Як вберегтися від туберкульозу
В Україні триває місячник боротьби з туберкульозом. І фахівці Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб вкотре нагадують правила, які допоможуть уникнути зараження цим небезпечним інфекційним захворюванням, а відтак – убережуть ваше здоров’я і навіть життя.
1. Якщо ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано, вас турбує кашель, маєте знижений апетит, підвищену температуру, пітливість (особливо вночі), задуху, кровохаркання, негайно зверніться до свого сімейного лікаря-терапевта. Головне – вчасно звернутися за допомогою.
2. Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим у нього більше шансів на повне одужання.
3. Своєчасно виявлений хворий, що одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів перестає бути джерелом інфекції. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного виліковування. Категорично забороняється переривати лікування!
4. При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.
5. Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки здійснювати флюорографічне обстеження.
6. Один раз на рік флюорографічно обстежуються особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, ВІЛ-інфіковані тощо).
7. Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії, необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати житлове приміщення в чистоті, частіше робити провітрювання.
8. Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством та зловживання різними дієтами.
9. Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, вони повинні обов’язково проходити надійну термічну обробку. Не купуйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд.
Бережіть себе і своїх близьких та рідних!