Лептоспіроз: як розпізнати захворювання і уникнути зараження
Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, загальне для людини і тварин, збудником якого є бактерії роду лептоспіра.
Випадків лептоспірозу протягом 5 місяців 2023 року серед людей по області не зареєстровано.
За поточний період в області проведено 41 дослідження мишоподібних гризунів (хатніх та лісових) на носійство збудника лептоспірозу.
Результат досліджень: позитивні -17 гризунів (41,46 % від загальної кількості досліджень), в т.ч. в Бобровицькому, Бахмацькому, Ніжинському районах та в м. Чернігів, м.Ніжин, м. Корюківка, м. Борзна, м. Мена, м. Сновськ, м.Короп, смт. Ріпки.
Таким чином ризик виникнення захворювань лептоспірозом серед людей високий.
Лептоспіри зберігають життєздатність у вологому ґрунті протягом 270 днів, в природних водоймах – від 7 до 30 днів, стійкі до дії низьких температур, однак дуже чутливі до висушування, високої температури, кислот, хлору.
Резервуаром збудника лептоспірозу є дикі гризуни (щури, миші), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки) і промислові (лисиці, песці) тварини, які виділяють лептоспір у довкілля з сечею.
Хвора людина не становить небезпеки щодо зараження інших людей.
Механізм передачі – контактний, через пошкоджену шкіру, при купанні та риболовлі, при догляді за хворими тваринами. Зараження може відбуватися через слизову оболонку порожнини рота, особливо якщо на ній є ушкодження, при вживанні сирої води з природних джерел та продуктів харчування, забруднених сечею гризунів, без термічної обробки (м’ясо, молоко).
Після попадання збудника лептоспірозу в організм людини, через 1-2 тижні підвищується температура тіла до 39-40? С. Хворі скаржаться на сильний головний біль та слабкість, з’являються пожовтіння та болі в литкових м’язах, вражаються нирки та печінка.
У перші дні хвороби діагноз можна підтвердити виявленням лептоспір при мікроскопії крові . З метою ранньої діагностики рекомендують досліджувати сироватку крові, взяту в перші дні захворювання і через 5-7 днів.
Заходи профілактики: боротьба з джерелом інфекції – знищення гризунів шляхом проведення суцільної дератизації в домашніх осередках, в закладах харчування та торгівлі. Не купатися та не ловити рибу у водоймах, де можуть водитися гризуни (щурі, ондатри, тощо), а також в місцях випасу та водопою худоби. При проведенні сільськогосподарських робіт вдягати гумове взуття та рукавички.
За епідемічними показаннями дорослих і дітей з 8 років можна імунізувати вбитою полівалентною лептоспірозною вакциною підшкірно двічі з інтервалом 7-10 днів і ревакцинацією через 1 рік.
При виконанні цих нескладних правил, ризик заразитися лептоспірозом – мінімальний.
Приємного вам відпочинку! Будьте здорові!