Як запобігти отруєнню чадним газом
Кожного року в осінньо-зимовий період з початком опалювального сезону зростає ризик отруєння чадним газом (СО). За даними служби екстреної медичної допомоги, лише з 1 грудня 2023 року до 15 січня 2024-го в Україні зафіксовано 103 випадки таких отруєнь людей, з них дев’ять – смертельні.
За статистикою Державної служби України з надзвичайних ситуацій, на Чернігівщині з початку нинішнього року 7 осіб отруїлися чадним газом, на жаль, троє людей померло.
Чадний газ можуть виділяти дров’яні, газові, вугільні печі та каміни, двигуни внутрішнього згорання, бензинові або дизельні генератори. Найчастіше причиною отруєння є порушення правил використання газового та пічного опалення. Накопичення чадного газу в приміщенні виникає у результаті недостатнього доступу свіжого повітря, поганої роботи вентиляційних шахт, неефективної прохідності димарів і несправності обладнання. Крім того, погодні умови, зокрема сильний вітер, можуть спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, а через це небезпечні продукти горіння не виводяться назовні і накопичуються у приміщенні.
Підступність впливу на організм оксиду вуглецю полягає в тому, що він не має кольору, запаху чи смаку. Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легень у кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Прояви симптомів отруєння чадним газом не завжди очевидні, можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Однак, на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури тіла.
Серед основних симптомів отруєння найбільш поширеним є сильний головний біль. Також людина може відчувати запаморочення і втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту. Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів – проблем з мисленням та концентрацією уваги, порушення зору, появи емоційних змін у поведінці, галюцінацій.
Слід зазначити, що ступінь вираженості симптомів залежить від концентрації газу в повітрі і тривалості перебування людини в приміщенні, де накопичився окис вуглецю. Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, втім маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання – найбільш вразливі. Навіть у невеликих концентраціях впродовж тривалого часу вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.
Щоб запобігти отруєнню чадним газом та уникнути серйозних наслідків для здоров’я, потрібно дотримуватись правил експлуатації газових приладів і пічних споруд:
– щоб обігріти помешкання, використовувати лише ті прилади, які для цього призначені, не обігрівати приміщення за допомогою газової плити;
– регулярно перевіряти вентиляційні канали та димоходи на справність;
– не залишати працюючі газові прилади без нагляду;
– не встановлювати електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні;
– не спалювати нічого в пічці або каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція;
– часто провітрювати приміщення;
– встановити у приміщені прилад для визначення концентрації чадного газу в повітрі.
При найменших підозрах на отруєння чадним газом необхідно вимкнути усі прилади, які можуть його виділяти, відкрити вікна для доступу свіжого повітря та викликати аварійну газову службу 104 або рятувальників за номером 101.
Бережіть себе і своїх близьких!