"гаряча лінія": (095)0010340
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом
29 Листопада 2019р.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається 1-го грудня щорічно. Ця дата була встановлена з ініціативи ВООЗ, відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН і вперше відзначена в 1988-му році.

Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом - звернути увагу суспільства на цю проблему.

• СНІД залишається однією з основних проблем охорони здоров'я - на сьогоднішній день він забрав понад 32 млн. людських життів. В 2018 році від причин, пов'язаних з ВІЛ (вірусом імунодефіциту людини), в усьому світі померло 770 000 осіб.

• На кінець 2018 р. в світі налічувалося приблизно 37,9 млн людей з ВІЛ-інфекцією, а 1,7 млн чоловік придбали ВІЛ-інфекцію в 2018 році.

• У 2018 р. понад половини всіх нових випадків інфікування ВІЛ (54%, згідно з оцінками) припало на осіб, які належать до ключових груп населення, і їх сексуальних партнерів.

• Найбільш ураженим регіоном є африканський регіон - тут в 2018 р. проживало 25,7 мільйона осіб з ВІЛ-інфекцією. На африканський регіон припадає також майже дві третини загального глобального числа нових випадків інфікування ВІЛ.

• Згідно з оцінками, в даний час лише 79% людей з ВІЛ знають про свій статус. В 2018 р. в глобальних масштабах антиретровірусну терапію (АРТ) отримували 23,3 мільйона людей із ВІЛ.

• За період з 2000 по 2018 Р. число нових випадків ВІЛ-інфекції зменшилася на 37%, а рівні смертності, пов 'язаної з ВІЛ, знизилися на 45%, при цьому завдяки АРТ за той же період було врятовано 13,6 млн людських життів. Це досягнення стало результатом масштабних зусиль в рамках національних програм з ВІЛ при підтримці громадянського суспільства і цілого ряду партнерів у галузі розвитку.

В Україні щодня реєструється 48.5 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією. Також в Україні зростає кількість ВІЛ-інфікованих жінок. За оцінками експертів, загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме 825 тисяч.

В нашій області за 9 місяців 2019 року зареєстровано та взято під диспансерний нагляд в медичних закладах області 367 осіб (з урахуванням дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів). Рівень захворюваності становить 36,8 на 100 тис. нас (на рівні з аналогічним періодом 2018 року).

Зважаючи на те, що починаючи з 2007 року епідемія ВІЛ/СНІДу вийшла за межі категорії ризику якою є ін'єкційні споживачі наркотичних речовин і основний шлях інфікування на сьогодні це статевий, під загрозою знаходиться все населення.

Головним інструментом профілактики є всебічні знання про хворобу, шляхи інфікування та чинники, що сприяють цьому.

ВІЛ-інфікована людина - це носій вірусу, здатний заражати здорову особу. Шляхи передачі вірусу СНІДу:

• при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою;

• через кров, насамперед через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, а також забруднений кров'ю, нестерильний медичний інструмент;

• дитині від ВІЛ-інфікованої матері - інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.

Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших -насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці. Період безсимптомного носійства може тривати 8 - 10 і більше років, після чого розвивається СНІД.

Вірус не передається:

• через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок в цих рідинах надзвичайно мала для зараження;

• побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку інфікованій чи хворій людині, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи , тріщинки;.

• при спільному відвідуванні місць громадського користування - лазень, саун, басейну, туалету. СНІДом не можна заразитись в громадському транспорті;

• не доведена передача ВІЛ через укуси комарів чи інших комах, бо коли комар жалить людину, він впорскує свою слину, де вірусу практично немає. В організмі комахи вірус розмножуватись не здатний.

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування.

У зв'язку з цим, необхідно:

• приймати правильні щодо свого здоров'я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків та наркодільців;

• уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування.

• сексуальні стосунки з особами, що вживають наркотики, здебільшого неконтрольовані і вже тому небезпечні. За даними статистики 30 - 50 % осіб, що вживають наркотики ін'єкційним шляхом, інфіковані ВІЛ отож, вірогідність інфікування надзвичайно висока;

• пам'ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;

• не застосовувати вже використані, брудні шприци та голки при введенні наркотиків. Для кожної ін'єкції слід використовувати одноразовий стерильний шприц та голку, а якщо це неможливо, то кип'ятити шприци багаторазового вживання чи промивати їх дезрозчином;

• важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування.Останні новини
07-07-2020 Захворюваність на COVID-19 станом на 07.07.2020 >>
06-07-2020 І знову «ботулізм» >>
03-07-2020 Знову ботулізм! >>
30-06-2020 Актуальні питання дослідження ЕМВ від радіотехнічних об’єктів у м. Чернігові. >>
30-06-2020 Моніторингові дослідження якості води >>
28-06-2020 Сучасний погляд на невизначеність вимірювань >>
03-06-2020 До уваги суб’єктів господарювання >>
03-06-2020 Щодо прейскуранту цін (тарифів) на роботи і послуги , що виконуються і надаються за плату >>
28-05-2020 Система соціально-гігієнічного моніторингу >>
27-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 69,6 тис. осіб, що на 19,6% менше, ніж за аналогічний період минулого ...

| 15-05-2020 |  детальніше >>