"гаряча лінія": (095)0010340
Профілактика погіршення гостроти зору у дітей області
16 Жовтня 2019р.

За даними ВООЗ, у світі живе близько 1,5 млн. сліпих дітей та кожну хвилину сліпне одна дитина. 12 мільйонів дітей у віці до 15 років страждають на порушення зору.

При збереженні таких негативних тенденцій до 2020 року кількість сліпих дітей у світі досягне 2 млн. осіб.

Оцінка сучасного стану офтальмологічного здоров'я в Україні також свідчить про його погіршення. Так за даними центру медичної статистики МОЗ України, впродовж останніх 10 років значно зросла кількість дітей з патологією органа зору. Щороку у дітей в Україні реєструється 840 тис. випадків офтальмологічних захворювань.

В Україні проживає 10,7 тис. сліпих і слабозорих дітей і кожного року їх кількість зростає на 1 тис.

Згідно результатів щорічних профілактичних оглядів школярів, частота виявлення учнів із зниженою гостротою зору за час навчання у школах України зростає у 3-5 разів і в 11 класі досягає 30 %.

Динаміка показників зниження гостроти зору у дошкільнят та школярів в Чернігівській області виглядає наступним чином:

Незважаючи на незначне покращення показників зниження гостроти зору у школярів, дана проблема в області є актуальною.

За даними поглиблених медичних оглядів, показники зниження гостроти зору у дошкільнят знаходяться нижче, а у школярів - вище рівня аналогічних показників по Україні. Показники ураженості учнів шкіл даною "шкільною патологією" в 6,5разів перевищують дані показники у дошкільнят, що свідчить про негативний вплив факторів навколишнього середовища на зір у процесі здобуття освіти.

Доведено, що негативно впливають на здоров'я та захворюваність органів зору у школярів нераціональний режим дня, зокрема, скорочення тривалості нічного сну, скорочення перебування на свіжому повітрі, недостатня фізична активність, пасивний відпочинок (за комп'ютером, телевізором), а також незадовільна організація робочого місця для гігієнічного забезпечення зорової роботи. Дію цих чинників зазнає понад 50% дітей шкільного віку.

Навчальний процес - це велике навантаження на організм дитини, тому разом з атестатом зрілості учень часто отримує купу «шкільних хвороб». Зниження гостроти зору є однією з таких «шкільних хвороб» .

З метою мінімізації негативного впливу недостатніх рівнів освітлення робочого місця на зір дитини, ДУ " Чернігівський ОЛЦ МОЗ України " проводиться робота по визначенню рівнів освітленості учбових приміщень в закладах освіти.

Кількість вимірів освітлення за останні 5 років помітно зросла, значний ріст вимірів освітлення в закладах освіти відмічений з 2017 року, коли робота у даному напрямку почала проводитися згідно «Плану моніторингових досліджень об'єктів навколишнього середовища, лікувально - профілактичних, загальноосвітніх, дитячих закладів та закладів соціального забезпечення в Чернігівській області », який відтепер складається щорічно і погоджується головою Чернігівської ОДА.


При цьому відсоток відхилень при проведенні вимірів освітлення за останні 5 років має тенденцію до росту.

За результатами моніторингу рівнів освітлення в закладах освіти керівникам закладів та відомств надаються пропозиції щодо покращення освітлення та доведення його рівнів до нормативних з метою профілактики зниження гостроти зору у дітей та учнів.

Кращим методом профілактики зниження гостроти зору серед школярів вважається правильна організація робочого місця. Робоче місце учня - це його парта в школі, вдома - стіл, за якими робить домашнє завдання. І парта, і стіл повинні бути підібрані відповідно до зросту учня, що забезпечить правильне положення тіла та відстань від очей до зошита або підручника, яка повинна бути не ближче ніж 30 см.

Завданням дорослих є навчити дитину правильно сидіти за своїм робочим місцем для вироблення правильної пози, що вбереже від порушень постави та зниження гостроти зору.

Робоче місце школяра має бути добре освітленим. Для достатнього природного освітлення мають бути великими та незатемненими вікна, а штучне освітлення в класах становити 300 люкс. В класах при розсадженні учнів природне світло має падати в очі зліва, а для штучного освітлення в темний період року з гігієнічної та економічної точки зору найкраще використовувати люмінесцентні лампи.

На перервах та після закінчення занять учням рекомендується активний відпочинок на свіжому повітрі, не можна зразу робити уроки або дивитися телевізор.

Звичайно, проблеми із зором можуть проявлятися у дітей ще до школи, а під час навчання піддатися ще більшим випробуванням.

Медична статистика вказує, що перший ворог учнів середніх шкіл - зниження зору.

Проте, більшість батьків звертаються до лікарів лише коли дитина застудилася та мало звертають увагу на перші ознаки проблем із зором - скарги дитини на «сухість», «сльозотечу», дискомфорт, біль в очах.

На жаль, падінню зору у школярів важко запобігти. Проте мінімізувати збиток можливо.Останні новини
28-05-2020 Система соціально-гігієнічного моніторингу >>
28-05-2020 Захворюваність на COVID-19 станом на 28.05.2020 >>
27-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
27-05-2020 Щодо прейскуранту цін (тарифів) на роботи і послуги , що виконуються і надаються за плату >>
26-05-2020 1 червня — Міжнародний день захисту дітей: історія і традиції цього дня >>
22-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
15-05-2020 Про санепідситуацію в області за 4 місяці 2020 року >>
15-05-2020 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
14-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
12-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 69,6 тис. осіб, що на 19,6% менше, ніж за аналогічний період минулого ...

| 15-05-2020 |  детальніше >>