Гаряча лінія +380950010340

Про санепідситуацію в області за 6 місяців 2022 року

В області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 98,1 тис. осіб, що на 7,2 % більше аналогічного періоду минулого року. Збільшення реєструвалось в основному за рахунок захворюваності на COVID-19, на який з початку пандемії захворіло 127874 особи, а з початку 2022 року – у 23316 осіб, з яких:

 • одужало – 23283 особи ,
 • померло – 27 осіб,
 • продовжують хворіти – 6 осіб.

Для літньої пори року характерні захворювання на кишкові інфекції. З 01.06.22 запроваджено щотижневий моніторинг захворюваності на кишкові інфекції з детальним аналізом факторів, які їх викликали. При проведенні епідрозслідування встановлено можливі фактори, що викликали захворювання на кишкові інфекції:

 • 35 – м’ясні продукти,
 • 13 – молочні продукти,
 • 10 – яйця – 1 – кондитерські вироби.

Всі фактори не пов’язані з промисловим виробництвом. Причиною захворювань є порушення правил зберігання харчових продуктів у домашніх умовах та недотримання правил особистої гігієни населенням.

В поточному році в області ботулізмом захворіло 4 особи (2 – з м. Чернігова, 2 – з населених пунктів Чернігівського району). 1 особа (чоловік 54 років) померла. Ще один діагноз ботулізму (Чернігівський район) знято після проведення додаткових лабораторних досліджень.

Випадки захворювання ботулізмом поодинокі, групових спалахів не було. Дітей серед осіб, що захворіли, немає. Всі особи захворіли після вживання риби в’яленої непатраної, виготовленої в домашніх умовах.

Дикорослими грибами отруїлося 3 особи (2 – з м. Ніжин, 1 – з Чернігівського району).

Захворювання (підозри) на шигельоз, правець, дифтерію, кір, кашлюк, краснуху, паротит епідемічний, бруцельоз, сказ, лептоспіроз не реєструвались.

Ситуація з особливо-небезпечних інфекцій залишається напруженою, в зв’язку з реєстрацією:

 •  149 випадків захворювання на туберкульоз, що на 32 випадки більше кількості захворілих за аналогічний період 2021 року. Серед дитячого населення – 14 випадків захворювання, за аналогічний період 2021 року – 3 випадка;
 •  15 випадків захворювання на хворобу Лайма, в минулому році 11 випадків;
 •  631 звернення за антирабічною допомогою з приводу контакту (покусів, подряпин, ослинення) з тваринами, з яких призначено антирабічне лікування 88 особам.

Враховуючи залишки та надходження імунобіологічних препаратів в області станом на 01.07.2022 наявні вакцини проти:

 • гепатиту В – 2843 дози,
 • кору, паротиту, краснухи (КПК) в кількості – 122 дози,
 • поліомієліту (ІПВ) – 8269 доз,
 • поліомієліту (ОПВ) – 4683 дози,
 • дифтерії, правцю – 21025доз,
 • туберкульозу – 11560 доз,
 • кашлюку, дифтерії, правця – 18073 дози,
 • гемофільної інфекції – 6681 доза.

Зазначених вакцин орієнтовно вистачить до жовтня місяця 2022 року.

Загальне виконання річного плану щеплень становить 26,6 % (нормативний показник за 6 місяців – 50,0 %). Не виконання нормативного показника можна пояснити міграцією населення та активними бойовими діями на території області протягом 2-х місяців.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2022 № 597 «Деякі питання забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України» для попередження виникнення спалахів інфекційних захворювань та масових отруєнь серед населення на ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» покладена функція по проведенню санітарно-епідемічної оцінки деокупованих населених пунктів. Для виконання цієї роботи в установі та відокремлених структурних підрозділах створені 22 оперативні робочі групи, які здійснюють відбір зразків питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники, ґрунту на вміст важких металів, сірки, нафтопродуктів в місцях проведення активних бойових дій та аварій.

Санітарно-епідемічна оцінка проводиться не тільки в населених пунктах, де знаходилися окупаційні війська, але і в тих, через які вони проходили транзитом, а також в м. Чернігів та Ніжин, які були частково або повністю блоковані.

За 6 місяців поточного року обстежено 382 деокупованих населених пунктів, що становить 96,5 відсотків від загальної кількості. Досліджено 123 зразки води централізованого водопостачання на мікробіологічні показники, з них не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людини» 6 зразків, що складає 4,9 % (в основному за показником- загальні коліформи).

З досліджених 123 зразків води централізованого водопостачання на санітарно-хімічні показники, не відповідали гігієнічним вимогам 18 зразків, що складає 14,6 % (за органолептичними показниками та вмістом заліза загального).

Проведено дослідження 423 зразків води джерел нецентралізованого водопостачання (шахтні колодязі, приватні свердловини) на мікробіологічні показники, з них вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 не відповідали 118 зразків, що складає 27,9 % (за показниками загального мікробного числа та загальних коліформ), та 421 зразок на санітарно-хімічні показники, з них не відповідали гігієнічним вимогам 198 зразків, що складає 47,0 % (в основному за вмістом нітратів, заліза загального та органолептичними показниками). Зразки води питної, що не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» були відібрані в населених пунктах Дмитрівської ОТГ, Ічнянської ОТГ, Лосинівської ОТГ, Талалаївської ОТГ Ніжинського району, Холминської ОТГ, Корюківської ОТГ, Менської ОТГ, Сновської ОТГ, Сосницької ОТГ Корюківського району, Новгород-Сіверської ОТГ, Понорницької ОТГ, Семенівської ОТГ Новгород-Сіверського району, Городнянської ОТГ, Тупичівської ОТГ, Ріпкинської ОТГ, Любецької ОТГ, Добрянської ОТГ, Киселівської ОТГ, Новобілоуської ОТГ, Киїнської ОТГ, Седнівської ОТГ, Іванівської ОТГ, М.-Коцюбинської ОТГ Чернігівського району, Сухополов’янської ОТГ Прилуцького району.

Про результати дослідження питної води проінформовано голів ОТГ, надано 66 рекомендацій щодо заборони використання води для питних потреб та заходи щодо очищення та дезінфекції об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання, необхідності повторного дослідження зразків води після проведення дезінфекції, профілактики гострих кишкових інфекцій та воднонітратної метгемоглобінемії у дітей раннього віку.

Досліджено 73 зразки ґрунту з місць проведення активних бойових дій. У 8,2% досліджених зразків були виявленні значні перевищення в 1,1-41 рази по вмісту нафтопродуктів – нафтобаза ДО «Комбінат» Айстра» м.Чернігів, Корюківський район, с.Воловики біля залізниці, с.Рівнопілля Новоселівської ОТГ); у 19,2% зразків – перевищення вмісту солей важких металів (по вмісту цинку в 1,2 – 4,9 рази – райони ЗАЗ, Олександрівка, Коти м. Чернігів, с. Ягідне Іванівської ОТГ, с.Юр’ївка Новоселівської ОТГ Чернігівського району; по вмісту свинцю в 1,1-14,7 разів – с.Вишневе Ріпкинська селищна рада, Вишнівський старостинський округ, с. Іванівка, с.Слобода, с. Ягідне Іванівської ОТГ, с. Березанка Киселівської ОТГ, смт. М.-Коцюбинське М.-Коцюбинської ОТГ, с.Рівнопілля Новоселівської ОТГ Чернігівського району; по вмісту міді в 1,1 рази – район Коти м. Чернігів, с. Ягідне Іванівської ОТГ Чернігівського району).

В роботі знаходяться ще 18 зразків ґрунту.

При обстеженні деокупованих населених пунктів спеціалісти ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводять комунікаційну роботу серед населення щодо правил безпечного харчування та безпечного споживання води під час війни. Інформація по профілактиці інфекційних захворювань розміщена на сайтах відокремлених структурних підрозділів (56 публікацій) та у соціальній мережі Фейсбук (172 публікації).

Робота щодо виконання Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2022 № 597 «Деякі питання забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України» триває.

Санепідситуацію в області можна характеризувати як нестійку – рівень захворюваності людей на інфекційні хвороби не перевищує середні багаторічні показники, проте є сприятливі умови для поширення цих хвороб, особливо на деокупованих територіях, які потребують постійного нагляду.

ПРО САНЕПІДСИТУАЦІЮ В ОБЛАСТІ ЗА 10 МІСЯЦІВ 2022 РОКУ ТА МОНІТОРИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ В області за 10 місяців поточного року за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося 134,0 тис. ос... 21 Листопада 2022
ПРО САНЕПІДСИТУАЦІЮ В ОБЛАСТІ ЗА 9 МІСЯЦІВ 2022 РОКУ ТА МОНІТОРИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ В області за 9 місяців поточного року за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 117,0 ... 18 Жовтня 2022
ПРО САНЕПІДСИТУАЦІЮ В ОБЛАСТІ ЗА 8 МІСЯЦІВ 2022 РОКУ ТА МОНІТОРИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ В області за 8 місяців поточного року за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 106,4 ... 10 Жовтня 2022