Гаряча лінія +380950010340

Гепатит А – хвороба брудних рук

Вірусний гепатит А – типова гостра кишкова інфекція, джерелом збудника якої є хвора людина, переважно в початковому періоді захворювання.
Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. РНК-місний вірус гепатиту А (ВГА) – (HAV) можна виявити у фекаліях хворого наприкінці інкубації і в наступні 10-12 днів. Тому максимальна заражуваність припадає на початковий період.
Зараження відбувається за допомогою фекально-орального механізму, який реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхами. Можлива передача вірусу парентеральним шляхом через кров, взяту в донора наприкінці інкубаційного періоду гепатиту А, чи кров ін’єкційних споживачів наркотичних речовин. Часто заражаються HAV особи, які практикують гомо- і оральні сексуальні контакти.
Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молодь до 30 років. До груп підвищеного ризику відносять різні організовані колективи (будинки-інтернати, школи, військові частини тощо). Особи віком після 30 років на вірусний гепатит А хворіють рідко.
Для запобігання розповсюдженню захворювання слід госпіталізувати хворого, в його квартирі провести відповідні профілактичні заходи. За особами, які спілкувались з хворим, встановлюють медичний нагляд.
При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років та більше. Періодичність для кожного регіону різна. Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо, навіть довічний імунітет. При відсутності симптоматики формується менш напружений імунітет, ніж при клінічно виражених.
Вірусний гепатит А тісно пов’язаний з поганою санітарією і відсутністю навичок особистої гігієни. На відміну від гепатиту В і С, інфікування гепатитом А не призводить до розвитку хронічної хвороби печінки і рідко – до смертельного результату, але вона часом виклика симптоми, що послаблюють здоров’я.
Гепатит А може призвести до значних економічних і соціальних наслідків у громадах. На відновлення здоров’я людей для повернення на роботу, навчання і до повсякденного життя можуть піти тижні і місяці.
Симптоми вірусного гепатиту А
Симптоми гепатиту А бувають легкі і важкі. Вони можуть включати підвищену температуру, нездужання, потемніння сечі і жовтяницю (пожовтіння шкіри та очних білків). Не у кожного з інфікованих людей виявляються всі ці симптоми. Ознаки і симптоми хвороби у дорослих людей спостерігаються частіше, ніж у дітей, а ймовірність розвитку тяжкої форми та смерті вища в літньому віці. У інфікованих дітей віком до шести років зазвичай не спостерігається якихось помітних симптомів, і лише у 10% розвивається жовтяниця. У більш старших дітей і дорослих інфекція переважно призводить до появи більш важких симптомів, а жовтяниця розвивається у понад 70% випадків захворювання. Більшість людей одужує через кілька тижнів, а іноді місяців без ускладнень.
Профілактика
Покращення санітарії і вакцинація проти гепатиту А є найбільш ефективними способами боротьби з цією хворобою.
Достатні запаси безпечної питної води та належна утилізація стічних вод на рівні громад у поєднанні з дотриманням правил особистої гігієни, зокрема регулярного миття рук, сприяють обмеженню розповсюдження ВГА.
Надійним способом захисту від гепатиту А є щеплення!
На міжнародному ринку доступні кілька вакцин проти гепатиту А. Всі вони схожі з точки зору надійності захисту людей від вірусу і його побічних ефектів. Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.
Майже у 100% людей розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу протягом одного місяця після введення однієї дози вакцини. Навіть у випадку впливу вірусу одна доза вакцини має захисний ефект протягом двох тижнів після контакту з вірусом. Разом з тим виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом приблизно 5-8 років після вакцинації. У мільйонів імунізованих людей не спостерігалося будь-яких серйозних несприятливих реакцій. Цю вакцину можна вводити в якості складової частини до програм регулярної імунізації дітей та надавати разом з вакцинами, зазвичай пропонованими для поїздок.
Паралельно з вакцинацією необхідно здійснювати санітарну освіту для покращення санітарії і гігієнічних навичок населення нашої області.
Вакцини проти гепатиту А (HepA) готуються з інактивованого формаліном вірусу гепатиту А, отриманого з клітинної культури. Існує 2 вакцини проти гепатиту А (Havrix і Vaqta), обидві доступні у лікарських формах для застосування у дітей та дорослих.
Також доступна вакцина, яка поєднує вакцину проти гепатиту А і гепатиту В.
Доза вакцини проти гепатиту А становить 0,5 мл в/м до досягнення віку 18 років або 1 мл в/м для дорослих (віком ≥ 19 років).
Діти отримують 2-дозову серію, як правило, у віці від 12 до 23 місяців та через 6-18 місяців після першої дози.
Дорослі отримують вакцину в серії з 2 доз у моменти часу 0 і 6-12 місяців (Havrix) або 0 і 6-18 місяців (Vaqta).
Або ж дорослим можуть вводити комбіновану вакцину проти гепатиту А та гепатиту В за 3-дозовим графіком: в моменти часу 0, 1 та 6 місяців. Інтервал між першою та другою дозами повинен становити ≥ 4 тижнів, а між другою та третьою – ≥ 5 місяців. В якості альтернативи вакцину можна вводити за прискореним 4-дозовим графіком: у дні 0, 7 і 21-30, після чого через 12 місяців після введення першої дози вводиться бустерна доза.
Як тільки планується всиновлення дитини з ендемічної зони, близьким контактам слід ввести першу дозу з 2-дозової серії вакцинації проти гепатиту А. Найоптимальніший варіант – за ≥ 2 тижні до прибуття усиновленої дитини.

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024