гіппократа «Про повітря, воду і місцевості». Можна знайти такі книги часів Київської Русі, як

«Слово об умеренности и воздержании», «Монастырский обиходник», «Ізборник» Святослава. Мало звісний факт о лікарі Мішелі Нострадамусі. Сьогодні всі знають його, як астролога, алхіміка та провісника, але він був ще медиком того часу та фармацевтом, багато зробившим для боротьби з чумою, яка унесла життя його близьких. Про розвиток гігієни в нашій місцевості свідчать слідуючи історичні події. У 1865 році в Чернігові засновані губернські та повітові комітети суспільного здоров'я. У 1910 році у м. Чернігові було організовано бактеріологічну лабораторію, яка у 1912році була перетворена у виробничий бактеріологічний інститут. У 1919році було написано Декрет Уряду про створення санітарно-гігієнічної служби в УРСР. В 1940 році в області працюють вже 48 санітарно-епідеміологічних станцій. 2019рік. Після ліквідації та реорганізації санітарно-епідемічне благополуччя населення забезпечують фахівці 26 лабораторних центрів і незважаючи на всі труднощі працюють та приносять користь людям.

Не зайвим буде нагадати декілька імен наших земляків, починаючи з 19 століття та закінчуючи теперішнім часом. Це Є. Светловський - один з перших санітарних лікарів при губернському земстві. Віктор Андрійович Субботін, уродженець м. Прилук Чернігівської області, автор першого підручника з гігієни (1880г), засновник цілісній системи санітарного нагляду за містами. Данило Самойлович (Данило Самойлович Сущинський), уродженець с. Іванівка (Янівка) Чернігівського району, передовий вчений свого часу, загальновизнаний основоположник вітчизняної епідеміології. Віктор Григорович Дроботько, уродженець с Дігтярі Срібнянського району Чернігівської області, видатний мікробіолог, який створив нові антибіотики (іманін, новоіманін).

Також напередодні свята знов хотілось би згадати лікарів санітарно-епідеміологічної служби Чернігівщини нашого часу, віддаючи їм шану. Це заслужений лікар України Березинець Іван Якович, заслужений лікар України Наріжний Юрій Костянтинович, заслужений лікар України Рядовий Іван Дмитрович, кандидат хімічних наук, автор багатьох методів досліджень Маріч Юрій Васильович, санітарний лікар Малишко Лідія Олександрівна, нагороджена орденом «За заслуги III ступеня». Це головні державні лікарі, починаючи з післявоєнних років та по наші дні, та очолювані ними колективи: Мелашенко Петро Іванович (1943 -45 рр.), Булаш Леонід Михайлович (1945р.), Зарубін Іван Олексійович (1945- 52 рр.), Крейн Юхим Аронович (1952-55 рр.), Шульга Олег Єлисейович (1955-65 рр.), Буштрук Іван Митрофанович (1965-70 рр.), Рябко Дмитро Васильович (1970-84 рр.), Ярош Іван Іванович (1984-88 рр.), Валовенко Анатолій Григорович (1990-94 рр.) та з 1994р по теперішній час - заслужений лікар України, кандидат біологічних наук, Донець Микола Петрович, нагороджений орденом «За заслуги», II ступеня, медаллю «За гуманізм» та орденом Святого Володимира IV та V ступеня.

Популярність Міжнародного дня лікаря тільки набирає обертів. Все почалося з Організації Об'єднаних Націй в 1971 році. ВОЗ, яка входить в ООН, доручили підготовить всі необхідні документи для заснування міжнародного дня лікаря. В цьому же році була заснована міжнародна медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів» (MSF - Médecins Sans Frontières), якої і було призначене це свято спочатку. Ця ініціатива була підтримана іншими організаціями, такими як «Червоний хрест» та «Мальтійський орден» та ЮНІСЕФ. В організації «Лікарі без кордонів» працюють не тільки кваліфіковані доктора, але і волонтери, які допомагають лікарям, ведуть активну боротьбу з розповсюдженням СНІДу, наркоманії. Щорічно до тисячі співробітників цієї організації надають медичну допомогу людям в 80-ти державах під час природних катаклізмів, озброєних конфліктів, епідемій тощо. Пізніше це свято розповсюдилось на всіх представників сфери медицини. Лікар любої національності прагне покращити та зберегти здоров'я своїх пацієнтів, тому в Міжнародний день лікаря прийнято шанувати не тільки тих лікарів, які працюють в зонах озброєних конфліктів та стихійного лиху, а і всіх лікарів, які слідують клятві Гіппократа та надають медичну допомогу людям, які її потребують, незалежно від раси, національності, релігії, соціальних уподобань тощо. Головна мета свята - солідарність та активна співпраця лікарів всього світу.

В цьому році це свято будуть відмічати 7 жовтня. Хоча цей понеділок не є офіційним вихідним, все ж таки вже сформовані традиції свята:

- в клініках та медичних установах співробітникам дають премії, на сайтах крупних організацій публікують поздоровлення;

- визначають найкращих фахівців та нагороджують їх дипломами, грамотами, подяками;

- проводять наукові конференції та майстер-класи;

- проводять вистави, демонструючи новітнє медичне обладнання;

- презентують розробки в сфері фармакології;

- проводять семінари та симпозіуми, на яких вирішують злободенні питання;

Професія лікаря в суспільстві завжди буде самою необхідною та гуманною. Бажаю шановним колегам ДУ «Чернігівський ОЛЦ МОЗ України» а також всім медичним працівникам мати багато сил, духовних та фізичних, благополуччя в своєму житті, терпіння та надії на те, що їх праця буде оцінена не лише громадянами, але і державою належним чином.


Зав. сан.-гіг. лабораторією

ДУ «Чернігівський ОЛЦ МОЗ України» С. В. ПирожковаОстанні новини
07-07-2020 Захворюваність на COVID-19 станом на 07.07.2020 >>
06-07-2020 І знову «ботулізм» >>
03-07-2020 Знову ботулізм! >>
30-06-2020 Актуальні питання дослідження ЕМВ від радіотехнічних об’єктів у м. Чернігові. >>
30-06-2020 Моніторингові дослідження якості води >>
28-06-2020 Сучасний погляд на невизначеність вимірювань >>
03-06-2020 До уваги суб’єктів господарювання >>
03-06-2020 Щодо прейскуранту цін (тарифів) на роботи і послуги , що виконуються і надаються за плату >>
28-05-2020 Система соціально-гігієнічного моніторингу >>
27-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 69,6 тис. осіб, що на 19,6% менше, ніж за аналогічний період минулого ...

| 15-05-2020 |  детальніше >>