Як на Чернігівщині працюють мобільні медичні бригади
14 березня генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» Олександр Чепурний взяв участь у брифінгу «Право на доступність медичних послуг – законодавчо гарантоване право», що проходив у медіа-центрі Чернігівської ОВА.
Йшлося про роботу мобільних медичних бригад, котрі створені у різних закладах охорони здоров’я області та здійснюють виїзди у віддалені населені пункти регіону.
Зазначалося: нині в області діють кілька відповідних проєктів, що мають за мету раннє виявлення соціально значущих захворювань, консультування з боку вузькопрофільних лікарів, а відтак – вивчення загальної «карти здоров’я» жителів Чернігівщини.
Олександр Чепурний, зокрема пояснив, що обласний центр контролю та профілактики хвороб започаткував проєкт «Мобільний автобус». Це стало можливим завдяки отриманню наприкінці позаминулого року від міжнародних партнерів двох сучасних автобусів.
Спочатку вони працювали у віддалених населених пунктах задля популяризації профілактичних щеплень проти вакцинокерованих інфекцій, поширення знань щодо ризиків загострення хронічних хвороб, прищеплення громадянам засад здорового способу життя тощо.
«Втім, за підтримки Чернігівської ОВА, зокрема профільного управління, було вирішено розширити спектр надання послуг. І до тієї роботи, яку проводили наші фахівці, долучили спеціалістів з лікувальних закладів, щоб вони надавали консультації людям безпосередньо на місцях. Це спеціалісти різного профілю, адже не секрет, що жителі відділених населених пунктів подекуди не мають можливості звернутися за спеціалізованою медичною допомогою. Відтак, кожному виїзду передує відповідна підготовча робота протягом місяця-півтора, щоб розуміти реальні запити населення та залучити потрібних лікарів. У 2023 році бригади відвідали 31 населений пункт, надавши послуги близько п’яти тисячам жителів області. При цьому у 4,3 тисячі осіб виявлено патології, що потребували подальшої діагностики і лікування. Завдяки зворотному зв’язку ми знаємо, що така послуга користується неабияким попитом, ми розуміємо, що діагностування на ранніх стадіях дає позитивний ефект у подальшому лікуванні», – зазначив Олександр Чепурний.
Також він повідомив, що нині до роботи «Мобільного автобуса» додано низку інших послуг, в тому числі дослідження води на вміст нітратів, на інші показники якості колодязної води з метою давати людям рекомендації щодо її використання. Таких досліджень протягом минулого року було здійснено близько 10 тисяч.
«Крім того, ми проводимо активну санітарно-освітню роботу у дитячих колективах стосовно формування правильних поведінкових факторів, як-то небезпека тютюнокуріння, вживання алкоголю.
Із середини 2023 року до роботи мобільних бригад ми долучили фахівців з ментального здоров’я, що надавали психологічну підтримку різним верствам населення. А ще бригади тісно співпрацюють з обласним центром крові для пошуку донорів та забору крові на місцях. Також нинішнього року провели три виїзди з лікарями онкоцентру до Тижня боротьби із раком, оглядами охоплено близько 800 пацієнтів. Протягом нинішнього року маємо на меті ще розширити спектр наших послуг, є певні напрацювання, такі виїзди плануємо вже розпочати з квітня», – поінформував Олександр Чепурний.
У свою чергу інші учасники брифінгу – представники управління охорони здоров’я облдержадміністрації, Чернігівського пологового будинку та обласного товариства Червоного хреста – розповіли про роботу своїх профільних медичних бригад.
Таким чином, засади наближення консультативної допомоги до жителів віддалених населених пунктів знаходять своє відображення у конкретних справах.
Докладніша інформація на офіційному сайті Чернігівської ОВА за посиланням: https://cg.gov.ua/index.php?id=491819&tp=page