Гаряча лінія +380950010340

Артеріальний тиск – під суворий контроль!

За багаторічною традицією, 17 травня міжнародна медична спільнота привертає увагу до проблеми підвищеного артеріального тиску, відзначаючи Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією.
Гіпертонічна хвороба разом з іншими серцево-судинними захворюваннями посідає перше місце у світі загалом та Україні зокрема за показниками смертності. Підвищений артеріальний тиск, або артеріальна гіпертензія – найвагоміший чинник розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Понад 1,5 млрд. людей на Землі страждають на це підступне захворювання, причому майже 45% з них навіть і не здогадуються, що мають підвищений артеріальний тиск. Тому не випадково артеріальну гіпертензію інколи називають «тихим вбивцею», адже при відсутності адекватного і тривалого лікування вона значно скорочує життя людини. За оцінками ВООЗ, 17,5 млн. осіб щороку помирають від інфаркту міокарда та інсульту. Втім, доведено, що 80% таких смертей можна уникнути.
При гіпертонії спостерігається постійно підвищений систолічний або діастолічний артеріальний тиск. Верхньою межею норми вважають значення 140 мм.рт.ст. для систолічного артеріального тиску та 90 мм.рт.ст. – для діастолічного.
Приблизно 90-95% випадків артеріальної гіпертензії відносяться до категорії первинної гіпертонії, яка характеризується появою високого кров’яного тиску без будь-яких очевидних причин. Решта 5-10% випадків гіпертонії, яку називають вторинною, симптоматичною гіпертонією, спричиняються хворобами інших органів і систем (нирок, артерій, серця або ендокринної системи). Загалом існує понад 50 захворювань та клінічних станів, що можуть призводити до розвитку вторинної артеріальної гіпертонії.
Артеріальна гіпертензія частіше виникає у людей похилого віку, проте починається захворювання в молодому, а інколи навіть і в дитячому віці.
Протягом тривалого часу гіпертонія шкодить серцю і судинам. І якщо не застосовувати своєчасне і кваліфіковане лікування, спричиняє такі ускладнення, як інфаркт міокарда, стенокардія, мозковий інсульт, сліпота, захворювання нирок, слабкість серцевого м’яза з розвитком серцевої недостатності.
З метою зниження показника захворюваності і смертності від серцево-судинних захворювань в Україні створена Урядова програма «Доступні ліки», за якою пацієнт з підвищеним тиском може безкоштовно або з невеликою доплатою постійно отримувати ліки, що знижують тиск. Людина з гіпертонією має знати, що лікування її є пожиттєвим, тобто нормалізація тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та ведення здорового способу життя, а саме:
обмеженням вживання кухонної солі до 5г на добу;
– зменшенням маси тіла при її надлишку;
– обмеженням вживання алкогольних напоїв;
– зменшенням вживання насичених жирів, солодощів та холестерину;
– відмови від тютюнокуріння;
– підвищенням фізичної активності в години дозвілля;
– психоемоційним розвантаженням та релаксацією.
За даними ВООЗ, профілактика, спрямована на зміну способу життя, це, так би мовити, універсальна «вакцина» проти артеріальної гіпертензії, а дотримання рекомендацій лікарів сприяє підвищенню якості життя такої людини.
Постійне вимірювання артеріального тиску, фіксація його показників протягом певного часу дозволяють визначити хворобу навіть на початкових стадіях. В залежності від них лікарем буде надано консультації і , у разі необхідності, призначене лікування.
ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», як установа системи громадського здоров’я, не може стояти осторонь проблеми поширення артеріальної гіпертензії серед жителів області. Тому у Всесвітній день боротьби із цією недугою у приміщенні закладу всім бажаючим буде здійснюватися вимірювання артеріального тиску та консультування. Крім того, разом із фахівцями первинної ланки надання медичної допомоги спеціалісти Центру побувають у сільській місцевості для проведення там роз’яснювальної роботи щодо профілактики цього підступного захворювання.

Куликівка: підписаний Меморандум втілюється у конкретні справи Триває робота пілотного проєкту «Здорова громада», започаткованого в рамках Меморандуму про співпрацю між ДУ «Чернігівський обласн... 26 Квітня 2024
Майже 315 пацієнтів оглянули у Добрянці та Малій Дівиці лікарі мобільних медичних бригад 25 квітня у межах Всесвітнього тижня імунізації «Мобільний автобус» з групою вузькопрофільних лікарів і фахівців Чернігівського об... 26 Квітня 2024
Всесвітній тиждень імунізації: чому важливо вакцинуватися? Із 24 квітня в Україні проходить Всесвітній тиждень імунізації. Його мета – широке висвітлення ситуації із захворюваністю на інфек... 25 Квітня 2024