Неполіомієлітні ентеровіруси: що варто знати
Ентеровірусні інфекції – це велика група гострих інфекційних захворювань, яка характеризується різноманітністю клінічних проявів з ураженням центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, шкірних покривів, м’язів.
До групи ентеровірусів відносять віруси Коксакі А, Коксакі В, ЕСНО та інших ентеровірусів, всього нараховується 72 типів вірусів. Крім того, неполіомієлітні ентеровіруси (далі – НПЕВ) близькі за своїми властивостями до вірусів поліомієліту викликаючи різноманітні по клінічним проявав захворювання в залежності від типу вірусів: серозний менінгіт, мієліт, енцефаліт, перикардит і міокардит, енцефаломієлокардит новонароджених, інфекційна екзантема, ентеровірусна діарея.
За 11 місяців 2023 році в Чернігівській області зареєстровані позитивні знахідки неполіомієлітних ентеровірусних захворювань серед п’яти дітей (у 3-ох випадках виділено ЕСНО-13, по 1 випадку НПЕВ та Коксакі А- 10), а також було виділено НПЕВ – Echovirus-11 у 6 пробах стічної води: м.Мена, м.Прилуки, м.Варва, Чернігівському, Прилуцькому районах.
Джерело інфекції при ентеровірусних захворюваннях є людина, навіть при відсутності клінічних симптомів (вірусоносій). Враховуючи, що в зоні ризику діти до 15 років, то вірогідність виникнення спалахів саме в дитячих дошкільних та загальноосвітніх закладах висока.
Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний, а шляхи передачі– водний, харчовий, побутовий (брудні руки, іграшки, предмети побуту). Не менш важливу роль відіграють мухи, на лапках яких зберігаються віруси і розносяться на різні поверхні.
У навколишньому середовищі віруси мають високу стійкість: витримують низькі температури, заморожування, дію 70% етанола, 5% розчину лізола, в стічній воді можуть виживати до 1.5-2 міс, при кімнатній температурі – до 15 діб, але чутливі до висушування, кип’ятіння, УФ-випромінювання, дії хлору.
Дотримання профілактики ентеровірусних інфекцій повинна бути постійною, не тільки в періодлітньо-осінньої сезонності захворювання та включати наступні заходи:
вживати якісну кип’ячену питну воду, продукти харчування;
дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог під час приготування їжі, зберігання готових страв;
в літній період проводити боротьбу з мухами і перешкоджати їхньому доступу до харчових продуктів;
для відпочинку, в тому числі купання, вибирайте місця із належним санітаноно-гігієнічним станом рекреаційних зон (пляжів).
Специфічна профілактика ентеровірусних інфекцій відсутня, але існують думки, що при масовому застосуванні живої атенуйованої поліомієлітної вакцини (ОПВ), змінюється картина виділення від людини ентеровірусів: масова циркуляція вакцинних штамів віруса поліомієліта пригнічує циркуляцію інших ентеровірусів.
Нагадуємо, що до Національного календаря включені профілактичні щеплення проти поліомієліту у 2,4,6, 18 місяців, потім у 6 і 14 років.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я Ваших дітей!