Гаряча лінія +380950010340

Гепатит А – хвороба брудних рук

Вірусний гепатит А – типова гостра кишкова інфекція, джерелом збудника якої є хвора людина, переважно в початковому періоді захворювання.
Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. РНК-місний вірус гепатиту А (ВГА) – (HAV) можна виявити у фекаліях хворого наприкінці інкубації і в наступні 10-12 днів. Тому максимальна заражуваність припадає на початковий період.
Зараження відбувається за допомогою фекально-орального механізму, який реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхами. Можлива передача вірусу парентеральним шляхом через кров, взяту в донора наприкінці інкубаційного періоду гепатиту А, чи кров ін’єкційних споживачів наркотичних речовин. Часто заражаються HAV особи, які практикують гомо- і оральні сексуальні контакти.
Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молодь до 30 років. До груп підвищеного ризику відносять різні організовані колективи (будинки-інтернати, школи, військові частини тощо). Особи віком після 30 років на вірусний гепатит А хворіють рідко.
Для запобігання розповсюдженню захворювання слід госпіталізувати хворого, в його квартирі провести відповідні профілактичні заходи. За особами, які спілкувались з хворим, встановлюють медичний нагляд.
При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років та більше. Періодичність для кожного регіону різна. Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо, навіть довічний імунітет. При відсутності симптоматики формується менш напружений імунітет, ніж при клінічно виражених.
Вірусний гепатит А тісно пов’язаний з поганою санітарією і відсутністю навичок особистої гігієни. На відміну від гепатиту В і С, інфікування гепатитом А не призводить до розвитку хронічної хвороби печінки і рідко – до смертельного результату, але вона часом виклика симптоми, що послаблюють здоров’я.
Гепатит А може призвести до значних економічних і соціальних наслідків у громадах. На відновлення здоров’я людей для повернення на роботу, навчання і до повсякденного життя можуть піти тижні і місяці.
Симптоми вірусного гепатиту А
Симптоми гепатиту А бувають легкі і важкі. Вони можуть включати підвищену температуру, нездужання, потемніння сечі і жовтяницю (пожовтіння шкіри та очних білків). Не у кожного з інфікованих людей виявляються всі ці симптоми. Ознаки і симптоми хвороби у дорослих людей спостерігаються частіше, ніж у дітей, а ймовірність розвитку тяжкої форми та смерті вища в літньому віці. У інфікованих дітей віком до шести років зазвичай не спостерігається якихось помітних симптомів, і лише у 10% розвивається жовтяниця. У більш старших дітей і дорослих інфекція переважно призводить до появи більш важких симптомів, а жовтяниця розвивається у понад 70% випадків захворювання. Більшість людей одужує через кілька тижнів, а іноді місяців без ускладнень.
Профілактика
Покращення санітарії і вакцинація проти гепатиту А є найбільш ефективними способами боротьби з цією хворобою.
Достатні запаси безпечної питної води та належна утилізація стічних вод на рівні громад у поєднанні з дотриманням правил особистої гігієни, зокрема регулярного миття рук, сприяють обмеженню розповсюдження ВГА.
Надійним способом захисту від гепатиту А є щеплення!
На міжнародному ринку доступні кілька вакцин проти гепатиту А. Всі вони схожі з точки зору надійності захисту людей від вірусу і його побічних ефектів. Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.
Майже у 100% людей розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу протягом одного місяця після введення однієї дози вакцини. Навіть у випадку впливу вірусу одна доза вакцини має захисний ефект протягом двох тижнів після контакту з вірусом. Разом з тим виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом приблизно 5-8 років після вакцинації. У мільйонів імунізованих людей не спостерігалося будь-яких серйозних несприятливих реакцій. Цю вакцину можна вводити в якості складової частини до програм регулярної імунізації дітей та надавати разом з вакцинами, зазвичай пропонованими для поїздок.
Паралельно з вакцинацією необхідно здійснювати санітарну освіту для покращення санітарії і гігієнічних навичок населення нашої області.
Вакцини проти гепатиту А (HepA) готуються з інактивованого формаліном вірусу гепатиту А, отриманого з клітинної культури. Існує 2 вакцини проти гепатиту А (Havrix і Vaqta), обидві доступні у лікарських формах для застосування у дітей та дорослих.
Також доступна вакцина, яка поєднує вакцину проти гепатиту А і гепатиту В.
Доза вакцини проти гепатиту А становить 0,5 мл в/м до досягнення віку 18 років або 1 мл в/м для дорослих (віком ≥ 19 років).
Діти отримують 2-дозову серію, як правило, у віці від 12 до 23 місяців та через 6-18 місяців після першої дози.
Дорослі отримують вакцину в серії з 2 доз у моменти часу 0 і 6-12 місяців (Havrix) або 0 і 6-18 місяців (Vaqta).
Або ж дорослим можуть вводити комбіновану вакцину проти гепатиту А та гепатиту В за 3-дозовим графіком: в моменти часу 0, 1 та 6 місяців. Інтервал між першою та другою дозами повинен становити ≥ 4 тижнів, а між другою та третьою – ≥ 5 місяців. В якості альтернативи вакцину можна вводити за прискореним 4-дозовим графіком: у дні 0, 7 і 21-30, після чого через 12 місяців після введення першої дози вводиться бустерна доза.
Як тільки планується всиновлення дитини з ендемічної зони, близьким контактам слід ввести першу дозу з 2-дозової серії вакцинації проти гепатиту А. Найоптимальніший варіант – за ≥ 2 тижні до прибуття усиновленої дитини.

Національне агентство з акредитації України засвідчило компетентність випробувальної лабораторії Компетентність випробувальної лабораторії ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на відпові... 29 Листопада 2023
Більше ніж 200 тисяч доз «омікронспецифічної» вакцини проти COVID-19 доставлено в Україну для безоплатних щеплень Це оновлена версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer», адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон... 29 Листопада 2023
Щоденний моніторинг гамма-випромінювання Фахівці ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» продовжують здійснювати моніторинг гамма-випромінювання щоденно 3 рази на добу в контрольних ... 29 Листопада 2023