До Всесвітнього дня імунітету
Щорічно, починаючи з 2002 року, 1 березня світова спільнота відзначає День імунітету.
Саме слово «імунітет» походить від латинського «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – це здатність організму протистояти шкідливим впливам зовнішнього та внутрішнього середовища. Головне завдання імунітету – виявлення та знищення клітин, що генетично відрізняються від притаманних організму, нехай то буде чужа клітина або клітина свого тіла, яка змінилася генетично.
Розрізняють вроджений і набутий імунітет. Вроджений імунітет передається спадково, як і інші генетичні ознаки. Набутий імунітет виникає внаслідок перенесеної хвороби або вакцинації і спадково не передається.
Багато можливостей імунної системи залежать від генетичних особливостей, але важливо також розуміти, що людина сама створює умови, які можуть або зміцнити, або послабити імунну систему.
Головними руйнівниками імунітету вважаються:
• часті та тривалі стреси;
• нераціональне харчування (голодування, переїдання);
• постійні недосипання;
• довге перебування на сонці;
• надто великі фізичні навантаження або навпаки, сидячий спосіб життя;
• дефіцит вітамінів та мікроелементів;
• перенесені травми, опіки, операції;
• забруднення навколишнього середовища;
• безконтрольне вживання ліків;
• шкідливі звички – куріння, алкоголь, наркотики.
Імунітет можна і потрібно постійно підтримувати за допомогою простих правил.
1. Повноцінне здорове харчування, відмова від дієт, особливо навесні, коли організм відчуває авітаміноз. Намагайтеся частіше вживати в їжу:
– білкові продукти (лідерами за корисністю та засвоюваністю вважаються яйця, молочні продукти, зокрема сир, а також яловичина, свинина, курка, риба);
– продукти, багаті на вітаміни С, А, Е (цитрусові, печінка, морква, рослинні олії);
– продукти з вираженою антиоксидантною дією (чорниця, лохина, журавлина, брусниця, малина, шипшина, бобові, томати, волоські горіхи);
– зелені овочі та фрукти, що містять необхідні для здорового імунітету мінеральні речовини;
– морепродукти (кальмари, креветки, краби, морська риба).
2. Активний спосіб життя – це один із найпростіших і найдоступніших методів підтримки здорового імунітету. Однак не перестарайтеся, адже надмірне навантаження, навпаки, послаблює організм. Корисно гуляти на свіжому повітрі по 30 хвилин щодня. Краще не в місті, а в парку чи лісі, подалі від загазованості та за будь-якої погоди.
3. Психічне здоров’я. Як би не було це важко у сучасному житті, але намагайтеся уникати стресів, руйнівної дії таких психологічних якостей, як злість, агресія. Ворог всього нашого організму – це стрес.
Тому необхідно намагатися зберігати максимально позитивний настрій, більше думати про хороше, частіше посміхатися. Оптимізм – краща профілактика будь-якого захворювання.
4. Хороший сон. Нестача сну негативно впливає на організм, глибокий сон – один із найважливіших способів зміцнення імунної системи. Саме порушення повноцінного сну є одним з ключових факторів зниження здібності імунної системи до розпізнавання патогенів та швидкості настання імунної відповіді. Повноцінний сон не менше 7-8 годин «дарує» нам гормон мелатонін, який сприяє гарному відновленню та підтримує здоров’я імунної системи.
5. Загартовування. Тренування терморегуляторних процесів організму найсприятливішим чином позначається на стані імунної системи. Воно стимулює вироблення антитіл, здатних протистояти бактеріям та вірусам. Зміцненню імунітету сприяють, наприклад, такі прості і доступні водні процедури, як щоденні обтирання, контрастний душ, обмивання стоп, контрастні ванни для ніг.
6. Вакцинація – це один з найефективніших способів захистити себе від інфекційних захворювань. Завдяки ій формується імунітет до збудників різних захворювань. При контакті з хвороботворним мікроорганізмом вакцинована людина не заражається (більш ніж у 90% випадків) або ж переносить хворобу у слабкій формі та без ускладнень. Вакцинація допомагає зміцнити імунну систему і захистити організм від різних хвороб, як-то поліомієліт, дифтерія, кір, кашлюк тощо.
Дотримання цих рекомендацій дозволяє підтримувати імунітет у хорошому стані та зберігати здоров’я на довгі роки.