Гаряча лінія +380950010340

Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекція – це гостре і досить небезпечне захворювання, збудником якого є менінгокок (Neisseria meningitidis).
Людина – єдине джерело збудника інфекції.
Протягом останніх років реєструються поодинокі випадки менінгококової інфекції як у економічно розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються. Якщо летальність до застосування антибіотиків досягала 70 %, то нині коливається в межах від 10 до 20 %, сягаючи аж до 40 % при менінгокоцемії. І нині до 20 % осіб, що перенесли тяжкі форми менінгококової інфекції, мають резидуальні наслідки, половина з них отримують інвалідність. Менінгококова інфекція належить до тих хвороб, «які становлять особливу національну та регіональну проблему» і які регулюються Міжнародними медико-санітарними правилами 2005 року. У країнах Центральної Африки на південь від Сахари, від Сенегалу на заході до Ефіопії на сході менінгококова інфекція спричиняє найвищу в світі захворюваність і дуже часті епідемії через кожні 7-14 років із серйозними наслідками. На мапі Африки така регіональна захворюваність виглядає як «менінгітний пояс». За епідемічний сезон 2009 р. у 14 африканських країнах, які проводять посилений епіднагляд, було зареєстровано, загалом, 88 199 випадків захворювання, 5 352 з яких закінчились смертю. Найчастіше епідемії там спричинюють серогрупи А, але Міністерство охорони здоров’я Нігеру сповістило ВООЗ про те, що в країні з 1 січня по 27 червня 2015 року відбулась найбільша в «менінгітному поясі» епідемія менігококової інфекції, яку зумовила Neisseria meningitidis серогрупи С. Захворіло 8 500 осіб, зокрема померло 573 Менінгококова інфекція створює серйозні проблеми у Саудівській Аравії під час хаджу. Спостерігають значні спалахи цієї хвороби, через що країна вимагає від паломників наявність сертифікату про щеплення проти менінгококової інфекції.
В Україні менінгококова інфекція не має загрозливих масштабів. Але реєструється зростання захворюваності за 8 місяців поточного року на 74,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року: підтверджено 110 випадків, серед них – 75 дітей (68,2%). Серед дітей найбільша захворюваність у вікових групах до 9 років – 84,0% від усіх захворілих дітей: до року – 19 випадків, від 1 до 4 та від 5 до 9 років по 22 випадки.
У області за 9 місяців поточного року зареєстровано 3 випадки, за аналогічний період 2022 року – 1 випадок. Серед захворілих 2 дорослих та 1 дитина вікової групи від 5 до 9 років.
Джерелом інфекції є люди — носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці, або ж хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми. Найбільш небезпечний в епідемічному відношенні хворий на менінгококовий назофарингіт. Збудник передається із краплями слизу під час кашлю, чхання, розмови. Заразитися можна тільки під час тісного контакту з хворою людиною або носієм інфекції – відстань менше 0,5 метрів вважається небезпечним, тривалість спілкування не повинна бути менше 2 годин.
Інкубаційний період триває 1–10 днів і в середньому становить 4 дні. Захворювання починається, як правило, гостро, з різкого ознобу і підвищення температури тіла до 38-40°С. Спостерігається виражена інтоксикація – головний біль, ломота в м’язах та суглобах, блювота. Немовлята відмовляються від їжі та у них з’являється характерний крик. Лише у частини хворих за 1-5 днів з’являються продромальні явища у вигляді назофарингіту. Основними клінічними ознаками менінгококової інфекції є менінгіт і сепсис. Менш поширені артрит і пневмонія. Менінгіт часто супроводжує тріада симптомів: гарячка, головний біль і ригідність потиличних м’язів.
Основні шляхи зараження менінгітом – повітряно-крапельний, побутовий, лімфогенний, гематогенний, плацентарний, фекально-оральний. Залежить від форми захворювання. Менінгококовий менінгіт передається виключно від людини до людини повітряно-крапельним шляхом.
Інфекцію часто супроводжує тріада симптомів: гарячка, головний біль і ригідність потиличних м’язів. Досить часто наявні сплутана свідомість, нудота, блювота, світлобоязнь. Менінгококовий сепсис (менінгококцемія) характеризується гарячкою і геморагічним висипом
Висипання, що з’являються при менінгококцемії дуже специфічні – це геморагічна висипка, що не зникає при розтягуванні або натисканні на шкіру, темного кольору, нагадує крововиливи. З’являється на тих частинах тіла, на яких лежать, або на ногах.
Хвороба може перебігати у вигляді субклінічного ураження носоглотки, її явного запалення (назофарингіт), або менінгококцемії чи гнійного менінгіту, рідше — з ураженням інших органів і систем
Менінгококову інфекцію реєструють в усіх вікових групах: від перших днів життя до похилого віку. Тим не менш, це типова «дитяча» інфекція, діти до 5 років складають понад 70 % всіх хворих. Після перенесеної хвороби зберігається тривалий імунітет.
Для даного захворювання характерна сезонність, максимум захворювань припадає на лютий – квітень, коли найбільша скупченість людей у приміщеннях та створюються умови для тривалого зберігання збудника у повітрі.
Згідно календаря профілактичних щеплень вакцинація від менінгококової інфекції є рекомендованою. Вакцинація відбувається якісною вакциною Менактра та Німенрикс. “Менактра” та її аналог “Німенрикс” – це менінгококова кон’югована полісахаридна серогруп A, C, I, W-135 вакцина в комплексі з дифтерійним анатоксином.
Основними профілактичними заходами є раннє виявлення та ізоляція хворих, санація виявлених менінгококоносіїв ампіциліном або доксицикліном, пропаганда правил особистої гігієни, санітарно-просвітня робота. У період сезонного підйому захворюваності доцільно обмеження культурних і спортивних заходів.

Національне агентство з акредитації України засвідчило компетентність випробувальної лабораторії Компетентність випробувальної лабораторії ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на відпові... 29 Листопада 2023
Більше ніж 200 тисяч доз «омікронспецифічної» вакцини проти COVID-19 доставлено в Україну для безоплатних щеплень Це оновлена версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer», адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон... 29 Листопада 2023
Щоденний моніторинг гамма-випромінювання Фахівці ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» продовжують здійснювати моніторинг гамма-випромінювання щоденно 3 рази на добу в контрольних ... 29 Листопада 2023