Інформація про якість води, придатної до споживання людиною
Лабораторією ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводиться постійний лабораторний контроль води питної, придатної до споживання людиною. Дослідження проводяться як згідно плану моніторингових досліджень, так і за зверненнями суб’єктів господарювання та громадян.
За серпень поточного року було відібрано та досліджено:
– на мікробіологічні показники – 586 зразків води питної централізованого водопостачання та 221 зразок води питної нецентралізованого водопостачання. З них 37 зразків води питної централізованого водопостачання (6,3%) та 53 зразки води питної нецентралізованого водопостачання (23,9%) не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»;
– на санітарно – хімічні та органолептичні показники – 524 зразки води питної централізованого водопостачання та 303 зразки води питної нецентралізованого водопостачання. З них 73 зразки води питної централізованого водопостачання (13,9%) та 67 зразків води питної нецентралізованого водопостачання (22,1%) не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
Основні показники, по яких виявлені перевищення гранично-допустимих норм у воді централізованого водопостачання – залізо, загальна каламутність, кольоровість, а у воді нецентралізованого водопостачання – нітрати, аміак. При цьому у деяких зразках води колодязної вміст нітратів перевищує гранично-допустиму концентрацію в 1,5 -2,4 разів, що є небезпечним для здоров’я немовлят.
Значну кількість зразків води було відібрано в закладах загальної середньої освіти під час їх підготовки до роботи: 313 зразків на мікробіологічні показники та 356 зразків на санітарно – хімічні і органолептичні показники. Слід зазначити, що значна частина шкіл працювала у першому півріччі в режимі онлайн, відповідно водопровідні мережі закладів не використовувалися в звичайному режимі і це могло призвести до виникнення явищ застою і відповідно погіршення якості та безпечності води. Саме тому перевірка якості води питної в цих закладах є важливою для попередження захворювань серед дітей.
Аналіз результатів досліджень показує, що в ряді територіальних громад вода питна як нецентралізованого так і централізованого водопостачання не відповідає вимогам нормам законодавства і виявлені відсотки нестандартних зразків перевищують середні по області. Це вода з підприємств централізованого водопостачання в населених пунктах Ічнянської, Корюківської, Талалаївської, Сосницької громад та вода з підприємств нецентралізованого водопостачання в населених пунктах Городнянської, Корюківської, Козелецької громад.
На цих же територіях виявлені нестандартні зразки води і у закладах загальної середньої освіти (не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»): наприклад в Ічнянській громаді з 22 досліджених зразків 8 зразків (36,4%) – не відповідають за санітарно – хімічними та органолептичними показниками; у Корюківській громаді з 9 досліджених зразків 3 зразки (33,3%) – не відповідають вимогам за мікробіологічними показниками; в Талалаївській громаді з 28 досліджених зразків 1 зразок (3,4%) – не відповідає вимогам за мікробіологічними показниками. Керівникам закладів загальної середньої освіти надані результати досліджень, висновки та пропозиції по покращенню якості води.
За результатами досліджень надані рекомендації органам місцевого самоврядування, власникам джерел водопостачання, суб’єктам господарювання Власникам джерел водопостачання повідомлено про небезпеку використання води питної з високим вмістом нітратів, в першу чергу для дітей.