Запобігти гострим кишковим інфекціям
Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – це група гострих інфекційних захворювань, що спричиняються різними мікроорганізмами, які локалізуються переважно в кишечнику людини.
Захворюваність ГКІ реєструється протягом усього року, але найчастіше влітку. Це пояснюється тим, що в теплий період мікроорганізми активно розмножуються у воді і харчових продуктах, які зберігаються без холодильника, збільшується споживання свіжих овочів, фруктів і ягід, які часто забувають помити Крім того, в якості питної води може використовуватись будь-яка вода, а це також джерело небезпечних мікроорганізмів.
Між тим захворюваності сприяє і стиль життя людей (виїзд на дачі, подорожі та поїздки за місто), коли часом неправильна організація харчування і водопостачання ускладнює дотримання заходів профілактики цих хвороб. Не останнє місце у зростанні захворюваності кишковими інфекціями в теплу пору року належить і мухам та іншим комахам – вони перелітають з нечистот, що містять хвороботворні мікроорганізми, на їжу і забруднюють її.
Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій — слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота й діарея.
Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, слід дотримуватися таких правил:
• Слідкуйте за чистотою: перед приготуванням будь-якої страви необхідно мити руки з милом. Чистим має бути посуд та інше кухонне приладдя, що використовується під час приготування страви.
• Відокремлюйте сиру їжу від готової: бактерії, які часто стають причиною ГКІ, полюбляють «жити» в сирому м’ясі та морепродуктах. Пам’ятайте про це! Користуйтесь для обробки сирих продуктів окремими ножами й обробними дошками та ретельно мийте руки. Щоб уникнути контакту між сирими й готовими продуктами, зберігайте їх у закритому посуді чи контейнерах.
• Ретельно готуйте їжу: їжа стає безпечною, коли під час приготування температура всередині страви стає достатньо високою, аби знищити мікробів. Молоко необхідно кип’ятити, яйця, м’ясо, рибу та морепродукти слід ретельно піддавати термічній обробці.
• Зберігайте їжу при безпечній температурі: не пізніше, ніж через 2 години після приготування, помістіть їжу в холодильник або заморозьте її. Не кладіть гарячу їжу в холодильник — зачекайте, поки з неї перестане підніматися пара. Щоб охолодити їжу швидше, можна поділити її на маленькі порції. Температура холодильника повинна бути +4°C чи нижче, а морозильної камери — нижче -15°C.
• Не розморожуйте продукти за кімнатної температури та у воді, оскільки мікроорганізми починають швидко розмножуватися в тих частинах продукту, які досягли кімнатної температури. Це необхідно робити повільно в холодильній камері та слідкувати, щоби тала рідина не забруднила інші продукти.
• Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти: для приготування страв використовуйте чисту питну або доочищену воду. Обирайте свіжі та не зіпсовані продукти, слідкуйте за терміном придатності при їх купівлі. Ретельно мийте овочі та фрукти, особливо якщо подаватимете їх до столу сирими. Не використовуйте продукти, у яких закінчився термін придатності.
Про ситуацію із поширенням гострих кишкових інфекцій у Чернігівській області дізнайтеся з приведеної таблиці.