Гаряча лінія +380950010340

Кліщі виходять на полювання

Весна – це не лише повернення тепла, а й активність кліщів, які можуть переносити інфекційні захворювання. Одне з них – хвороба Лайма, також відома як іксодовий кліщовий бореліоз.

Не всі кліщі є небезпечними для людини, але деякі можуть бути переносниками даної інфекції. В українських широтах найпоширеніші хвороби, що передаються кліщами, – кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма.

І якщо від енцефаліту існує ефективна вакцина, то від хвороби Лайма – ні.

Запізніле діагностування хвороби може призвести до ураження нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Перші симптоми хвороби проявляються лише після інкубаційного періоду, який у більшості випадків триває від одного до двох тижнів. Втім іноді може йтися і про кілька місяців з моменту укусу кліща.

На місці укусу зазвичай (але не завжди) виникає почервоніння шкіри, у хворих також може підвищуватися температура, виникати відчуття втоми і головний біль.

Якщо ж своєчасно не звернутися за медичною допомогою, хвороба може прогресувати, викликаючи запалення в суглобах, нервовій системі та серці, і може розвинутися вже за кілька місяців після інфікування.

Як вберегтися! Кілька основних порад, якщо ви зібралися на прогулянку:
• намагайтеся носити закритий одяг і високе взуття – так кліщу важче буде дістатися до шкіри;
• бажано, щоб одяг був світлим – це дає шанс вчасно помітити кліща;
• використовуйте репеленти – спецзасоби для відлякування кліщів;
• після повернення додому уважно огляньте тіло та одяг – іноді кліщі ховаються у складках одягу і можуть чекати на шанс прикріпитися до тіла людини упродовж кількох днів.

Лікарі нагадують, що підхопити кліща можна не лише в лісі чи парку, а на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві. Не забувайте про домашніх улюбленців, адже вони можуть на собі принести кліща після прогулянки. Порадьтеся з ветеринарним лікарем, яким препаратом можна обробити собаку чи кота.

Що робити при укусі кліща: алгоритм дій
Виявивши кліща, можна йти двома шляхами: звернутися до хірурга в найближчий травмпункт або дістати кліща самостійно.

1 варіант. Звернутися до хірурга для вилучення кліща.
 Знаючий фахівець дістане кліща професійно, не пошкодивши тіло і не відірвавши голівку. Таким чином, менше ризик видавити у кров збудників хвороб, що часто буває при неправильному витяганні.
 Лікар дасть професійні рекомендації по ймовірності зараження, профілактичному лікуванню та порадить лабораторію, де можна досліджувати кліща.

2 варіант. Витягти самостійно.
 Можна зробити прямо на місці, мінімізувавши час знаходження кліща на шкірі.
 Менше стресу для дитини від лікарських маніпуляцій.

Як дістати кліща правильно?
Чим довше кліщ знаходиться в присмоктаному стані, тим більша ймовірність зараження!
Не можна користуватися маслом, жирним кремом для вилучення кліща! В цьому випадку у нього закупорюються дихальця, і він рефлекторно випускає слину зі збудниками в кров, підвищуючи таким чином ризик зараження.

Способи вилучення кліща.
За допомогою бавовняної нитки
Її зав’язують у вузол, якомога ближче до хоботка. Закручуючи кінці нитки за допомогою кругового руху, витягають кліща, потихеньку підтягуючи його вгору і похитуючи в сторони. Різкі рухи неприпустимі.
Пінцетом
Кліща потрібно захопити якомога ближче до хоботка. Потім його акуратно витягують, обертаючи навколо своєї осі в зручну сторону. Зазвичай через 1-3 обороти кліщ витягується цілком разом з хоботком. Якщо кліща спробувати висмикнути – велика ймовірність його розриву. Не можна натискати на черевце – можливо видавлювання його вмісту разом зі збудниками в ранку.

Кліща поміщаємо в чисту ємність, бажано зі шматочком вологої ватки, і звертаємося до лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України», де фахівці проведуть дослідження кліща за допомогою темнопольної мікроскопії. Результат буде готовий протягом 60 хвилин.
Контактний телефон – 066-384-04-12.

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024