Гаряча лінія +380950010340

Інфекційні захворювання на Чернігівщині: теперішній стан та прогноз

Нині на Чернігівщині спостерігається нестійка епідемічна ситуація, відтак є умови для подальшого поширення інфекційних захворювань. Про це 18 січня під час свого брифінгу повідомив генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар Чернігівської області Олександр Чепурний. Знайомлячи журналістів з основними статистичними даними, якими характеризувався минулий рік, спікер, зокрема, зазначив:

Протягом минулого року за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 187 тис. жителів області, що на 16,2% більше ніж за 12 міс. 2022 року (161 тис.), але на 11,8% менше ніж за 12 місяців 2021 року (212 тис.). У 2023 році спостерігалося зростання захворюваності по всіх групах інфекцій. Без грипу та ГРВІ захворюваність зросла на 57,0% у порівнянні з 2022 роком. На грип та ГРВІ припадає 98,2% всієї інфекційної захворюваності. Реєструється зростання кількості захворілих на грип у 16,5 раз ( з 64 вип. у 2022 році до 1055 вип. у 2023 році). Збільшилась захворюваність на ГРВІ на 15,3% у порівнянні з 2022 роком.

У структурі інфекційної захворюваності чільне місце посідають гострі респіраторні інфекції ( у т.ч. грип) – 98,8%, сума гострих кишкових інфекцій становить 0,6%, вірусних гепатитів – 0,1%, туберкульозу – 0,2%, хвороби Лайма – 0,09%, інших інфекційних хвороб – 0,2%. Водночас не фіксувалися випадки захворювань на холеру, черевний тиф, туляремію, сибірську виразку, бруцельоз, лістеріоз, орнітоз, рикетсіоз, сказ, кліщовий вірусний енцефаліт, вірусні геморагічні гарячки, малярію та інфекції, керовані засобами імунопрофілактики: правець, дифтерія, кашлюк, краснуха, поліомієліт.

Також на Чернігівщині зафіксовано 2 випадки кору, задля протистояння цій інфекції в області порівняно ефективно проведено cath-up (наздоганяючу) компанію з вакцинації дітей, які не отримали вакцинацію КПК відповідно календаря щеплень: у 12 місяців- першу дозу, у 6 років – другу дозу. План виконано на 93,4%. Не вакциновано 150 дітей, батьки яких відмовилися від такого виду профілактики. Актуальною залишався стан захворюваності на застудні хвороби – коронавірусну хворобу (яка із 40-го тижня минулого року характеризується, як звичайна ГРВІ) та грип. Олександр Чепурний зауважив:

Так протягом 2023 року в області зареєстровано 12035 випадків захворювання на коронавірусну хворобу COVID-19, дітей захворіло – 955 осіб, померло 99 осіб, усі дорослі. Результати секвенування зразків свідчать, що у області циркулює Оmicron. Починаючи із середини квітня (13.04.2023 року) до середини вересня реєструвалися поодинокі випадки. З середини вересня захворюваність на коронавірусну хворобу COVID-19 має тенденцію до росту. Що стосується ГРВІ, то вірусологічною лабораторією методом ПЛР від хворих з респіраторними симптомами виділено віруси грипу А, В та віруси респіраторної групи: респіраторно-синциніальний (викликає пневмонії у дітей раннього віку), аденовіруси, метапневмовіруси, риновіруси, віруси парагрипу.

Крім того, Олександр Чепурний звернув увагу на ситуацію з поширенням особливо небезпечних інфекцій, яка залишається напруженою: з 11 нозологічних форм особливо небезпечних інфекцій, що реєструвались в Україні, в області за 2023 рік зареєстровано 3 (туберкульоз органів дихання -326, лептоспіроз -24, хвороба Лайма – 166 випадків. Також на 22 випадки збільшилася кількість захворювань на лептоспіроз, серед захворілих 2 дітей. Відтак на рівні обласної військової адміністрації затверджено «Комплексний план по попередженню захворюваності на лептоспіроз», яким передбачено проведення дератизаційних заходів. Водночас захворюваність на хворобу Лайма зменшилася на 2,3% – 166 випадків проти 170 у 2022 році. Серед захворілих – 7 дітей.

Хоча протягом останніх 7 років в області не зафіксовано випадків сказу, не слід забувати про цю смертельну інфекцію, Олександр Чепурний наголосив:

Багато видів диких тварин, які живуть у нашій області – це лосі, олені, косулі, лисиці, кабани, зайці та інші можуть бути потенційним джерелом розповсюдження сказу серед людей та тварин. З урахуванням заборон та обмежень, які встановлені на період дії правового режиму воєнного стану відстріл диких тварин для проведення дослідження на сказ на території області не проводиться протягом останніх років. В 2023 році проводилась оральна вакцинація диких тварин лише на території Прилуцького району загальною площею 2800км2. Всього розповсюджено 70000 доз приманок з вакциною. Минулого року спостерігалося зростання звернень за антирабічною допомогою на 17%. Звернулося 1679 осіб проти 1435 за аналогічний період 2022 року, в т. ч. звернулось з приводу укусів дикими тваринами – 42 особи (2,5%), бродячими собаками – 296 особа (17,6%), бродячими котами – 47 осіб (2,8%). Інші випадки укусів припадали на домашніх тварин. Найбільше звернень за антирабічною допомогою в м.Чернігів – 589 осіб (35%). Значно нижчий показник звернень з приводу укусів у Талалаївській, Срібнянській, Куліківській, Борзнянській територіальних громадах, що свідчить про низьку інформованість населення з питань профілактики сказу. Призначено лікування 336 постраждалим від укусів (20% від усіх постраждалих з приводу укусів) проти 241 за аналогічний період позаминулого року. З них отримали антирабічне лікування 294 особи (тобто 17,5 % від постраждалих з приводу укусів тваринами, (216 осіб в 2022 році), в т.ч. отримали лікування по комбінованому курсу – 83 особи (24,7% від призначених щеплень). На жаль, 33 особи, які відмовились від проведення антирабічних щеплень (9,8% від призначених щеплень) та 9 осіб, які самовільно припинили лікування (2,7 % від призначених щеплень), мають потенційний ризик захворіти на сказ. Отже, ситуація із захворюваністю на сказ з кожним роком погіршується, не зважаючи на достатню кількість антирабічної вакцини. Станом на 15.01.2024 в наявності є залишки антирабічної вакцини – 923 дози та антирабічного імуноглобуліну – 220 доз.

Враховуючи ситуацію із захворюваністю на інфекційні недуги, генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб визначив головні ризики, які стоятимуть перед суспільством протягом нинішнього року. Серед них – через невиконання плану профілактичних щеплень слід очкувати збільшення випадків захворюваності на вакцинокеровані інфекції (дифтерію, кір, краснуху, епідемічний паротит, правець, поліомієліт, кашлюк); можливе ускладнення епідситуації в області щодо захворюваності на лептоспіроз та туляремію, адже для цього існують умови – наявність активних природних осередків в районах, циркуляція збудника серед гризунів, кліщів, відсутність вакцини для проведення щеплень вразливим контингентам, недостатній рівень заходів з організації і проведення суцільної дератизації. Крім того, недотримання правил особистої гігієни, вживання в їжу продуктів сумнівної якості, які не пройшли належну термічну обробку, порушення торгового сусідства при реалізації продуктів може привести до збільшення кількості гострих кишкових інфекцій, навіть їхніх спалахів.

Через те, що будь-яку хворобу простіше попередити, ніж лікувати, Олександр Чепурний наголосив на дотриманні простих правил уникнення більшості цих недуг, серед яких активізація профілактичних щеплень, дотримання засад особистої гігієни, вживання бутильованої води, якщо виникають сумніви у якості води, яку зазвичай використовує людина, термічна обробка овочів та фруктів, використання одноразових засобів індивідуального призначення, безпечний секс, а для зменшення ризику захворіти на ГРВІ – уникнення скупчення людей, носіння одноразовим масок, вологе прибирання приміщень тощо.

 

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024