Як уникнути розвитку цукрового діабету
Цукровий діабет – це важке хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, що регулює рівень цукру в крові) або ж організм людини не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на цукровий діабет.
За офіційними даними «Центру медичної статистики МОЗ України», середній показник смертності населення України від цукрового діабету за 2021 рік складав 5,4 на 100 тис. населення, а по Чернігівській області – 9,1 на 100 тис. населення, що на 68,5% вище середнього по Україні.
Захворювання цукровим діабетом вдвічі збільшує ризик серцево-судинних ускладнень, сприяє погіршенню зору, пошкодженню нервів та є одним з провідних факторів, що призводить до нетравматичної ампутації кінцівок.
Виділяють 3 основні види цукрового діабету: цукровий діабет І типу, при якому організм людини не виробляє достатньої кількості інсуліну, цукровий діабет ІІ типу (інсулінонезалежний), який характеризується порушенням використання інсуліну в організмі та гестаційний цукровий діабет, що виникає під час вагітності.
До факторів ризику розвитку цукрового діабету відносять: генетичні особливості, спадковість, вік та поведінкові фактори, як-то зайва вага, ожиріння, куріння, вживання алкоголю. Один з трьох хворих на цукровий діабет має зайву вагу, один з десяти – страждає на ожиріння. Це як результат неправильного харчування та фізичної бездіяльності.
Науковими дослідженнями доведено, що більшість випадків цукрового діабету ІІ типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності, і його виникненню можна запобігти у 80% випадків. Але поширеність цукрового діабету ІІ типу є високою і зростає у всьому світі. При цьому захворювання в останні роки все частіше реєструється у дітей та молодих людей.
Такі шкідливі звички, як куріння та вживання алкоголю, також призводять до підвищення цукру і резистентності до інсуліну.
Дуже важливо у профілактиці цукрового діабету дбати і про психічне благополуччя. Тривалий стрес чи посттравматичний синдром можуть стати причиною його розвитку.
Профілактика захворювання цукровим діабетом полягає у простих заходах із дотримання здорового способу життя.
Основи здорового харчування – досить прості і однакові для всіх. В раціоні повинні бути в достатній кількості овочі, фрукти (щонайменше 400 г щодня) та цільнозернові продукти. Слід відмовитись від вживання солодких газованих напоїв і солодощів та зменшити споживання цукру (не більше 50 г за добу). Заняттям спортом (хоча б 30 хвилин у день) також сприяє втраті зайвої ваги і, відповідно, зменшує ризик захворювання цукровим діабетом на 50%.
Також не варто забувати і про своєчасне звернення до сімейного лікаря, проходити періодичні медичні огляди та контролювати рівень цукру в крові.
Слід пам’ятати, що людина довгий час може не відчувати симптомів цукрового діабету, тому захворювання можуть діагностувати лише тоді, коли виникли ускладнення. Регулярна фізична активність, здорове харчування, відмова від шкідливих звичок та своєчасне звернення до сімейного лікаря вбережуть від розвитку хвороби.