"гаряча лінія": (095)0010340
Головна сторінка ... Зворотній зв'язок
Запитання
тема:   епідеміологія
від:   Савченко В.
дата:   252006р.
запитання:   Що таке гепатит А та його профілактика
Відповідь
ГА – гостре високо контагіозне інфекційне захворювання людини, яке викликається однойменним вірусом, клінічний перебіг якого характеризується ознаками інтоксикації та гострим ураженням печінки.
Сучасна назва хвороби ГА рекомендована Науковою групою експертів ВООЗ в 1973 році, в рік відкриття збудника ГА (НАV).
Сьогодні відомо 9 видів вірусів, які пов’язують з патологією печінки в т.ч. НАV. Вперше чисельні епідемії “жовтяниці” були описані Martin Lande в 1791 році.
За сучасною класифікацією вірусів НАV входить до складу родини PicornaViridae, роду Hepatovirus. НАV надзвичайно стійкий до впливу фізико-хімічних чинників, що дозволяє йому тривалий час перебувати у різних об’єктах довкілля, зберігати патогенні властивості. У сухому середовищі НАV зберігається впродовж тижня, в рідкому, особливо у воді, - від 3 до 10 місяців (в залежності від температури), у випорожненнях людини-впродовж 30 діб. На нього не діють органічні речовини, він стійкий до дії лугів і кислот, повна інактивація НАV настає від дії хлорного вапна (10 мг/л при 200С впродовж 15хв.), хлораміну (1г/л при 200 С впродовж 15хв.), сполук йоду (3 мг/л впродовж 5 хв.). НАV стійкий до дії різних температур. Так, при t від – 200 С до- 700 С він зберігається роками, при +40 С – 2-3 місяці, при 600 С частково інактивується через 4 години, при 750 С – ін активується через 20хв., при 850 С повна інактивація наступає через 10хв., а при 1000 С – через 5хв., на твердих предметах довкілля при t - + 250 С НАV зберігається впродовж місяця, повна інактивація НАV досягається шляхом автоклавування (1 атм..- 1210 С – 20хв.) дією сухого жару (1800 С впродовж 60хв.) та ультрафіолетовим опроміненням (197мw/см2 –4хв.).
Джерелом інфекції є хвора людина. Частіше джерелом інфекції служать хворі з безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами. ГА, який переважно зустрічається у дітей, тому діти є головним джерелом інфекції для не імунних дорослих. Вірусоносійство при ГА (як стверджує наука) відсутнє. Виділення вірусу із організму відбувається в кінці інкубаційного періоду та впродовж продромального. Вірус виявляється у випорожненнях хворих за 5-7, а іноді 10-13 днів до підвищення активності АлАТ в крові і може виявлятися впродовж 1-10 днів після підвищення АлАТ. З появою жовтяниці виділення вірусу зменшується і невдовзі припиняється зовсім. За даним KoffRS (1998р) мають місце випадки коли НАV виявляється в калі через 2 місяці від початку хвороби під час рецидиву . Автор вважає, що у дітей молодшого віку, вірус може виділятися з калом довше ніж у старших дітей та дорослих, впродовж декількох тижнів від початку хвороби. Вірусемія НАV - непостійна, короткочасна і не в у всіх хворих.
Механізм передачі збудника більш як у 95% випадків фекально-оральний. В чутливий організм людини НАV проникає через рот з забрудненої фекаліями водою, харчовими продуктами та забрудненими руками. Менше ніж у 5% випадків чинником може бути інфікована кров. Статевий шлях частіше відбувається серед гомосексуалістів. До НАV сприятливі всі вікові категорії.
Сьогодні не з’ясовано чому у дітей до 5 років перебіг хвороби у більшості випадків безсимптомний, а чому доросла людина, у якої вже сформована імунна система, переносить ГА у більш тяжкій формі ніж діти, яка інфікуюча доза вірусу тощо.
ГА поширений по всій земній кулі. За даними Комітету з профілактики вірусних гепатитів ВООЗ (1995р.) офіційно кожного року у світі реєструється біля 1,4 млн. випадків. Але дані сероепідеміологічних досліджень свідчать, що фактична захворюваність в 3-10 разів більша (Піменов В.К., Уланова Т.П.).
Основний шлях передачі ГА – фекально-оральний з реалізацією його через побутові контакти, харчові продукти та воду. В селі і в місті інтенсивність і значення того чи іншого шляху передачі неоднакова. Але першопричиною завжди служить рівень санітарної культури, нехтування елементами особистої і громадської гігієни.
Профілактика гепатиту передбачає вплив на всі ланки епідемічного процесу: джерело інфекції, механізм передачі та несприятливість організму.
Усі ці заходи обмежують поширення НАV.
Не специфічна профілактика в області ґрунтується на використанні гамаглобуліну, як засобу пасивної профілактики. Не дивлячись, що гамаглобулін не впливає на розвиток процесу в цілому, все ж він дає позитивний результат. Так в 2005 році в області було щеплено гамаглобуліном 2769 контактних в вогнищах гепатиту А, 2359 лишилось не щепленими, серед останніх захворюваність була у 8 разів вища.
Найбільш ефективним засобом специфічної профілактики ГА є вакцинація не імунного прошарку населення, але кошти на вакцину не виділяються ні державою ні спонсорами.

задати запитання

Останні новини

...
| 26-02-2021 |  детальніше >>
З 01.10.2020р.здійснюється моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ. Епідемічна ситуація щодо захворюваності на грип та ГРВІ як в Україні, так і в області відповідає середньорічному рівню для даної пори року. З почат...
| 22-02-2021 |  детальніше >>
Епідситуація по захворюваності на COVID-19, що склалась наразі в країні та області, потребує покращення профілактичної роботи. На сьогоднішній день метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) вважається «золотим ст...
| 13-01-2021 |  детальніше >>

Санепідситуація

За 12 місяців 2020 року в області за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 155 тис. осіб, що на 12,9% менше, ніж за аналогічний період минулого...

| 30-01-2021 |  детальніше >>