ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГІГІЄНИ РУК 2023: ТОРКАЄМОСЬ ПАЦІЄНТІВ ЛИШЕ ЧИСТИМИ РУКАМИ!
5 травня 2023 року в Україні та світі відзначають Всесвітній день гігієни рук. П’ятий день п’ятого місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини.
На наших руках живе величезна кількість мікроорганізмів, деякі з них дуже небезпечні. Навіть малі подряпини чи рани можуть спричинити вірусні, бактеріальні, грибкові захворювання та кишкові інфекції, гельмінтози тощо.
Найбруднішими предметами нашого повсякденного життя є:
• мобільні та стаціонарні телефони,
• письмові столи,
• клавіатура та мишка комп’ютера,
• кнопки ліфта,
• вимикачі світла,
• дверні ручки та усі поруччя.
Цього року закликом до усіх медичних працівників від Всесвітньої організації охорони здоров?я є “Прискорюємо дії разом! Рятуй життя — мий руки!”
Гігієна рук щороку рятує мільйони життів, якщо проводити її правильно та в потрібний момент під час надання медичної допомоги та є проявом поваги до тих, кому вона надається.
Медичні працівники дбають про чистоту рук по-особливому, адже це їхня робоча рутина. Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань серед лікарів та пацієнтів. На цьому й зупинимось докладно.
Розпочнемо з визначень в цій темі відповідно до наказу МОЗ 1614.
Гігієна рук — це загальний термін, який застосовується до миття рук водою з милом, гігієнічної обробки рук та хірургічної обробки рук.
Гігієнічна обробка рук — обробка рук шляхом втирання антисептика для рук в шкіру рук.
Антисептик для рук — спиртовмісний дезінфекційний (рідина, гель або піна), що застосовується для нанесення на шкіру рук з метою знищення мікроорганізмів.
Всі медичні працівники та люди, які безпосередньо або опосередковано займаються доглядом за пацієнтами, повинні турбуватися про гігієну рук і вміти виконувати її правильно, у потрібний час.
Коли потрібно проводити гігієнічну обробку рук?
• до контакту з пацієнтом;
• до асептичних процедур;
• після ситуації, що пов’язана із ризиком контакту/контактом з біологічними рідинами;
• після контакту з пацієнтом;
• після контакту з об’єктами внутрішнього середовища закладу охорони здоров’я, що перебувають у безпосередній близькості з пацієнтом.
Коли потрібно мити руки водою та милом?
• коли руки помітно брудні
• коли руки забруднені кров’ю або іншими біологічними рідинами;
• після відвідування туалету;
• перед вживанням їжі;
• після приходу на роботу та завершення робочої зміни;
• коли високий ризик забруднення спороутворюючими мікроорганізмами (спалахи захворювань, що спричинені C. difficile) та норовірусами.
Чи є взаємозамінними практики миття рук з водою і милом та гігієнічна обробка рук?
Віддавайте перевагу обробці рук антисептиком під час рутинних процедур і якщо руки візуально не забруднені. Коли руки видимо забруднені, зокрема біологічними рідинами, а також у випадку високого ризику забруднення спороутворюючими мікроорганізмами (C. Difficile) або норовірусами необхідно мити руки водою з милом
Чи впливають на ефективність гігієни рук прикраси на руках?
Миття рук чи гігієнічна обробка рук не буде ефективною, якщо носити на руках каблучки та інші прикраси, під якими тривалий час можуть утримуватися патогенні мікроорганізми, які через руки медичних працівників можуть поширюватися в закладі та потенційно спричиняти інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги.
Крім того:
• прикраси з гострими поверхнями/краями можуть порушувати цілісність медичних рукавичок (у випадку, якщо працівники їх використовують).
• прикраси можуть нести фізичну небезпеку під час догляду за пацієнтами (спричинити травму пацієнту, потрапити в обладнання тощо).
В дослідженнях було виявлено, що шкіра під каблучками сильніше колонізована мікроорганізмами, ніж ділянки шкіри вільні від прикрас. Одне дослідження показало, що 40% медичних працівників містили грамнегативні бактерії на шкірі під каблучками, а деякі медичні працівники утримували один і той самий мікроорганізм під своїми каблучками протягом декількох місяців.
Чи впливає на ефективність гігієни рук покриття нігтів лаком/гель-лаком?
У дослідженнях було продемонстровано, що щойно нанесений лак для нігтів не збільшує кількість мікроорганізмів на руках, але потрісканий лак може підтримувати ріст більшої кількості мікроорганізмів, особливо у піднігтьових та коло нігтьових ділянках, які не можна видалити під час проведення гігієни рук, що збільшує ризик перехресної передачі мікроорганізмів під час догляду за пацієнтом.
Чи впливає на ефективність гігієни рук довжина нігтів рук?
Більшість бактерій розмножується вздовж проксимального 1 мм нігтя, однак:
• довгі нігті (натуральні чи штучні) можуть обмежувати ефективність медичних працівників у проведенні гігієни рук;
• довгі нігті (натуральні чи штучні) можуть порушувати цілісність медичних рукавичок (якщо медичний працівник працює у медичних рукавичках);
Зростає кількість доказів того, що носіння штучних нігтів може сприяти передачі патогенних мікроорганізмів. Медичні працівники, які носять штучні нігті, мають більше шансів утримувати грамнегативні збудники на кінчиках пальців, ніж ті, хто має натуральні нігті, як до, так і після гігієни рук.
Медичні працівники не повинні носити прикрас на руках, штучних нігтів на час догляду за пацієнтом, а натуральні нігті мають бути короткими (довжиною до 0,5 см) без покриття штучними матеріалами (лаком чи гель-лаком тощо).