Гаряча лінія +380950010340

Аналіз захворюваності на гострі кишкові інфекції за 2023 рік

Аналіз захворюваності на гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ) за 2023 рік показав зростання у порівнянні з 2022 роком у 1,8 раза: з 603 зареєстрованих випадків до 1080 у 2023 році. При епідеміологічному розслідуванні кожного випадку було встановлено наступне.

Найбільше випадків ГКІ зареєстровано в Чернігівському, а найменше – в Корюківському районах.

За факторами передачі найбільше випадків ГКІ були пов’язані з вживанням сумнівної якості м’ясних та молочних продуктів, немитих фруктів, овочів, ягід, недотримання вимог санітарно-гігієнічного режиму, в тому числі особистої гігієни (миття рук перед приготуванням їжі, після відвідування вбиралень та ін. місць загального користування тощо).

Зросла захворюваність ГКІ із встановленими збудниками в 1,6 раза, у порівняні з минулим роком, з 334 до 539 випадків у 2023 році. Серед дітей до 17 років – ріст в 1,7 раза (з 147 випадків у 2022-ому до 245 випадків у 2023 році).

При лабораторному обстежені хворих були виділені патогенні (сальмонели, шигели) та умовно-патогенні збудники (клебсієла, протей, цитробактер та ін.). З числа встановлених збудників ГКІ серед дорослого населення домінували сальмонели, а серед дитячого населення – ротавірус.

Ситуація щодо ГКІ із не встановленими збудниками залишається, на жаль, нестабільною і становить 50,1% (541 випадки) із загального кількості ГКІ, з них 274 випадки становлять діти до 17 років.

За 2023 рік по області було зареєстровано один спалах кишкової групи інфекцій у закладі загальної середньої освіти.

Отже, в результаті прогнозується і надалі тенденція до ймовірного підвищення рівня захворюваності на гострі кишкові інфекції в усіх вікових групах населення, зокрема серед дітей, що може призвести до нестабільної епідемічної ситуації, в тому числі до спалахів, особливо в дитячих організованих колективах і закладах громадського харчування.

Крім того, у весняні та літньо-осінні місяці можливий різкий підйом захворюваності на кишкову групу інфекцій, що пов’язано із їх сезонністю. Причинами такого зростання можуть бути забруднення джерел водопостачання паводковими водами, купання у заборонених місцях відкритих водойм, нехтуванням правилами гігієни рук, недотримання кулінарної, термічної обробки харчових продуктів та їх зберігання, купування харчових продуктів на «стихійних ринках» тощо.

З метою попередження виникнення епідемічних ускладнень кишкової групи інфекцій радимо дотримуватись основних правил:
1.Підтримуйте чистоту:
 мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
 мийте руки після після відвідування місць загального користування, в тому числі вбиралень;
 вимийте і продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі;
 захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.
2. Відокремлюйте сиру їжу від готової, в тому числі для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками.
3. Ретельно готуйте їжу:
 ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти;
 доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при 100° С;
 ретельно підігрівайте приготовану їжу.
4. Зберігайте їжу при безпечній температурі:
 не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 30 хв.;
 не зберігайте їжу надто довго навіть у холодильнику.
5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
 використовуйте чисту або очищену воду, бажано кип’ячену;
 обирайте свіжі і незіпсовані продукти;
 ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх свіжими;
 не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
При перших ознаках нездужання чи підвищенні температури одразу звертайтесь до лікаря. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!

 

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024