Антибіотики: як не зашкодити організму (опитування)
Антибіотики існували задовго до того, як людство навчилось використовувати їх для лікування. Ці хімічні речовини, які виробляють різні мікроорганізми, в тому числі й самі бактерії, покликані захистити себе від інших бактерій.
Зрозуміти, чи є у вас бактеріальна інфекція і чи потребує вона лікування антибіотиками, може лише лікар. Це дуже серйозні препарати і призначати їх собі самостійно небезпечно. Крім того, не всі бактеріальні інфекції вимагають негайного прийому антибактеріальних препаратів.
Що знають люди про антибіотики і правила їх вживання? Чи займаються самолікуванням? Що їм відомо про антибіотикорезистентність?
Відповіді на ці та інші запитання ми отримали під час опитування через соціальні мережі.
Рената Гофурова, режисер-постановник театру ляльок: Можу вживати антибіотики самостійно, якщо це стосується застуди, симптомів, котрі співпадають з тими, за якими раніше приписував лікар.
В інших сферах (гінекології, ШКТ чи інше) – виключно за призначенням лікаря.
Про користь та шкідливість, про самолікування знаю все, як і про антибіотикорезистентність, коли організм не реагує на протимікробні препарати і вони не діють. Тож не раджу зловживати самолікуванням.
Владислав Савенок, журналіст: Антибіотики вживаю тільки за призначенням лікаря і лише в тих випадках, коли випробувані інші методи лікування, які себе не виправдали і не дали лікувального ефекту. Знаю, що антибіотики можуть потрапляти в наш організм і з м’ясними виробами, що призводить до ефекту звикання. Тому не зловживаю ними, а тільки в екстрених випадках, знов-таки за призначенням лікаря. Востаннє – коли видаляли зуб мудрості.
Ірина Осташко, керівник ЗМІ: Вживаю, але рідко, вже, як мені здається у крайніх випадках, коли геть кепсько. Якщо сам відчуваєш, коли вже час. Користь – дійсно рятують життя у випадках, коли без них може трапитися біда. Кишкові серйозні інфекції тощо. А шкода – що їх дійсно треба вживати, коли є в цьому потреба, а не як соплі ледь потекли, то закидатися. А ще може сформуватися антибіотикорезистентність, то тоді вже ніякі ліки не допоможуть. Це якщо їх пити, коли заманеться.
Ніна Самойлова, сімейний лікар: Як медичний працівник, щоразу закликаю своїх пацієнтів – не займайтеся самолікуванням, бо можете собі нашкодити! Призначати антибіотики може лише спеціаліст. Запам’ятайте! Антибіотики призначаються під час лікування інфекції бактеріального погодження. І цим займається виключно ваш лікар, який спирається на клінічну картину та протоколи лікування.
Альона Марчан, співробітниця телерадіокомпанії: Я рідко, але все ж вживаю антибіотики, не завжди за рекомендаціями лікаря. Розумію, що це не правильно, адже самолікування не завжди позитивно відображається на здоров‘ї. Але іноді є така необхідність. Я знаю, що антибіотики допомагають у лікуванні більш складних станів організму, коли імунітет не справляється. І розумію, що їх неконтрольоване вживання може не допомагати, а навпаки – нашкодити окремим органам чи навіть організму в цілому.
Галина Гарчинська, пенсіонерка: Свого часу, коли я була між життям і смертю, антибіотики врятували мене від великої біди. Нині ж мій організм їх зовсім не сприймає через алергічну реакцію. Але не раджу нікому вживати протимікробні препарати без контролю. Інакше у випадку, коли це буде життєво необхідно, вони можуть просто не допомогти.