Лептоспіроз: причини появи та його профілактика
Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, зооноз, спричинене різними типами лептоспір, що супроводжується гарячкою, симптомами загальної інтоксикації, жовтяницею, часто – геморагічним синдромом і характеризується ураженням печінки, нирок, кровоносних капілярів, нервової системи.
Джерелом інфекції при лептоспірозі є хворі дикі тварини або носії лептоспір (щури, миші, їжаки), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки), а також промислові тварини (лисиці, норки, песці). Лептоспіри потрапляють у зовнішнє середовище з інфікованою сечею. Збереження лептоспірозу в природі забезпечується хронічним перебігом хвороби або довготривалим носійством. Території, де виявляють лептоспіроз у тварин, поділяють на природні, антропургічні (господарські) та змішані осередки інфекції. Природні вогнища зустрічаються в лісових ландшафтах. У лісостепові і степові зони збудник проникає руслами річок. Основним джерелом інфекції в цих зонах є дрібні ссавці.
Так, лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» було проведенно моніторингові дослідження згідно Плану моніторингових досліджень на 2023 рік (далі- План моніторинг) із об’єктів навколишнього середовища (води відкритих водойм, мишоподібні гризуни) та за епідпоказниками.
Прийнято 94 зразки мишоподібних гризунів згідно моніторингу досліджень на лептоспіроз, з них позитивні 68 зразків. Позитивні знахідки зареєстровані в усіх районах області.
Води відкритих водойм на лептоспіроз 18 зразків, з них позитивні – 6, а саме: р. Десна «Золотий Берег» м Чернігів, р. Мотуз смт. Ріпки, р. Убідь затока «Загребельська» смт. Сосниця, р. Мена урочище «Остріч», р. Убідь с. Савинки Корюківського р-ну, озеро в с. Заїзд Прилуцького р-ну.
Також лабораторією було досліджено 12 сироваток крові від хворих з підозрою на лептоспіроз в 10 зразках були виявлені антитіла до збудника лептоспірозу, позитивні знахідки були зареєстровані в таких районах (за місцем проживання пацієнта): Чернігівський район с. Дівиця та с. Киянка, Ніжинський район смт. Лосинівка, с. Галиця та с. Красилівка, Козелецький район с. Мостище, Бахмацький район с. Піски та є випадок завезений з Закарпацької області.
Додатково проведено 3 дослідження води відкритих водойм за епідпоказниками на наявність лептоспірозу 2 позитивні, а саме р. Десна
с. Локнисте Корюківського р-н, с. Велика Загорівка Плисківської ОТГ.
За епідпоказниками було доставлено 8 мишоподібних гризуни, позитивні знахідки були в с. Мостище Козелецького р-ну, с. Піски Бахмацького р-ну,
с. Салтикова Дівиця Куликівського р-ну, с. Галиця та смт. Лосинівка, Ніжинського району.
Щоб уникнути зараження потрібно здійснювати профілактичні заходи, а саме:
– проводити дератизацію щурів та мишоподібних гризунів, задля запобігання їх міграції і розмноження;
– дотримуватися правил особистої гігієни, їсти тільки термічно оброблені продукти, бути обережними у водоймах і триматися якомога далі від забруднень утворених випорожненнями тварин;
– особи, які постійно працюють у осередку лептоспірозу і контактують з інфікованими об’єктами (фермах, бойнях, м’ясокомбінатах та ін.), повинні носити спецодяг, мати захисні окуляри, респіратори. При догляді за хворими тваринами треба обов’язково одягати гумові рукавички та чоботи.
В осередку, де був хворий на лептоспіроз, проводиться заключна дезінфекція.
Бережіть себе та своїх близьких. Будьте здорові!