Щодо профілактики
коронавірусної хвороби (COVID-19)
5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила, що COVID-19 більше не глобальна надзвичайна ситуація.
Постановою Кабінету Міністрів України № 651 від 27 червня 2023 року на всій території України з 1 липня 2023 року скасований карантин, який був встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Коронавірусна хвороба не зникла, вона стала звичайною сезонною інфекцією. З 40 тижня поточного року ведеться щотижневий облік лабораторно підтверджених випадків коронавірусної хвороби (COVID-19).
Симптоми захворювання такі ж, як і у всіх інфекцій респіраторної групи. Це біль у горлі, нежить, задуха, ломота у тілі, головний біль, лихоманка.
Інкубаційний період хвороби триває від п’яти до 12 днів. Фінансоване урядом Великої Британії дослідження показало, що рівні вірусу Sars-Cov-2 в носі та горлі досягають піку через п’ять днів, хоча учасники залишались заразними в середньому протягом дев’яти днів та максимум – 12 днів після зараження.
За наявності клінічних симптомів захворювання звертайтеся за медичною допомогою до свого сімейного лікаря. Не займайтесь самолікуванням, бо хвороба підступна, за наявності супутніх станів може призвести до тяжкого перебігу і навіть смерті.
З жовтня є тенденція до зростання захворюваності на коронавірусну хворобу (COVID-19) як в області, так і по всій Україні, у т. ч. і серед дитячого населення. Збільшується питома вага випадків, які потребують госпіталізації.
Попереднє скринінгове обстеження на визначення антигену SARSCoV-2 з використанням швидких тестів проводять таким особам: з підозрою на COVID-19; з ознаками інших ГРВІ; з ознаками пневмонії; що були в тісному контакті з особою з підтвердженим випадком на COVID-19; що підлягають плановій госпіталізації за умови наявності клінічних ознак ГРВІ.
Найкращий захист від грипу та коронавірусної хвороби (COVID-19) – вакцинація.
На засіданні Національної технічної групи з питань імунопрофілактики Міністерства охорони здоров’я України 4 вересня 2023 року прийнято рекомендації стосовно щеплення проти коронавірусної хвороби (COVID-19).
За основу взяли рекомендації ВООЗ і адаптували до наших ризиків та реалій. Суспільство розділили на три групи за пріоритетністю.
Перша група: ті, хто має високий ризик важко перенести коронавірусну хворобу й померти, а також украй вразливий через професію. Це люди віком 60+, люди з хронічними хворобами, вагітні та медичні працівники.
Друга група: люди віком 18-59 років без супутніх захворювань.
Третя група: діти до 18 років без супутніх патологій.
Найбільш вразливою категорією є люди старше 60 років, оскільки саме особи літнього віку, у яких з віком імунна система слабшає і обтяжується хронічними хворобами, найбільш уразливі як для вірусу грипу, так і до коронавірусу. Вакцинація ж може допомогти уникнути важких ускладнень. Основою для захисту від тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень: дві дози первинної вакцинації та бустерне щеплення, яке вводять через 5 місяців після первинної вакцинації. Додатковий бустер можна отримати після консультації з сімейним лікарем чи у пункті щеплення. Вакцинація проти COVID-19 залишається безоплатною.
Імунологи підкреслюють, що одночасне щеплення проти грипу і коронавірусної хвороби (COVID-19) безпечне та ефективне, тобто вакцини проти COVID-19 і грипу можуть вводитися за один візит до лікаря.
Вакцинацію від коронавірусної хвороби (COVID-19) можна зробити безкоштовно у закладах охорони здоров’я.
Крім вакцинації проти грипу та коронавірусної хвороби (COVID-19), дуже ефективні нефармацевтичні заходи, які уповільнюють поширення респіраторних вірусів серед населення. Ці заходи доступні та маловартісні.
Гігієна рук – мити руки під проточною водою з милом або обробити їх антисептиком, якщо відсутня проточна вода. Вірус може виживати протягом короткого часу на руках людини та передаватись із забруднених поверхонь на руки.
Респіраторна гігієна та етикет кашлю – прикривати ніс і рот паперовою серветкою при чханні чи кашлі та одразу викидати її після використання у контейнер для сміття;
– мити руки після контакту з виділеннями із дихальних шляхів;
– надягати маску, якщо наявний кашель або інші симптоми респіраторних хвороб;
– не перебувати у місцях масового скупчення або дотримуватись фізичної дистанції за наявності респіраторних симптомів.
Уникнення місць скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів: кашлю, нежиті.
Користування одноразовими масками при необхідності – щоб захистити себе чи оточуючих від зараження, хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу – волога маска не діє. Використані маски в жодному разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник.
Регулярне провітрювання приміщення і вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси.
Повноцінне харчування, висипання, уникнення перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
Користування тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.