"гаряча лінія": (095)0010340
Грип та ГРВІ. Прогноз, профілактика та сучасні методи лабораторної діагностики.
03 Січня 2020р.

Грип одна з найнебезпечніших інфекцій. За даними ВООЗ, щорічно він забирає від 250 до 500 тисяч життів, а в деякі роки - мільйони. Наймасштабніша епідемія грипу - знаменита Іспанка 1918 року, яка скоротила населення нашої планети. Внаслідок поширеного розповсюдження та високого рівня захворюваності , грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) залишаються актуальними питаннями охорони здоров'я. Сезонне та епідемічне поширення грипу та інших ГРВІ не тільки зашкоджує здоров'ю громадян, а й спричиняє великі економічні збитки. З ГРВІ пов'язано 30 - 50% тимчасової втрати працездатності у дорослих та 60 - 80 % пропусків шкільних занять у дітей. Щоб змінити ситуацію на краще, потрібна системна робота на загальнодержавному та місцевому рівнях і гідна підтримка усього суспільства. Саме грип та ГРВІ за своєю питомою часткою займають провідне місце в структурі інфекційної патології людини. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я підкреслюють, що останні роки зберігається тенденція постійного зростання рівня захворюваності цією групою інфекцій. Через здатність вірусу грипу швидко поширюватися і одномментно заражати велику кількість людей ситуація дуже швидко виходить з-під локального контролю. Тому роль глобального «контролера» за грипом взяла на себе ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я). Створена в 1948 році, вже через 4 роки - в 1952 році - вона ініціювала створення Глобальної системи епідемічного нагляду за грипом (GISRS), яка об'єднує створені в різних країнах по всьому світу Національні центри з грипу (NICS), що здійснюють цілорічний епідемічний нагляд за вірусами грипу та контролюють поточну захворюваність в регіонах. Всесвітньо відомий центр СDC (Centers for Disease Control) збирає і аналізує віруси грипу з усього світу, відповідає за виробництво вакцинних вірусів-кандидатів, які використовуються виробниками вакцин. На базі центру CDC функціонує сховище зразків грипу та вірусних ізолятів з усього світу. Для вірусів грипу характерні швидкі мутації в генах. Існують два типи поверхневих білків вірусів грипу: гемаглютиніни (Н) і нейрамінідази (N). За їх типам дають назви різним штамам вірусів, кожен з них має унікальний код. Виділяють три типи вірусів: А, В і С. Найбільш різноманітна група вірусів типу А. Наприклад, свинячий грип це грипА H1N1, пташиний - А H5N1. Всі найбільші пандемії грипу ХХ століття викликалися саме вірусами типу А внаслідок мутацій, коли штами з різних видів організмів, наприклад, птахів, свиней, людини перемішувались і давали щось нове, з чим організм людини раніше не стикався і не міг адекватно впоратися. Так, Іспанський грип 18-го року (штам А H1N1) забрав життя близько 50 мільйонів чоловік - більше, ніж чисельність населення України! Азіатський грип (штам А H2N2) 57-го року забрав 70 тисяч чоловік, Гонконгський (А H3N2) 68-го року - 34 тисячі. Під час спалаху пташиного грипу (А H5N1), який вирував з 2003 по 2008 рік, загинуло 360 осіб, а свинячий грип (А H1N1) 2009 року забрав життя 2600 людей.

Прогнозувати видозміну грипу можливо (що зараз і відбувається), але немає ніяких гарантій, що вірус не вийде з-під контролю, крім того, мутації відбуваються настільки блискавично, що створені вакцини швидко застарівають.
Як відомо, Всесвітня організація охорони здоров'я розробила Глобальну стратегію з грипу на 2019-2030 рр. Її мета - попередження сезонного грипу, перешкоджання передачі грипу від тварин людині і підготовка до наступної пандемії грипу. Крім того, ВООЗ опублікувала доповідь, в якій повідомляється, що нова пандемія може вбити десятки мільйонів людей. За минулі 100 років швидкість поширення пандемії багаторазово зросла. Щодня мільйони людей переміщаються на літаках з континенту на континент протягом лічених годин. Отже, віруси-вбивці можуть поширитися по всій планеті всього за 36 годин і погубити більше людей, ніж знаменита Іспанка. Передбачається, що національні системи охорони здоров'я бідних країн впадуть і не зможуть впоратися з хворобами. Щоб попередити такий результат, пильно вивчають мутацію вірусів.

Для реалізації цих цілей проводиться моніторинг циркуляції вірусів шляхом лабораторного підтвердження діагнозу, диференціювання грипу від інших гострих вірусних захворювань дихальних шляхів. Методи діагностики грипу різноманітні і включають вірусологічні, серологічні, молекулярно-генетичні. Матеріалом для дослідження є мазки, змиви, аспірат з дихальних шляхів (визначення вірусу і його антигенів) і проби крові (специфічні антитіла).

Найбільш сучасним і поширеним методом етіологічної діагностики грипу вважається молекулярно-генетичний з використанням полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), який дозволяє виділяти генетичний матеріал вірусу (РНК) та ідентифікувати його. До переваг методу ПЛР відносять дуже високий рівень чутливості та специфічності аналізу, швидкість отримання результату.

В складі вірусологічної лабораторії ДУ "Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України" з 2009 року працює лабораторія ПЛР аналізу. Методом ПЛР проводяться дослідження матеріалу від хворих з підозрою на грип та ГРВІ. Вірусологічною лабораторією щороку своєчасно, на початку зростання захворюванності на грип та ГРВІ, розшифровується етіологія спалаху. В епідсезоні 2017-2018 р.р. на території області циркулював вірус грипу В, в 2018-2019 р.р.- грип А. Все це відобразилось на наслідках та інтенсивності епідпроцесу. Результати досліджень на грип, отримані вірусологічною лабораторією, щорічно стовідсотково підтверджуються лабораторіями вищого рівня. Визначення напруги імунітету до вірусів грипу перед сезоном епідемічного зростання захворюванності має значення для прогнозування епідпроцесу. Так, найбільш низький імунний прошарок до вірусу грипу А (H1N1пандемічний) дає можливість прогнозувати переважну циркуляцію цього вірусу в епідсезоні 2019 -2020 р.р. Цей прогноз було підтверджено виділенням фрагментів РНК вірусу грипу типу А(H1N1пандемічний) в середині грудня 2019 р.

У цьому сезоні в Україні і по всій Північній півкулі будуть циркулювати чотири види вірусу грипу: A / Brisbanel 02120 1 S (H1N1) pdm09; A / Kansasll4l2017 (H3N2); B / Coloradol06l2017 (лінія B / Victoria / 2l87); B / Phuketl3073l2013 (лінія B / Yamagata / l6 / 88). Найнебезпечніші з них - віруси типу А оскільки можуть призвести до ускладнень - енцефаліту, пневмонії, отиту. За прогнозами, в країні перехворіє кожен шостий українець - більш ніж на мільйон чоловік більше, ніж у минулому році. У зоні ризику - люди похилого віку, діти, вагітні та люди з серйозними хронічними захворюваннями. У минулому році грип забрав життя 64 українців.

Як попередити грип?

Усі заходи з профілактики грипу поділяють на дві категорії - специфічні і неспецифічні. Специфічна профілактика грипу спрямована на перешкоджання зараження цим збудником і полягає в проведенні щеплень. Щеплення проти грипу в нашій країні не внесено до обов'язкових профілактичних заходів, однак його рекомендують проводити як здоровим особам, так і людям з категорії високого ризику розвитку ускладнень грипу. Але важливо усвідомлювати, що вакцини не захищають від усіх типів вірусів, а створюваний ними імунітет не є довготривалим. Як відомо, від грипу треба робити щеплення щорічно, адже щороку до нас приходить новий його різновид. В аптеках міста можна придбати наступні актуальні вакцини :

- трьох-валентну «Джісі Флю» (Южна Корея), що захищає від 3х вірусів: А(Н1N1) pdm 09, А( Н3 N2), В;

- чотирьох-валентну «Ваксігрип Тетра» ( Франція), що містить компоненти 4 вірусів: А(Н1N1) pdm 09, А( Н3 N2), 2х штамів вірусу грипу В ( лінії Viktoria , Yamagata).

Неспецифічна профілактика включає загальні заходи щодо запобігання поширенню різних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і не обов'язково викликаних вірусами, а також загальнозміцнювальні заходи.Грип є інфекцією, що передається повітряно-крапельним шляхом, отже якщо у вашому найближчому оточені є хвора на грип людина, яка кашляє або чхає, ви наражаєтеся на небезпеку захворіти на грип. Якщо ви самі хворі на грип - ви стаєте джерелом поширення вірусу грипу для оточуючих. З краплями слини або мокротиння вірус розноситься і потрапляє на інших людей, поверхні тощо. Тому незважаючи на те, хто ви - хворий на грип чи просто опинились поряд - правило просте: уникайте натовпів, обмежте за можливості перебування у скупченому колективі, носіть захисні маски, а якщо захворіли - залишайтеся вдома. Віруси грипу можуть зберігати свою хвороботворну здатність до 6-8 годин, знаходячись на таких поверхнях, як столи, прилавки, стільці, дверні ручки, змішувачі тощо, з якими проконтактував хворий на грип. Якщо після контакту з такою «інфікованою» поверхнею ви торкаєтеся руками носа, рота або очей - інфікування вірусом грипу і розвиток захворювання вам гарантовані. Отже, порада проста: у громадських місцях не торкайтесь брудними руками носа, очей та рота, а одразу після повернення додому ретельно мийте руки з милом та привчайте до цього дітей.
Якщо ви хворієте на грип, однак справи не дозволяють лікуватися вдома, носіть захисні маски, використовуйте одноразові серветки або тканинні хусточки при кашлі або чханні, і одразу викидайте їх після використання. В жодному разі не прикривайте рот і ніс долонями, або одразу ретельно вимийте з милом руки. Виділіть для себе окремий посуд, засоби особистої гігієни та обмежте спілкування з родичами на весь період захворювання, особливо якщо в родині є маленькі діти. У будь-який час, а при захворюванні на грип тим більше, необхідно дотримуватись певних дієтичних рекомендацій, щоб імунна система мала достатньо сил для боротьби з вірусом грипу та мікроорганізмами, які активуються в розпал вірусного захворювання. Вживайте збагачену вітамінами та мікроелементами їжу. Пийте достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню організму. Особливо це стосується маленьких дітей, в яких компенсаторні механізми ще недостатньо розвинені, тому вони швидко втрачають рідину внаслідок підвищення температури тіла, з блювотними масами, випорожненнями. Корисними у цей час також буде тривалий (від 7 до 9 годин) та повноцінний сон, часті провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебуває хворий на грип.

Незважаючи на те, що сьогодні ми навчилися розуміти вірус грипу, знаємо, як він змінюється, як поширюється і як викликає захворювання у людей, та намагаємося впливати на наслідки захворювань, повністю перемогти грип неможливо у зв'язку з його мінливістю, як це сталося з натуральною віспою, яка була ліквідована за допомогою вакцинації. На даний час основна стратегія боротьби з грипом у всьому світі базується на запобіганні поширення сезонного грипу, контролі пердачі вірусів від тварин до людей і підготовці до наступної пандемії грипу.Останні новини
28-05-2020 Система соціально-гігієнічного моніторингу >>
27-05-2020 Захворюваність на COVID-19 станом на 27.05.2020 >>
27-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
27-05-2020 Щодо прейскуранту цін (тарифів) на роботи і послуги , що виконуються і надаються за плату >>
26-05-2020 1 червня — Міжнародний день захисту дітей: історія і традиції цього дня >>
22-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
15-05-2020 Про санепідситуацію в області за 4 місяці 2020 року >>
15-05-2020 Щодо захворюваності на ГРВІ та грип >>
14-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>
12-05-2020 Щодо обстеження на COVID-19 >>

Санепідситуація

За 4 місяці 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 69,6 тис. осіб, що на 19,6% менше, ніж за аналогічний період минулого ...

| 15-05-2020 |  детальніше >>