Кір та краснуха: перебіг, профілактика і лікування
Кір та краснуха належать до вакцинокерованих інфекцій – 2 дози вакцини, отримані у 12 місяців та 6 років, унеможливлюють захворювання або забезпечують його легкий перебіг.
За 9 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 46 випадків кору, серед захворілих 24 дітей (52,2%) та 22 дорослих (47,8%), а також 7 випадків краснухи, з них 4 дітей (57,1%).
Нині на Чернігівщині зареєстровано 1 випадок захворювання на кір, випадків краснухи не зафіксовано. Кір лабораторно підтверджено у дитини 6 років (м. Ніжин). Дитина вакцинована, перебіг захворювання у легкій формі. Проведено епідеміологічне розслідування вогнища, встановлено контактних осіб, які мають щеплення, екстрена профілактика контактним особам не проводилась.
Кір – антропонозна інфекційна хвороба, яку спричиняє вірус з роду Morbillivirus. Характеризується вираженою аутоінтоксикацією, гарячкою, запальними явищами з боку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини і папульозно-плямистим висипом на шкірі. Це одне з найзаразніших вірусних захворювань, його індекс контагіозності наближався до 100% у довакцинальний період. Хвора людина – єдине джерело інфекції, вона виділяє вірус протягом останніх двох діб інкубаційного періоду і під час висипань.
Кір передається повітряно-крапельним шляхом. Збудник міститься у дрібних крапельках слизу та слини, що потрапляють в повітря, коли людина розмовляє, чхає або кашляє. Частинки слизу з вірусом потрапляють у верхні дихальні шляхи або на поверхню ока здорової людини, через які вірус і проникає до організму. Інфікування відбувається при вдиханні зараженого патогеном повітря (частіше в приміщенні). Серед інших шляхів передачі кору: тісний особистий контакт (під час рукостискання, тримання за руку, під час поцілунку), використання спільного посуду з хворою на кір людиною, контакт із зараженими поверхнями. Кір також передається під час вагітності, пологів або годування груддю.
Поза організмом хворого вірус кору здатний бути активним до двох годин, тому інфікування можливе навіть за відсутності безпосереднього контакту з хворим, наприклад, у громадському транспорті, де перебував хворий. Навіть за такого контакту з вірусом ризик інфікування для невакцинованої людини є дуже високим – захворіє 9 з 10 людей без імунітету.
Інкубаційний період триває в середньому 11-13 діб. Початкові ознаки кору припадають на катаральний період і нагадують прояви ГРВІ: нежить, біль у горлі, висока температура, кон’юнктивіт, можливі біль в животі та розлад шлунку. У дитини погіршується самопочуття, з’являється слабкість, зникає апетит.
У дорослих симптоми кору більш виражені, ніж у дітей, перебіг хвороби важчий, може діагностуватися запалення легень, менінгіт, енцефаліт. Після перенесеного захворювання виникає стійкий довічний імунітет.
У жінки, хворої на кір, під час вагітності спостерігається проблемний перебіг захворювання, що веде до розвитку серйозних ускладнень як для матері, так і для дитини. На жаль, кір може спровокувати викидень, передчасні пологи або внутрішньоутробну загибель плода. А от якщо майбутня мама під час вагітності захворіла на кір, можлива передача захворювання ненародженій дитині. При інфікуванні у дитини можуть діагностуватися глухота, вади серця, синдром Дауна та інші захворювання. При зараженні напередодні пологів дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.
Захворюваність на кір має хвилеподібний перебіг, спалахи реєструються з періодичністю у 4 – 5 років, під час спалаху проводиться вакцинація контактних, які не отримали щеплення. Так, протягом 2017-2019 років в Україні спостерігалася епідемія кору, коли захворіло 115 000 осіб, 41 людина померла, зокрема 26 дітей. Нині ж реєструються поодинокі випадки захворювання, найчастіше хворіють у тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найнижчий.
Краснуха – вірусне захворювання, антропонозна інфекційна хвороба, схильна до епідемічного поширення, яка характеризується збільшенням лімфовузлів на потилиці та дрібноплямистим шкірним висипом. Джерело інфекції – хвора людина навіть за відсутності явних клінічних проявів. Хворий починає виділяти вірус у довкілля з носоглотковим слизом ще в інкубаційному періоді за 1-2 тижні до початку хвороби. Виділення вірусу припиняється через 2-3 тижні від початку висипань.
Збудник зазвичай передається повітряно-крапельним шляхом. Виділення вірусу із сечею, калом, носоглотковим слизом не виключає можливості поширення інфекції контактно-побутовим шляхом, тобто через посуд, деякі предмети побуту. Особливо це відбувається в закритих дитячих колективах, але все ж цей шлях має значно менше значення. Також збудник може передаватися через плаценту.
Інкубаційний період триває від 12 до 24 днів.
Випадки краснухи реєструються у всіх країнах світу. Для цієї хвороби властива певна сезонність – зима і весна, тому що в цей час вірус здатний триваліше зберігатися у довкіллі, тіснішим буває і спілкування людей у закритих приміщеннях. Епідемічні підйоми захворюваності на краснуху виникають з інтервалом від 10 до 20 років. Частіше за все нею хворіють у віці 5-15 років, а до періоду повноліття вже не менше 80-85 % осіб мають у крові специфічні протикраснухові антитіла. Краснуха виникає і у дорослих, проте випадки захворювання після 40 років практично невідомі. Імунітет, що з’являється після природної інфекції, довічний.
Захворювання вагітних, які не вакциновані від краснухи, у 90% призводить до ураженню плоду та розвитку тяжких вроджених вад. Передавання інфекції від хворої матері до дитини можливе в усі триместри вагітності, але особливо небезпечне для плоду інфікування у І триместрі. Після народження такі діти протягом тривалого періоду (від 1 року до 21 місяця) є джерелами вірусу, і вони можуть страждати на вади серця, цукровий діабет, дисфункції щитоподібної залози, порушення слуху, аутизм та інші патології.
Ліків від кору та краснухи немає – хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу із симптомами і на підвищення імунітету.
Єдиний захист від кору та краснухи – це вакцинація. Відповідно до календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від кору мають робити дітям у 12 місяців та ревакцинацію у шість років (наразі в Україні використовується вакцина КПК, яка захищає від кору, краснухи та епідемічного паротиту). Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.
Нагадаємо: в Україні нинішнього року проводилась catch-up «наздоганяюча» кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення. У підсумку на Чернігівщині першу дозу отримали 97,5% дітей віком від 2 до 17 років, що підлягали вакцинації, дві дози (діти від 7 до 17 років) – 86,3%.
Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих та дітей, молодших за 1 рік, кір може мати набагато важчий перебіг.
Відтак, слід пам’ятати: якщо ваша дитина не отримала щеплення вакциною КПК у 12 місяців та ревакцинацію у 6 років, то не гайте часу – зверніться до сімейного лікаря і зробіть щеплення! Вакцинація для дорослих рекомендована до 30 років, коли роблять дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів. Якщо у дорослих відсутні дані про щеплення від кору та краснухи, то потурбуйтеся про себе – також зверніться до сімейного лікаря і отримайте захист від інфекцій.
Бережіть себе, а при перших ознаках захворювання на кір або на краснуху обов’язково зверніться до лікаря.