Про результати моніторингових досліджень за факторами навколишнього середовища у 2023 році
Законом України «Про систему громадського здоров’я» визначені основні функції центрів контролю та профілактики хвороб. Одним з напрямків роботи є аналіз показників середовища життєдіяльності, що впливають або можуть впливати на здоров’я людини чи на здоров’я майбутніх поколінь. За результатами такого аналізу можна зробити оцінку ризиків для здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення і відповідно надати рекомендації щодо їх усунення.
Саме тому кожного року ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» розробляє План моніторингових досліджень факторів навколишнього середовища – води питної централізованого та нецентралізованого водопостачання, грунту, води поверхневих водойм, атмосферного повітря.
Згідно з планом моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища на 2023 рік фахівці ДУ «ЧОЦКПХ МОЗУ» та відокремлених структурних підрозділів провели відповідну роботу щодо забезпечення лабораторного контролю за факторами навколишнього середовища, які впливають на стан здоров’я людей.
У 2023 році План моніторингових досліджень виконано на 97,4% . Не повністю виконаний план досліджень по окремих територіальних громадах, де до цього часу ведуться активні бойові дії.
В першу чергу забезпечено проведення лабораторних досліджень за якістю питної води. За даними моніторингових досліджень, 3,6% проб води питної централізованого водопостачання та 29,6% проб води нецентралізованого водопостачання не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за бактеріологічними показниками. 12,4% проб води питної централізованого водопостачання та 33,6% проб води нецентралізованого водопостачання не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за санітарно-хімічними та органолептичними показниками.
Основні показники, за якими виявлені перевищення гранично-допустимих норм у воді централізованого водопостачання – залізо, загальна каламутність, кольоровість, а у воді нецентралізованого водопостачання – нітрати, аміак. При цьому у деяких пробах води колодязної вміст нітратів перевищує гранично-допустиму концентрацію в 1,5-2,4 раза, що є небезпечним для здоров’я немовлят.
У деяких територіальних громадах вода питна як нецентралізованого, так і централізованого водопостачання не відповідає вимогам норм законодавства, і виявлені відсотки нестандартних проб значно перевищують середні по області. Це вода з підприємств централізованого водопостачання в населених пунктах Дмитрівської, Холминської, Сновської, Сосницької громад, м. Прилуки та вода з підприємств нецентралізованого водопостачання в населених пунктах Холминської, Городнянської, Куликівської, Козелецької громад і м. Прилуки.
За результатами досліджень надані рекомендації органам місцевого самоврядування, власникам джерел водопостачання, суб’єктам господарювання. Власникам джерел водопостачання повідомлено про небезпеку використання води питної з високим вмістом нітратів, насамперед для дітей.
Забезпечено також проведення лабораторних досліджень стану поверхневих вод в зонах пляжів та рекреацій. Не відповідають нормативам за хімічними показниками 13,8% проб, за бактеріологічними – 9,3% проб, про що також поінформовані керівники громад.
Здійснювалися дослідження стану атмосферного повітря у зонах впливу промислових підприємств, житлової забудови, автотранспорту, полігонів твердих побутових відходів. Всього протягом року 13,7% проб повітря у Чернігові не відповідали нормативам.
Аналіз даних моніторингу протягом року використовувався для інформування населення щодо небезпечних факторів навколишнього середовища, котрі можуть впливати на стан здоров’я.