Є така професія – лікар-лаборант
15 квітня відзначається Міжнародний день фахівців лабораторної діагностики. Мало хто знає про таке професійне свято, мало хто бачить роботу медичних закладів, що займаються лабораторною діагностикою і мало хто усвідомлює, наскільки важлива робота фахівців лабораторної медицини.
Вперше Міжнародний день науки про біомедичні лабораторії був відзначений у 1997 році після його заснування в Осло у 1996 році. Це свято на честь визнання ролі фахівців біомедичних лабораторій у діагностичних та профілактичних організаціях охорони здоров’я. Він був організований Міжнародною федерацією біомедичних лабораторних наук (IFBLS), яка налічує понад 185 000 членів по всьому світу.
Значимість лабораторної служби в Україні, як і у світі, набирає обертів. Більш ніж 70% інформації про захворювання лікарі отримують, спираючись на дані лабораторних досліджень. Вибір галузей, у яких можна застосувати цю професію, насправді величезний: клінічні, вірусологічні, біохімічні, гігієнічні, епідеміологічні, гістологічні, бактеріологічні, мікробіологічні, імунологічні, генетичні та інші лабораторії, в яких проводять різноманітні дослідження.
Ні для кого не секрет, що навіть найкваліфікованішому лікарю для об’єктивної оцінки стану пацієнта потрібні результати лабораторних аналізів, тому саме від працівників лабораторій залежить здоров’я, а часто навіть життя пацієнта.
Основним обов’язком лікаря-лаборанта є проведення лабораторних аналізів різних продуктів життєдіяльності людини та зовнішнього середовища. Дані, які отримує лаборант, допомагають лікареві виявити діагноз і призначити правильне лікування. Якщо в роботі лабораторії стається помилка, то вона повинна бути якнайшвидше виявлена і негайно ліквідована. Адже її ціна надто висока, бо за неправильним результатом аналізу йде постановка неправильного діагнозу, відповідно, призначається хибне лікування.
Якість лабораторії має бути закладена в самій її роботі! Адже з історії медицини пам’ятаємо вислів: «Bene diagnosticum – bene curatum!», що означає «Хто добре діагностує – той добре лікує!»
Лаборанти часто займаються науковою діяльністю, аналізують і систематизують отримані дані, ведуть статистику захворювань.
Для успішної роботи лікарю-лаборанту потрібні такі якості, як акуратність, відповідальність, організованість, відмінна пам’ять (особливо зорова!), гарно розвинена дрібна моторика рук, аналітичний склад розуму та уважність.
Професія лікаря-лаборанта вимагає також таких якостей, як схильність до досліджень, спостережливість та дисциплінованість.
На думку фахівців цієї галузі, робота одночасно цікава і небезпечна. Небезпечна тому, що доводиться працювати з бактеріями, вірусами або шкідливими речовинами. Цікава – бо постійно розвиваєшся і робиш невеликі відкриття.
Кожна галузь потребує відповідальних фахівців з високим рівнем знань та навичок, відданих своїй справі у широкому спектрі напрямів, окрім професійного. Саме така досвідченість допомагає лікарю-лаборанту комфортно долати щоденні виклики своєї професії.