Часу обмаль, треба встигнути убезпечити від кору наших дітей
Ознайомити широкий загал з теперішньою ситуацією з вакцинації проти кору на Чернігівщині, а відтак – змусити батьків замислитися над тим, чи варто нехтувати здоров’ям власних дітей, наражаючи їх на небезпеку захворіти – один з важливих моментів, на які повинні звернути увагу як самі громадяни, так і представники влади, освіти та медичні працівники.
Така основна мета брифінгу, який 8 вересня відбувся у Чернігівській облдержадміністрації за участі генерального директора ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександра ЧЕПУРНОГО, заступниці начальника Управління охорони здоров’я ОДА Яни ДРАГАНЮК та заступниці начальника Управління освіти та науки ОДА Олени СОРОНОВИЧ.
Йшлося про перебіг в регіоні загальнонаціональної catch-up («наздоганяючої») кампанії з вакцинації проти кору, за попередніми результатами якої наша область посідає останнє місце в Україні. Хоча це і прикрість, втім, головна проблема не скільки у незадовільній статистиці, скільки у тому, що у разі прояви епідемії кору ( а така вірогідність є реальною) тисячі дітей, враховуючи високу контагеозність хвороби, занедужають на кір. А це, особливо у період військового часу, буде потужним навантаженням як на медичну сферу, так і на власне організм дитини.
Це підтверджують слова Олександра ЧЕПУРНОГО, який, зокрема, зазначив:
«Додатковим ризиком погіршення епідеміологічної ситуації із кором є початок навчального року, коли у закритих приміщеннях зібралися переважно невакциновані діти, що максимально реалізує механізм передачі збудника захворювання. З 10-ти невакцинованих, які контактували з хворим на кір, стовідсотково захворіє 9. Захворювання має тяжкий перебіг та численні ускладнення».
Нагадаємо: враховуючи таку ситуацію, на державному рівні було прийнято рішення про проведення в Україні «наздоганяючої» кампанії з вакцинації проти цієї підступної хвороби, які почалася 17 липня і триватиме до початку жовтня. Протягом неї на Чернігівщині необхідно вакцинувати 11 тисяч 850 хлопчиків та дівчаток і, на жаль, нині план по щепленням виконаний лише на 20% за різних причини, зокрема, через наявність майже 3-х тисяч «відмовників» від щеплень. Втім вони продовжують відвідувати організовані дитячі колективи, створюючи ризики для оточуючих.
Враховуючи доволі невтішну ситуацію із проведенням профілактичних щеплень в області, Олександр ЧЕПУРНИЙ, як головний державний санітарний лікар області, видав постанову, де врегульовуються питання щодо допуску до відвідувань дитячих колективів задля мінімізації можливих ризиків.
Відтак, часу на проведення кампанії залишилося обмаль. Тому наступний тиждень повинен стати визначальним у посиленні роботи з профілактичних щеплень проти кору та заходів із заохочення батьків до вакцинації своїх дітей. Зокрема, передбачено провести позачергові батьківські збори, на яких порушуватимуться такі питання, у закладах охорони здоров’я переглядатимуться статистичні дані, буде посилена інформаційно-роз’яснювальна кампанія у засобах масової інформації та доступних веб-ресурсах. Таким чином, як наголосив Олександр ЧЕПУРНИЙ, питання із соціально-гуманітарної площини переходить у площину політичну, адже створюється загроза всьому суспільству та національній безпеці держави.
У свою чергу Яна ДРАГАНЮК та Олена СОРОНОВИЧ зазначили – до роботи з батьками повинні використовуватися всі доступні методи впливу, необхідна їхня «добра воля» на убезпеченння від хвороби власних дітей, адже 15-ту статтю Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» ніхто не відміняв. Тому сімейні лікарі і освітяни мають право вимагати у батьків виваженого розуміння проблеми та не нехтувати профілактичними щепленнями.
Мине зовсім мало часу, «наздоганяюча» кампанія завершиться та підбиватимуться її підсумки. І немає значення, яке місце за показниками посяде Чернігівська область. Головне, щоб всі діти, хто має бути вакцинований, а також батьки були впевнені – їхній імунітет здатен протистояти кору і вони згодом на собі можуть відчути всі переваги здорового способу життя.