І знову про кір
За результатами моніторингу офіційних сайтів Міністерства охорони здоров’я Румунії та Національного інституту громадського здоров’я Румунії, встановлено, що на території Румунії з 5 грудня 2023 року оголошено національну епідемію кору через триваючий спалах цього захворювання в країні. У Румунії триває епідемія кору: з 1 січня 2023 року по 14 березня 2024 року було зареєстровано більше 7 тисяч підтверджених випадків, зокрема 8 летальних. Із 8 летальних випадків у 6 – відсутня вакцинація. Переважна більшість випадків припадає на невакцинованих осіб (83,4%). Діти віком до 9 років становлять 70,0% від загальної кількості випадків.
Наразі в Україні по областях реєструються поодинокі випадки кору. За 2 місяці поточного року зареєстровано 14 випадків, що більше аналогічного періоду 2023 року на 11 випадків. Серед захворілих 8 дітей.
У 2024 році в області зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок кору у мешканки м. Чернігів. Раніше випадок кору у м. Чернігів був зареєстрований у грудні 2023 року.
Ці два випадки свідчать про те, що вірус кору циркулює серед населення міста. В одних протікає у стертій формі, у інших проявляється симптомами, у т. ч. висипом.
Кір – це гостре вірусне захворювання, що супроводжується запальним ураженням верхніх дихальних шляхів, висипом і поширенням токсинів, що продукуються вірусом.
Збудником захворювання є вірус кору. Джерело інфекції – хвора людина. Інкубаційний період – від 8 до 21дня. Зараження відбувається через вдихання найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, що містять віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини. Збудник потрапляє до організму через верхні дихальні шляхи або кон’юнктиви.
Поза організмом хворого вірус кору здатний бути активним до двох годин, тому інфікування можливе навіть за відсутності безпосереднього контакту з хворим. Наприклад, на поверхнях та в повітрі громадського транспорту, що перевіз хворого на кір, до двох годин зберігатиметься вірус, здатний заразити наступних пасажирів. Це одне з найзаразніших вірусних захворювань, навіть за такого контакту з вірусом ризик інфікування для неімунізованої людини є дуже високим – захворіє 9 з 10 людей без імунітету.
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору – запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
Єдиний захист від кору – це вакцинація. Відповідно до календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від кору мають робити дітям у 12 місяців та ревакцинацію у шість років. Наразі в Україні використовується вакцина КПК, яка, крім кору, захищає від краснухи та епідемічного паротиту. Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.
Якщо ваша дитина не отримала щеплення вакциною КПК у 12 місяців та ревакцинацію у 6 років, то не гайте часу – зверніться до сімейного лікаря і зробіть щеплення.
Дорослі (до 30 років), які не мають щеплення від кору, повинні отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів.
Вакцина КПК, яка убереже від кору, краснухи та епідемічного паротиту, є у закладах охорони здоров’я області.
Якщо збираєтесь подорожувати до інших країн, поцікавтесь щодо інфекційних захворювань у цій країні і перевірте наявність даних щодо вакцинації у себе та дітей, щоб уберегтися від захворювання.
Піклуйтесь про здоров’я! Бережіть себе!