Підсумки інформаційної кампанії з профілактики захворювання на ботулізм
Чи часто ми замислюємося над тим, які продукти харчування можуть зашкодити нашому здоров’ю, бути джерелом інфекційних захворювань?
Найнебезпечнішим захворюванням, яке виникає після вживання продуктів, що містять ботулінічний токсин – є ботулізм. Ботулотоксин, який виробляє бактерія Clostridium botulinum – є одним із найсильніших серед усіх відомих біологічних отрут. Смертельна доза для людини становить усього 0,3 мікрограма. При цьому відрізнити продукт із вмістом токсину від звичайного доброякісного зазвичай неможливо. Іноді токсиноутворення в консервній банці може проявитися «бомбажем» (здуттям) завдяки газоутворенню при життєдіяльності мікроорганізмів. Але в більшості випадків розпізнати ботулотоксин у продукті ніяк не можна – ні за смаком, ні за запахом, ні за зовнішнім виглядом.
В’ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м’ясні та рибні консерви і домашня ковбаса є основними продуктами, які потенційно можуть містити ботулотоксин. В Україні випадки ботулізму спричинені переважно споживанням в’яленої риби домашнього приготування.
За інформацією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Чернігівська область в 2023 році знаходилася на другому місці за кількістю випадків захворюваності на ботулізм (захворіло 8 осіб, з них 1 дитина). За останні 5 років на території області щороку реєструвались випадки захворювань серед населення, за цей період захворіло 38 людей, з яких померло – 4.
Враховуючи особливості ландшафту, а саме: наявність великої кількості річок, озер, ставків, наша область знаходиться в зоні значного ризику. Основним продуктом, що призводить до ботулізму, є в’ялена непатрана риба, виготовлена в домашніх умовах або придбана в місцях стихійної торгівлі.
Саме тому генеральним директором ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександром Чепурним було прийнято рішення про підготовку та проведення інформаційної кампанії серед населення регіону. Ініціатива підтримана Чернігівською обласною державною адміністрацією, до її реалізації долучені органи виконавчої влади та громадські організації .
На виконання доручення заступника голови обласної державної адміністрації Жанни Шерстюк фахівці ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» проаналізували стан захворюваності на ботулізм та провели анкетування населення щодо обізнаності про цю небезпечну недугу.
За результатами аналізу відбувся брифінг для місцевих ЗМІ. Генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар Чернігівської області Олександр Чепурний розповів про складність діагностування ботулізму, дороговартісне специфічне лікування, тяжкі ускладнення після перенесеного захворювання та виражену сезонність. Участь у брифінгу також взяли участь керівник Головного управління Держпродспоживслужби України в Чернігівській області і головний інфекціоніст Управління охорони здоров’я.
Для підвищення обізнаності населення з приводу профілактики захворювання на ботулізм та сприяння зниженню захворюваності фахівці Чернігівського ОЦКПХ із серпня по грудень 2023 року проводили інформаційну кампанію серед жителів області. Було розроблено та організовано друк інформаційних матеріалів, які спеціалісти Центру розповсюджували в місцях масового перебування людей, в модульних містечках, під час проведення лекцій серед працівників закладів громадського харчування.
Загалом організовано та проведено 184 лекції на тему «Як запобігти ботулізму», понад 99 тематичних уроків щодо профілактики захворювання, надруковано 15 статей в районних газетах «Про джерела інфекції, симптоми та профілактику». Всього інформаційною кампанією охоплено 5473 особи.
Згадуючи про сезонність захворюваності на ботулізм, слід зазначити, що перші випадки хвороби реєструються в період з грудня по січень. Відсутність нових випадків під час новорічно-різдвяних свят підтверджує, що проведена в 2023 році інформаційна кампанія з приводу профілактики ботулізму сприяла підвищенню рівня інформаційної обізнаності населення Чернігівської області.
Слід пам’ятати, що в’ялена риба не є продуктом здорового харчування. Окрім небезпеки зараження ботулізмом, сушена риба має достатньо високий вміст солі. Саме сіль затримує рідину в організмі, що в свою чергу призводить до збільшення кількості води в крові та створює додатковий тиск на артерії. Отже, якщо високий артеріальний тиск уже знаходиться в червоній зоні, сіль може посилити цю проблему. Надмірне споживання солі може призвести до подальших проблем зі здоров’ям, починаючи від серцевих захворювань і закінчуючи інсультом. Щоб уберегти себе та своїх рідних від небезпеки, варто обмежити споживання солоної риби та відмовитись від вживання в’яленої і копченої риби.
Запобігати захворюванням значно ефективніше, ніж лікувати! Тому розпочата в 2023 році інформаційна кампанія, яка продемонструвала високу ефективність, буде проводитись і надалі.