Аналіз захворюваності на гострі кишкові інфекції за 2023 рік
Аналіз захворюваності на гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ) за 2023 рік показав зростання у порівнянні з 2022 роком у 1,8 раза: з 603 зареєстрованих випадків до 1080 у 2023 році. При епідеміологічному розслідуванні кожного випадку було встановлено наступне.
Найбільше випадків ГКІ зареєстровано в Чернігівському, а найменше – в Корюківському районах.
За факторами передачі найбільше випадків ГКІ були пов’язані з вживанням сумнівної якості м’ясних та молочних продуктів, немитих фруктів, овочів, ягід, недотримання вимог санітарно-гігієнічного режиму, в тому числі особистої гігієни (миття рук перед приготуванням їжі, після відвідування вбиралень та ін. місць загального користування тощо).
Зросла захворюваність ГКІ із встановленими збудниками в 1,6 раза, у порівняні з минулим роком, з 334 до 539 випадків у 2023 році. Серед дітей до 17 років – ріст в 1,7 раза (з 147 випадків у 2022-ому до 245 випадків у 2023 році).
При лабораторному обстежені хворих були виділені патогенні (сальмонели, шигели) та умовно-патогенні збудники (клебсієла, протей, цитробактер та ін.). З числа встановлених збудників ГКІ серед дорослого населення домінували сальмонели, а серед дитячого населення – ротавірус.
Ситуація щодо ГКІ із не встановленими збудниками залишається, на жаль, нестабільною і становить 50,1% (541 випадки) із загального кількості ГКІ, з них 274 випадки становлять діти до 17 років.
За 2023 рік по області було зареєстровано один спалах кишкової групи інфекцій у закладі загальної середньої освіти.
Отже, в результаті прогнозується і надалі тенденція до ймовірного підвищення рівня захворюваності на гострі кишкові інфекції в усіх вікових групах населення, зокрема серед дітей, що може призвести до нестабільної епідемічної ситуації, в тому числі до спалахів, особливо в дитячих організованих колективах і закладах громадського харчування.
Крім того, у весняні та літньо-осінні місяці можливий різкий підйом захворюваності на кишкову групу інфекцій, що пов’язано із їх сезонністю. Причинами такого зростання можуть бути забруднення джерел водопостачання паводковими водами, купання у заборонених місцях відкритих водойм, нехтуванням правилами гігієни рук, недотримання кулінарної, термічної обробки харчових продуктів та їх зберігання, купування харчових продуктів на «стихійних ринках» тощо.
З метою попередження виникнення епідемічних ускладнень кишкової групи інфекцій радимо дотримуватись основних правил:
1.Підтримуйте чистоту:
мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
мийте руки після після відвідування місць загального користування, в тому числі вбиралень;
вимийте і продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі;
захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.
2. Відокремлюйте сиру їжу від готової, в тому числі для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками.
3. Ретельно готуйте їжу:
ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти;
доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при 100° С;
ретельно підігрівайте приготовану їжу.
4. Зберігайте їжу при безпечній температурі:
не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 30 хв.;
не зберігайте їжу надто довго навіть у холодильнику.
5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
використовуйте чисту або очищену воду, бажано кип’ячену;
обирайте свіжі і незіпсовані продукти;
ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх свіжими;
не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
При перших ознаках нездужання чи підвищенні температури одразу звертайтесь до лікаря. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!