Гаряча лінія +380950010340

І знову про кір

У січні 2024 року зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок кору у мешканки м. Чернігів, 1992 року народження. Жінка вакцинована згідно з календарем щеплень (має 2 дози вакцини). Захворювання протікало у легкій формі.

Раніше випадок кору у м. Чернігів був зареєстрований у грудні 2023 року, у жінки 39 років, дані про вакцинацію невідомі.

Ці два випадки свідчать про те, що вірус кору циркулює серед населення міста. У одних протікає у стертій формі, у інших проявляється симптомами, у т.ч. висипом. Кір належить до вакцинокерованих інфекцій: захворювання можна попередити, якщо своєчасно зробити вакцинацію.

Збудником захворювання є вірус кору. Джерело інфекції – хвора людина. Інкубаційний період – від 8 днів до трьох тижнів. Зараження відбувається через вдихання найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, що містять віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини. Збудник потрапляє до організму через верхні дихальні шляхи або кон’юнктиви.

Поза організмом хворого вірус кору здатний бути активним до двох годин, тому інфікування можливе навіть за відсутності безпосереднього контакту з хворим. Наприклад, на поверхнях та в повітрі громадського транспорту, що перевіз хворого на кір, до двох годин зберігатиметься вірус, здатний заразити наступних пасажирів. Це одне з найзаразніших вірусних захворювань, навіть за такого контакту з вірусом ризик інфікування для неімунізованої людини є дуже високим – захворіє 9 з 10 людей без імунітету.

Початок захворювання гострий. Характеризується вираженою інтоксикацією, гарячкою, запальними явищами з боку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

Кір небезпечний тому, що можуть виникати ускладнення – ураження центральної нервової та дихальної систем. Це і корові менінгіти, пневмонії або плеврити тощо. Фактично можуть уражуватися всі органи і системи, адже висип, який є на тілі, може спостерігатися і на органах. Від ускладнень кору можна набути інвалідність і навіть померти. Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Єдиний захист від кору – це вакцинація. Відповідно до календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від кору мають робити дітям у 12 місяців та ревакцинацію у шість років (наразі в Україні використовується вакцина КПК, яка, крім кору, захищає від краснухи та епідемічного паротиту). Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.

Нині в регіонах України реєструються поодинокі випадки кору. Найбільше хворіють на кір якраз у тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найнижчий.

На Чернігівщині не досягнуто контрольного показника виконання плану вакцинації КПК за 2023 рік серед дітей 1 року та 6 років – 95,0%: 1 рік – 89,6%, 6 років – 91,4%. У липні-жовтні 2023 року в області пройшла cath-up (наздоганяюча) кампанія з вакцинації дітей, які не були щеплені КПК відповідно до календаря щеплень: у 12 місяців – першу дозу, у 6 років – другу дозу. План виконано на 93,4%. Не вакциновано 150 дітей, батьки яких відмовилися. З батьками проводились бесіди, роз’яснювали їм, чим небезпечні кір, краснуха та епідемічний паротит.

Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей – як дітей, так і дорослих, та може мати важчий перебіг.

Наражаються на ризик захворіти також невакциновані медичні працівники.

Якщо ваша дитина не отримала щеплення вакциною КПК у 12 міс та ревакцинацію у 6 років, то не гайте часу – зверніться до сімейного лікаря і зробіть щеплення. Дорослі, які не мають точних даних щодо щеплення від кору, мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів.

Вакцина КПК, яка убереже від кору, краснухи та епідемічного паротиту, є у закладах охорони здоров’я області.

Піклуйтесь про здоров’я! Бережіть себе!

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024