Гаряча лінія +380950010340

Як надати допомогу собі у випадку ГРВІ

З настанням холодної пори року все частіше у транспорті, магазинах, аптеках чутно чихання та кашель, сьорбання носом. Розпочинається епідемічний сезон захворюваності на гострі респіраторні інфекції.
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – це збірне поняття, яке включає ряд захворювань верхніх дихальних шляхів, викликаних різними вірусами. ГРВІ займають значну частку серед усіх відомих захворювань і лідирують серед інфекційних патологій.
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) характеризуються загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів та легко поширюється. Відома значна кількість збудників (понад 200), які належать до різних нозологічних груп вірусної природи (віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, коронавіруси, пікорнавіруси, риновіруси, ентеровіруси, герпесвіруси, респіраторно-синцитіальний вірус, тощо), що тісно пов’язані з захворюваннями респіраторного тракту людини, спричиняючи розвиток захворювання. Джерело інфекції — хворий з клінічно вираженою або безсимптомною формою хвороби. Механізм передавання — повітряно-крапельний, зрідка у деяких вірусів — фекально-оральний.
Інкубаційний період ГРВІ становить від 2 до 7 днів.
Захворювання розпочинається з чихання, підвищення температури тіла, ломоти у м’язах, інтоксикації, яка проявляється головною біллю, нежиті, першіння у горлі, сухого кашлю. Зазвичай дорослі хворі з таким симптомами не завжди звертаються за медичною допомогою.
Для всіх ГРВІ характерна токсична дія, зниження захисних сил організму, що призводить до розвитку вторинних, бактеріальних, ускладнень. Вхідними воротами при ГРВІ є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Якщо імунітет недостатній, вірус, починає швидко розмножуватись, опускаючись в нижні дихальні шляхи і спричинюючи відповідні ураження — ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонію. Найбільша небезпека грипу це ускладнення зі сторони різних систем організму, особливо у осіб, які мають хронічні захворювання.
До лікаря звертаються, якщо температура вище 38 град. С, дуже погано та потрібен лікарняний. Дорослі хворі самі займаються лікуванням. Приймають жарознижувальні засоби, які самі купили у аптеці, консультуються з друзям, рідним щодо лікування. І якщо вже дуже-дуже погано – звертаються за медичною допомогою до свого сімейного лікаря або викликають швидку допомогу.
За наявності клінічних симптомів захворювання, особливо у дітей, звертайтеся за медичною допомогою до свого сімейного лікаря. Не займайтесь самолікуванням, бо хвороба підступна, за наявності супутніх станів може призвести до тяжкого перебігу і навіть смерті.
Якщо вдома є хворий на ГРВІ, при можливості – виділіть йому окрему кімнату та посуд. Не тому, що це допоможе швидше одужати, а через турботу про оточення. Це треба зробити, щоб не заразити інших. Проводьте частіше провітрювання та вологе прибирання приміщень. Бажано, щоб хворий зменшив своє спілкування з іншими членами сім’ї, викидав у сміття паперові серветки, одразу після їх використання. Побільше відпочивати та спати – організму потрібні сили для відновлення. Максимальний стан спокою, перебування протягом дня в ліжку, допомагає концентрувати сили на боротьбі з агентами збудника і вилікувати ГРВІ. Необхідно пити багато води – під час боротьби з ГРВІ питний режим надзвичайно важливий, оскільки у людини є температура, відбувається інтоксикація, вона втрачає рідину, і ці запаси треба поповнювати. Незважаючи, що відсутній апетит, необхідно харчуватися, їсти продукти, багаті вітамінами. Організму треба сили для боротьби з вірусом. Він черпає їх з їжі. Тому у цей період треба харчуватися максимально збалансовано, забезпечуючи надходження до організму достатньої кількості білків, жирів та вуглеводів, а також вітамінів та мікроелементів. У цьому допоможуть овочі, фрукти та зелень.
Найкращий захист від грипу та коронавірусної хвороби (COVID-19) – це вакцинація.
Вакцинація від грипу є рекомендованою. Вакцину від грипу можна придбати за власні кошти у аптечній мережі області. Є вакцина Джі Сі Флю (Корея) та Ваксігрип (Франція). Вакцина убереже від тяжкого перебігу.
Вакцинацію від коронавірусної хвороби (COVID-19) можна зробити безкоштовно у закладах охорони здоров’я.
Імунологи підкреслюють, що одночасне щеплення проти грипу та коронавірусної хвороби (COVID-19) безпечне і ефективне, тобто вакцини проти COVID-19 та грипу можуть вводитися за один візит до лікаря.
Найбільш вразливою категорією є люди старше 60 років, оскільки саме особи літнього віку, у яких з віком імунна система слабшає і обтяжується хронічними хворобами, найбільш уразливі до респіраторних вірусів. Вакцинація ж може допомогти уникнути важких ускладнень. Основою для захисту від тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень: дві дози первинної вакцинації та бустерне щеплення, яке вводять через 5 місяців після первинної вакцинації. Додатковий бустер можна отримати після консультації з сімейним лікарем чи у пункті щеплення. Вакцинація проти COVID-19 залишається безоплатною.
Крім вакцинації проти грипу та коронавірусної хвороби (COVID-19), дуже ефективні нефармацевтичні заходи, які уповільнюють поширення респіраторних вірусів серед населення. Ці заходи доступні та маловартісні.
Гігієна рук – мити руки під проточною водою з милом або обробити їх антисептиком, якщо відсутня проточна вода. Вірус може виживати протягом короткого часу на руках людини та передаватись із забруднених поверхонь на руки.
Респіраторна гігієна та етикет кашлю – прикривати ніс та рот паперовою серветкою при чханні чи кашлі та одразу викидати її після використання у контейнер для сміття.
Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів: кашлю, нежиті.
Користуватися одноразовими масками при необхідності — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник.
Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси.
Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму.
Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.
Піклуйтесь про своє здоров’я!

 

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024