Чернігівщина – у сфері інтересів РАТН
Про співпрацю медичної сфери Чернігівської області та місцевих громад регіону з одним з проєктів РАТН (міжнародною некомерційною організацією, яка сприяє покращанню здоров‘я населення у світі шляхом впровадження оптимальних технологій, зміцнення системи охорони здоров’я та пропаганди здорового способу життя) йшлося 31 січня на нараді в Управлінні охорони здоров’я Чернігівської ОВА. Участь у заході взяли керівники КНП «Чернігівська обласна лікарня», протитуберкульозної служби , генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександр ЧЕПУРНИЙ, його заступник з організації епідемічного нагляду Артем ЯРОШЕНКО, спеціалісти-вірусологи та епідеміологи установи, представники проєкту РАТН.
Мета зустрічі – презентація кількох нових напрямків діяльності проєкту (який тривалий час орієнтувався на аспектах боротьби із туберкульозом) у сфері збереження громадського здоров’я та залучення до нього медиків та громад, зокрема, Чернігівської області. У першу чергу робота поширюється на деокуповані території, адже саме там заклади медичної сфери від військових дій постраждали найбільше і місцеве населення подекуди втратило доступ до якісної медичної допомоги.
Як зазначив проєктний менеджер РАТН Роман РОДИНА, перший напрямок, у якому пропонується взяти участь медикам і , зокрема, обласному центру контролю та профілактики хвороб – це дослідження стічних вод на предмет виявлення збудників грипу та SARS-CoV-2, а також інших патогенів, які актуальні для регіону. Тобто, якщо у каналізації буде знайдено збудників цих захворювань, можна передбачити подальше погіршення епідситуації. За його словами, успіх такої діяльності вже має місце у декількох областях України, а тепер її пропонують поширити і на Чернігівщину.
Другий напрямок – робота із громадами на деокупованих територіях в аспекті ефективного та цілеспрямованого використання коштів для потреб сфери охорони здоров’я, їхня участь у профілактиці інфекційних та неінфекційних захворювань. І звісно, що це великою мірою стосується вакцинації проти коронавірусної хвороби. Тому зацікавленість громад у здоров’ї її мешканців повинна «червоною стрічкою» проходити крізь вимоги реалізації проєкту.
У свою чергу Олександр ЧЕПУРНИЙ наголосив на тому, що спершу необхідно розробити критерії відбору громад для участі в ініціативі. Також варто визначити вимоги для координаторів за цими напрямками, а у подальшому – поширити певні позитивні напрацювання і на інші громади, що свідчитиме про практичне застосування проєкту РАТН. І вже передбачається, що на території нашої області участь у проєкті можуть взяти населені пункти Чернігівського району, адже саме вони найбільше постраждали від військових дій.
З такою пропозицією погодилися всі учасники наради. Тобто у підсумку зусилля будуть спрямовані на пошук громад та кандидатур координаторів (передбачено, що така людина повинна мати медичну освіту) і розробку плану реалізації проєкту, враховуючи специфіку тієї чи іншої громади.
Таким чином, організаційні моменти щодо участі у проєкті вирішуватимуться протягом найближчого часу. Ними також передбачено проведення навчань та семінарів для більш ефективного застосування у подальшій практиці вимог цієї важливої роботи, адже вона нерозривно пов’язана із аспектами громадського здоров’я, а відтак – благополуччя кожного з нас.