Обережно: ієрсиніоз!
Серед безлічі інфекційних захворювань особливе місце посідає така хвороба, як ієрсиніоз – гостра кишкова інфекція, що характеризується низкою симптомів, які свідчать про множинне ураження багатьох органів та систем людського організму: від поразки кишківника – до серцево-судинної системи.
Через таке різноманіття проявів виникають певні труднощі в діагностиці захворювання. Втім людина все ж таки має низьку сприйнятливість до ієрсиніозу, адже ті, в кого здорова імунна система, практично не страждають на клінічні форми цієї інфекції, хоча діти, люди похилого віку та особи з ослабленими захисними силами хворіють важче. Резервуаром інфекції у природі є гризуни (особливо синантропні мишовидні), свійські тварини, собаки.
Збудник Yersinia enterocolitica належить до одного виду зі збудником чуми. Втім вона не така агресивна, але епідеміологи відзначають її важке розпізнавання та симптоматику. Зазвичай хвороба передається фекально-оральним шляхом через вживання забруднених овочів, фруктів, молока, м’яса, що не пройшли термічної обробки після тривалого зберігання у холодильнику чи підвалі.
В основному виникають спорадичні випадки інфекції, але можливі і спалахи. Захворюваність досягає максимуму в зимово-весняний період, що пов’язано з підвищенням біологічної активності гризунів цієї пори року. Виділяють чотири основні форми ієрсиніозу: гастроінтестинальна, що характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, генералізована, яка протікає по типу сепсису, абдомінальна, яка найчастіше розвивається у вигляді гострого апендициту; вторинно-вогнищева, що вражає внутрішні органи. Ієрсиніоз може привести до ускладнень, що можуть загрожувати життю людини.
Діагностика патології грунтується на результатах дослідження біоматеріалу – сечі, калу, мокротиння, посівів із зіву. Паралельно з цим призначаються і інші аналізи, застосовується серологічний метод для виявлення антитіл в крові.
Протягом минулого року мікробіологічними лабораторіями Чернігівської області було досліджено 131 зразок овочів на наявність Yersinia enterocolitica, один з них був позитивний (з капусти, відібраної у Макіївському ліцеї Носівської територіальної громади, посилання: https://cnobldses.gov.ua/oberezhno-iiersynioz/).
Відтак бактеріологічна лабораторія ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» має все необхідне для своєчасного та ефективного виявлення збудника ієрсиніозу, приймаючи зразки як від установ та організацій, так і від приватних осіб (докладніше – за посиланням: https://cnobldses.gov.ua/laboratoriia-jde-u-nohu-z-chasom/). Вартість дослідження згідно з прейскурантом: (https://cnobldses.gov.ua/prejskurant-tsin/).
Уникнути ієрсиніозу можна, дотримуючись відповідних рекомендацій.
• Продукти зберігати в приміщеннях, недоступних для гризунів.
• Для запобігання забрудненню овочів та коренеплодів – звільняти сховища для городини від старих овочів, перед завантаженням проводити дезінфекцію, білити стіни та підлогу, підсушувати на сонці тару, у разі тривалого зберігання періодично їх перебирати. Продукти, на яких знайдені сліди гризунів, краще не споживати, в разі необхідності – обов’язково піддати термічній обробці.
• Овочі та фрукти ретельно мити, обдавати окропом, особливо у разі їх споживання в сирому вигляді.
• Дотримуватися правил особистої гігієни: ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці, після кожного відвідування вбиральні.
• Відпочиваючи на природі, не можна використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, ставків.
• Велику роль у боротьбі з мишоподібними гризунами відіграє систематичне проведення дератизаційних заходів.
Відтак у разі появі симптомів захворювання (підвищеної температури тіла, інтоксикаціх, болю у животі, блювоти, частих рідких випорожнень) необхідно звертатися за медичною допомогою.
Також слід пам’ятати, що самолікування може призвести до ускладнень.