Актуальність дотримання «холодового ланцюга»
Міністерство охорони здоров’я України разом зі Світовим банком ініціювали проведення в Україні офлайн-тренінгів для медиків щодо збереження «холодового ланцюга» та управління вакцинами.
Посилання: https://moz.gov.ua/article/news/1-500-medikiv-projshli-treningi-schodo-dotrimannja-holodovogo-lancjuga?fbclid=IwAR3O1ySe_vBjwJ9HZf_DKmjKYxKYGUiEDM38RBDYA7C87O7KHxQ33Cuz4jU
Такий тренінг 22 червня відбувся і у Чернігові, участь в якому взяли фахівці відокремлених структурних підрозділів ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» і, зокрема, завідувач відділу імунопрофілактики Олександр Бубирь та помічник лікаря-епідеміолога Владислав Бугаєв. Крім того учасниками заходу були медичні працівники лікувальних установ області, що відповідають за профілактичні щеплення.
Зокрема, зазначалося : «холодовий ланцюг» – це безперервно функціонуюча система, що забезпечує оптимальний температурний режим зберігання та транспортування на всіх етапах переміщення вакцин , а також інших чутливих до температури препаратів. «Холодовий ланцюг» повинен мати такі складові, як спеціально підготовлений персонал, що забезпечує нормальне функціонування холодильного обладнання, відповідні транспортні засоби та можливість проведення температурного контролю на всіх етапах зберігання і транспортування вакцин. А сама система складається з кількох етапів, суворе дотримання яких дозволяє ефективно використовувати вакцини (наказ МОЗ України від 16.09. 2011 №595) :
1. Підприємство – виробник вакцин;
2. Склади державного та обласного рівня;
3. Районні і міські склади закладів охорони здоров’я;
4. Кабінети щеплень закладів охорони здоров’я (дитячі поліклініки, пологові будинки, лікарні, амбулаторії).
Учасники тренінга ознайомились із правилами розміщення вакцин у холодильному обладнанні, в тому числі й під час практичних вправ. Їх познайомлено з нормативною базою, на яку слід спиратись для забезпечення ефективного процесу імунізації, вимог дотримання «холодового ланцюга», правильного розміщення холодильного обладнання та температурного моніторингу, який забезпечується, зокрема, використанням додатково закуплених у межах проєкту реєстраторів температури – термологерів.
На думку учасників заходу, актуальність дотримання «холодового ланцюга» нині важко переоцінити, адже вакцини повинні працювати задля здоров’я людей і дуже прикро, коли певна їх частина псується через його недотримання. Отже, тепер залишається впроваджувати у роботу знання, отримані під час тренінгу.