Гаряча лінія +380950010340

COVID-19 нагадує про себе

Щоденні військові та політичні новини витіснили з українського медіапростору згадки про коронавірус SARS-CoV-2. І може здатися, що ми нарешті подолали пандемію. Проте якою є ситуація з COVID-19 насправді?

З початком повномасштабної російсько-української війни COVID-19 практично зник з топ-тем публічних комунікацій. Ми перестали бачити щоденну статистику захворюваності, більше не дотримуємося карантинних обмежень і не носимо маски в громадських місцях – і в багатьох з цілком зрозумілих причин виникло враження, що хвороба відступила. Та, на жаль, це не так.

В українському суспільстві наразі немає повної епідеміологічної картини випадків захворюваності на COVID-19, зокрема через окупацію частини території України. У разі виявлення симптомів ГРВІ українці рідко звертаються до сімейних лікарів і не завжди роблять тести через низку причин – відсутність фінансової можливості, недосконалість системи безоплатного тестування та банальне «доречно під час війни». Наприклад, навесні 2022 року у деяких регіонах рівень тестування знизився аж на 90%, що лише збільшило ризик поширення вірусу.

Ігнорування факту, що COVID-19 все ще серед нас, може спричинити зростання випадків інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Додамо сюди менш активне дотримання протиепідемічних заходів і поширення нових хвиль COVID-19 у світі – і прийдешній епідсезон 2022–2023 має всі шанси стати більш інтенсивним, ніж попередній.

За появи симптомів ГРВІ ми не знаємо, що їх спричинило насправді – звичайне переохолодження організму, інфікування COVID-19 чи грип. Аби перестрахуватися і не наражати оточення на зайвий ризик, радимо зробити безоплатне тестування на COVID-19, направлення на яке можна отримати у свого сімейного лікаря.

А єдиним рішенням задля захисту від важкого перебігу хвороби є вакцинація. Нагадаємо, що в Україні можна безоплатно вакцинуватися від COVID-19 в будь-якому населеному пункті країни без прив’язки до місця декларації з вашим сімейним лікарем.

Згідно з Наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)», кожен український громадянин має право на безоплатне тестування. Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:
• ПЛР-тест, чутливість якого найбільша в період між 7 і 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;
• швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2, який використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15-30 хв.).

Як передбачають затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти, лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 таким категоріям:

людям із підозрою на COVID-19;
людям з ознаками інших ГРВІ;
людям з ознаками вірусної пневмонії;
пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
контактним особам у разі появи симптомів, які не виключають COVID-19.

Першим трьом категоріям ПЛР-тестування призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар або, у разі його відсутності чи недосяжності, лікар із найближчого медичного закладу. Якщо з будь-яких причин лікар відмовляється дати таке направлення, звертайтеся на контакт-центр МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Алгоритм дій за появи перших симптомів ГРВІ:
Якщо ви проживаєте там, де й раніше:
• самоізолюйтеся;
• зателефонуйте сімейному лікарю або зверніться до найближчого медичного закладу;
• отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.
Для внутрішньо переміщених людей:
• зверніться до найближчого медичного закладу та отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.
Для військовослужбовців:
• зверніться до військового лікаря або до військово-медичних установ у пунктах постійної дислокації військових частин та отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.

Безпечність вакцинації доведена вже давно, і нині це єдиний шанс захиститися від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Отримати своє щеплення від COVID-19 можна в будь-якому закладі первинної медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з лікарем і типу дози (першої, другої чи бустерної).

Для цього:
• зверніться до найближчого медичного закладу, знайдіть пункт вакцинації за посиланням https://bit.ly/vaccinationpoints або за телефоном гарячої лінії НСЗУ 1677;
• візьміть паспорт;
• прийдіть та отримайте щеплення.

Пам’ятайте: вакцина може захистити вас від інфікування або суттєво полегшити перебіг коронавірусної хвороби. Перед вакцинацією варто проконсультуватися з вашим лікарем, а перед самим щепленням — повідомити медичного працівника, який робить укол, про наявні хронічні захворювання.

Вакцинація від COVID-19 залишається актуальною та важливою навіть для тих, хто перехворів на цю інфекцію. Вакцинація корисна та рекомендується навіть після перенесеної хвороби, тому що це створює додатковий захист, в тому числі від нових штамів інфекції, зменшує ризик повторного зараження, захищає оточуючих, допомагає швидше відновитись і уникнути зайвих ускладнень.

Вакцинація є ключовим інструментом у боротьбі з COVID-19 та створення колективного імунітету, що дозволить нам повернутися до більш нормального життя.

 

Куликівка: підписаний Меморандум втілюється у конкретні справи Триває робота пілотного проєкту «Здорова громада», започаткованого в рамках Меморандуму про співпрацю між ДУ «Чернігівський обласн... 26 Квітня 2024
Майже 315 пацієнтів оглянули у Добрянці та Малій Дівиці лікарі мобільних медичних бригад 25 квітня у межах Всесвітнього тижня імунізації «Мобільний автобус» з групою вузькопрофільних лікарів і фахівців Чернігівського об... 26 Квітня 2024
Всесвітній тиждень імунізації: чому важливо вакцинуватися? Із 24 квітня в Україні проходить Всесвітній тиждень імунізації. Його мета – широке висвітлення ситуації із захворюваністю на інфек... 25 Квітня 2024